Rój trzęsień ziemi pod wulkanem Katla sugeruje płytki ruch magmy

Kategorie: 

Lodowiec Myrdalsjokull

W okolicy wulkanu Katla doszło do kolejnego wzmożenia aktywności sejsmicznej. Groźny sąsiad znanego Europejczykom wulkanu Eyjafjallajökull zdaje się rozgrzewać znajdujący się na nim lodowiec Myrdalsjokull.

 

Lodowiec znajduje się pod kalderą wulkanu o średnicy 10 km. Wulkan wybucha, zwykle, co 40-80 lat. Jego ostatnia erupcja miała miejsce w 1918 roku, naukowcy obserwują wulkan bardzo uważnie, ponieważ ich zdaniem wybuch Katla jest na wyciągnięcie ręki, zwłaszcza po erupcji Eyjafjallajökull, która rozpoczęła się w kwietniu 2010. Od 930 zostało udokumentowane 16 jego erupcji.

Niektóre ze wstrząsów miały płytkie epicentra, od 1,5 km do 10 km a to sugeruje ruchy magmy. Płytki ruch magmy przyczynia się do topnienia lodu i do powstawania rzek okresowych.

 

Policja ostrzega przed silnym stężeniem siarkowodoru w nisko położonych terenów zapach jest łatwo wyczuwalny, a w pobliżu krateru może być nawet śmiertelne stężenie tego gazu. Wybuch Katli oprócz niewyobrażalnego chaosu lotniczego przynieść może sporą powódź w samej Islandii. Władze monitorują poziomy wody spływającej z lodowca.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj