Ziemia regeneruje się szybciej niż dotychczas sądzono

Kategorie: 

Pióropusze wulkaniczne

Jak twierdzą niemieccy naukowcy wulkaniczny recykling skorupy ziemskiej tonącej ze względu na ruch płyt tektonicznych Ziemi następuje szybciej, niż wcześniej sądzono.

 

Naukowcy z Max Planck Institute for Chemistry w Mainz powiedzieli, że podwodna skorupa dna oceanicznego odnawia się poprzez erupcje wulkaniczne z płaszcza Ziemi po zaledwie 500 milionach lat, naukowcy wcześniej uważali, że trwa to około 2 mld lat.

 

Płynne skały rosną w cylindrycznych kolumnach, tzw pióropuszach płaszcza, z głębokości prawie 800 metrów i tuż pod powierzchnią topi się, ponieważ ciśnienie jest redukowane co powoduje formowanie się wulkanów.

 

Pióropusze pochodzą z byłej skorupy oceanicznej, która zatonęła na dnie płaszcza na początku istnienia planety. Naukowcy już wcześniej założyli, że ten recyklingu wymaga, conajmniej 2 miliardów lat.

 

Naukowcy z Max Planck Institute znaleźli nieoczekiwane ilości izotopów strontu w próbkach z lawy hawajskich wulkanów, które pozwoliły im datować proces recyklingu.

 

"Najwyraźniej stront w wodzie morskiej osiągnął głębokość płaszcza Ziemi, a potem powrócił po pół miliarda lat, w lawie hawajskich wulkanów", powiedział badacz Klaus Peter Jochum "Odkrycie to było dla nas ogromną niespodzianką ".

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika suzej wen

odkryli pewne fakty dotyczące

odkryli pewne fakty dotyczące regeneracji planety ale oczywiście nie wiedzą co jest tego przyczyną. milony ludzi na całym świecie w różnych porach dnia i nocy wprowadza się w stan medytacji. Wydaje mi się, że obecnie nie ma sekundy w trakcie 24 godzin doby w której ktoś by nie medytował. Podczas tego stanu wnikamy w głąb siebie ale również i naszej Matki Ziemi. Jak myślicie co ją uzdrawia... chyba nie muszę kończyć..
PS. ta siła jest w nas, otrzymaliśmy ją w chwili narodzin... korzystajmy z niej

co ma być to będzie

Portret użytkownika ILLUMIGEN

"Jeszcze wiele będzie dla was

"Jeszcze wiele będzie dla was ogromną niespodzianką" pseudo naukowcy i ich zabawne założenia i okazuje się, że wielkie zmiany mogą zajść w kilka miesięcy zamiast w kilka tysięcy, milionów lat.

Głosuj przeciw
-23

Liczy sie to w co wierzysz, lecz wiara ma jedynie tylko wtedy sens, gdy mozesz jej wartość uzasadnić

Skomentuj