Trzęsienia ziemi na Atlantyku dowodem na globalny wzrost aktywnosci sejsmicznej

Kategorie: 

wikipedia.org

Dzisiaj dwa trzęsienia ziemi miały miejsce w okolicy brytyjskiego terytorium zamorskiego na południowym Oceanie Atlantyckim, w okolicy Georgii Południowej i archipelagu Sandwich Południowy.

 

Archipelagi te zostały nazwane na cześć brytyjskiego króla Jerzego III i brytyjskiego hrabiego Sandwich, Johna Montagu. Są to górzyste wyspy leżące na południowym skraju Oceanu Atlantyckiego, prawie 1 700 km na wschód od wybrzeży Ameryki Południowej i około 1 400 km na północny wschód od Półwyspu Antarktycznego.

 

Dzisiejsze trzęsienia sa interesujące z powodu ich umiejscowienia, dokładnie na skraju płyt tektonicznych na Atlantyku konkretnie na płycie Scotia. Jest to płyta tektoniczna podobna do płyty kokosowej gdyż znajduje się na styku południowoamerykańskiej, antarktycznej i australijskiej. Praktycznie ciągle podlega naporowi z wszystkich stron więc zjawisko sejsmiczne w tamtym miejscu dużo mówi nam o dynamice ruchu płyt w tej chwili.

 

Świadczy to o ruchu płyt tektonicznych na dużą skalę i może być zapowiedzią większej aktywności sejsmicznej w obrębie Antarktydy i innych miejsc na Ziemi. Biorąc pod uwagę ostatnie zjawiska sejsmiczne wygląda na to, że na całej kuli ziemskiej dochodzi ostatnimi dniami do wzrostu aktywności w obszarach zagrożonych sejsmicznie.

 

Parametry dzisiejszych trzęsień po weryfikacji manualnej danych automatycznych są następujące.

 

Południowy Sandwich       

 

Czas zjawiska:               2011-05-21 00:16:25.9 UTC

Magnituda:                   5.8

Epicentrum:                  27.28°W   56.19°S

Głębokość:                   46 km

 

Czas zjawiska:2011-05-21 00:41:38.0 UTC

Magnituda:       5.2

Epicentrum:      27.31°W   56.13°S

Głębokość:      47 km

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika waryjat

Już jestem, wyszedłem z

Już jestem, wyszedłem z bunkra i jakoś tak ciemno. Czy już zaczęło się to przebiegunowanie, bo zapomniałem zegarka od Maji. Niech to szlak, baterie jeszcze mi siadają. Także ogłaszam koniec świata za odwołany, bo widzę, że nie tylko ja przeżyłem.

Skomentuj