Erupcja superwulkanu może nastąpić w najbliższych stu latach

Kategorie: 

Satelitarny obraz jeziora Toba

Wulkanolog Clive Oppenheimer związany z Uniwersytetem Cambride ogłosił, że istnieje prawdopodobieństwo, 1/500 aby jeszcze w tym stuleciu ludzkość doświadczyła wybuchu superwulkanu.

 

Sam naukowiec dodaje

"Może nie brzmi to jak dużo, ale jest to dużo bardziej prawdopodobne niż uderzenie asteroidy.

"Wydarzenia w Japonii przypominają nam, że mogą się zdarzać tsunami i trzęsienia ziemi nawet w okolicy elektrowni jądrowej również tam i może to powodować wydarzenia takie jak reakcje łańcuchowe, które są fatalne w skutkach, wręcz niewyobrażalne".

Stosując wiedzę pochodzącą z badań geologicznych, historycznych i archeologicznych, ekspert opowiedział publiczności o trzech wybuchach wulkanów, które wstrząsnęły światem.

 

Wybuch wulkanu Tambora w 1815 w Indonezji, który zabił 100 tysięcy ludzi, w 1783 wybuch Kaki na Islandii i ogromny wybuch Toba w Indonezji, który około 75 000 lat temu wpompował 3000 km sześciennych pyłu i materiału piroklastycznego do atmosfery, zostawiając za sobą jezioro kraterowe na północnej Sumatrze, które ma 100 km długości i 30 km szerokości.

 

Według wulkanologa gdyby taki wybuch miał miejsce jutro, świat byłby o wiele bardziej podatny na to zagrożenie.

"Ludności na świecie jest więcej, to po pierwsze, a wielu ludzi żyje w skrajnej nędzy, oni byli by szczególnie narażeni. Skutki byłyby ogromne, zarówno dla ludzi i jak i technologicznego świata. "

Wybuch Eyjafjallajokull na Islandii z 2010 obudził świat dla zagrożeń stwarzanych przez duże chmury popiołu.

 

Dodał, że dowody wskazują na to, że trzęsienia ziemi powyżej magnitudy 8.0 mogą powodować wybuchy wulkanów w odległości nawet 1000 kilometrów i dalej. Tegoroczne niszczycielskie trzęsienie ziemi u wybrzeży Japonii mogłoby wywołać wybuchy wulkanów w innych częściach kraju.

"Statystycznie, można powiedzieć, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, może być wybuch wulkanu w Japonii właśnie z powodu marcowych wydarzeń”

"Globalne ocieplenie i topnienie pokrywy lodowej będzie mieć również wpływ, ponieważ wiele wulkanów jest pod lodem, który po usunięciu, również statystycznie zwiększa prawdopodobieństwo wybuchu.”

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Anuradha

Mały, zawsze jakiś wulkan

Mały, zawsze jakiś wulkan będzie za blizko czyjegoś domu. Należy głęboko współczuć tym, którz mają okna z widokiem na któryś wulkan. Poprostu straszne czasy nastały, a najgorsze, że nie ma przed tymi zjawiskami ucieczki. Sad

Portret użytkownika wałbrzych

KATHY napisał: Chełmiec nie

KATHY wrote:

Chełmiec nie jest i nigdy nie był wulkanem, choć powstał na skutek działania magmy. Spij spokojnie

Tak się składa że Chełmiec był wylkanem świadczą o tym wiele wskazówek i potwierdzają badania przeprowadzone  w tym rejonie.

Portret użytkownika Mały

Nie trzeba być wielkim

Nie trzeba być wielkim naukowcem aby po tym co się dzieje na całym świecie żeby stwierdzic iż superwulkan wybuchnie w najbliższych stu latach.Ja obstawiam że to będzie szybciej.  Oby tylko nie ten w niemczech bo trochę blisko. 

Klikając codziennie  Pajacyka pomagasz Polskiej Akcji Humanitarnej dożywiać dzieci. ">http://www.pajacyk.pl==self==null]

Skomentuj