Na Słońcu pojawiły się potężne grupy plam

Kategorie: 

NASA

Przy wschodnim brzegu tarczy Słońca pojawiła się duża grupa plam słonecznych - informuje serwis SpaceWeather.com

 

Potężne obszary aktywne na powierzchni Słońca, które przejawiały się dużymi grupami plam słonecznych i wybuchami klasy M oraz X, w tym jednym tak dużym, że większego nie było od czterech lat, schowały się już po drugiej stronie tarczy naszej dziennej gwiazdy. Przez kilka dni Słońce było mało aktywne, pokazując nieliczne i małe plamy, przez co liczba Wolfa spadła do poziomu 13.

 

Wydaje się, że krótki okres spokoju mamy jednak za sobą. Przy wschodnim brzegu tarczy Słońca pojawiła się duża grupa oznaczona numerem 1271. Składa się ona z czterech dużych centrów (przy czym dwa z nich są rozmiarami zauważalnie większe od Ziemi) otoczonych jasnymi pochodniami i kilkoma mniejszymi plamkami.

 

Naukowcy przewidują, że jest 60 proc. szans na to, że grupa ta w najbliższych 24 godzinach popisze się wybuchem klasy M. Ponieważ grupa jest na brzegu tarczy słonecznej, ewentualny wyrzut materii związany z wybuchem nie zostanie skierowany do naszej planety. Za kilka dni, sytuacja może się jednak zmienić. Obrót Słońca spowoduje, że plamy znajdą się bliżej środka tarczy, a przez to ewentualne wybuchy mogą kierować naładowane cząstki prosto w Ziemię.

 

Plamy słoneczne to miejsca na powierzchni Słońca, które są o około 1000 stopni C chłodniejsze od otaczającej je materii. Powstają wtedy, gdy pole magnetyczne w pewnym obszarze zaburza ruch konwekcyjny materii i utrzymuje chłodniejszą plazmę na powierzchni, nie pozwalając jej opaść i ogrzać się ponownie.

 

Najstarszym sposobem określania aktywności Słońca jest właśnie liczba plam, która opisywana jest tzw. liczbą Wolfa. Oblicza się ją bardzo prosto - do całkowitej liczby plam dodaje się ilość grup plam pomnożoną przez dziesięć. W maksimum 11-letniego cyklu aktywności liczba ta potrafi sięgać wysoko ponad 200, a w minimum spada do zera.

 

Zródła; PAP

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: ILLUMIGEN
Portret użytkownika ILLUMIGEN

Komentarze

Portret użytkownika booba

Poprzez jego obrót wokół

Poprzez jego obrót wokół własnej osi. Plamy wychodzą na widoczną z naszej perspektywy stronę słońca od lewej strony, jesli stoisz twarzą na wprost, a więc od wschodu.
Gdybyś stacjonował teraz na Wenus, która jest dokładnie za Słońcem (patrząc z Ziemi) z tamtej perspektywy byłby to zachód Język

Każdy odpowiedzialny jest za własne słowa i treść wypowiedzi. Sposób w jaki traktuje drugiego człowieka świadczy tylko i wyłącznie o nim samym. Mój awatar jest wyrazem stałości poglądów i niezmienności przekonań, mój prywatny bunt jednostki.

Portret użytkownika MARGO

Wiecie co ? - bardzo

Wiecie co ? - bardzo nieładnie !!!
Dlaczego aż tak sie naśmiewacie z czyjegoś przejęzyczenia ?
Powinniście raczej spokojnie i rzeczowo i spokojnie coś komuś wyjaśnić, jeśli jesteś mądrzejsi, a nie wyśmiewać...
Wy także nie posiedliście całej wiedzy jak jest nam dostępna  : ((

Kimże jest człowiek jeśli nie potomkiem Boga?  
Tak, jak dąb zawarty jest w żołędziu - tak Bóg  ukryty jest w Człowieku...

Portret użytkownika Abrakadabra

MARGO Nikt nie napisał ,że

MARGONikt nie napisał ,że jest mądrzejszy ...:/Jedynie zwróciłam uwagę na to co napisała Pies .... absolutnie nie było moim zamiarem naśmiewać się ... (źle odebrałaś intencje ) jedynie byłam w szoku.Wychodzę z założenia ,że najlepiej jest zasygnalizować komuś błąd(wyłącznie w moim odczuciu) w toku myślenia  aniżeli na siłę przekonywać kogoś do swoich racji, każdy z nas ma prawo wierzyć w to co chce ...taka jest jego wola  Hmm cóż .... jestem daleka od osądzania innych :) 

Ludzie od czasu, do czasu potykają się o prawdę, ale większość z nich podnosi się i pędzi jakby nic się nie stało.

Strony

Skomentuj