Krwawienie wewnętrzne przyczyną tajemniczej śmierci rekinów

Kategorie: 

(Rekin Leopardzi; Credit: Upsilon Andromidae)

Na jednym z blogów na stronie internetowej Discovery opisano przypadek śmierci rekinów, do jakiej dochodzi w Kalifornii od kwietnia tego roku. Po autopsji drapieżników ustalono, że jeden z rekinów umarł z powodu rozległego krwawienia wewnętrznego.


Krwawienie było tak znaczne, że krew wyciekała nawet ze skóry zwierzęcia. Autopsja wykonana w Kalifornijskim laboratorium wykazała ponadto “stan zapalny, krwawienie i zmiany w mózgu, krwawienia ze skóry w pobliżu otworów wentylacyjnych. "Według wiadomości z Daily News, krwawienia, dodatkowo wykryto w obrębie badanych samic innych narządów wewnętrznych.


Wyniki sugerują, że 50 rekinów wyrzucanych na plaże w okolicy Redwood City, Kalifornia, od kwietnia musiało umrzeć powolną i bolesną śmiercią.

 

Catherine Greer, mieszkanka miasta, powiedziała, że ona i jej syn próbowali ratować niektóre rekiny, zawracając je do wody, ale "one płynęły z powrotem, uderzając głową o brzeg... tak, jakby próbowały popełnić samobójstwo".


Oto wideo przedstawiające rekina lamparciego bardzo blisko brzegu tej lokalizacji

 

Kluczowym pytaniem pozostaje z pewnością, co jest przyczyną tego krwawienia wewnętrznego? Jak na razie, pozostaje to tajemnicą. Oświadczenie wydane przez miasto Silicon Valley mówi,

"... patolog nie wyciągnął jakichkolwiek wniosków do czasu wykonania większej ilości badań i pozostałych testów."

Badania bakteriologiczne oraz analizy tkanek są w toku. Śledczy nie wykluczyli przyczyn spowodowanych przez człowieka jak wyciek toksycznych związków chemicznych, choć żadnego dużego wycieku nie odnotowano w regionie w ciągu ostatnich kilku miesięcy.


Sean Van Sommeran, dyrektor centrum badania rekinów w pobliskim Santa Cruz, podejrzewa, że "Widzimy zaledwie ułamek tego, co się dzieje", co oznacza więcej rekinów i innych zwierząt może być dotknięte tym problemem.

 

Van Sommeran dodał, że lamparcie rekiny są zwykle "bardzo odpornym" gatunkiem. Jeśli to, co jest w wodzie robi tak wielkie spustoszenie w ciele solidnego rekina, co to może być? Być może przyczyną jest jakiś patogen specyficzny dla rekinów, i mający wpływ jedynie na nie, ale lepiej by było zobaczyć konkretny dowód zamiast wierzyć na słowo.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Prawda

Czy te wirusy mogą szkodzić

Czy te wirusy mogą szkodzić zwierzętom? 
Denga, nazywana czasem „gorączką łamiącą kości”, należy do szeregu chorób, które może wywołać jedno ukłucie komara. Rzeczywistą jej przyczyną jest wirus. Zakażony komar (to znaczy taki, który wcześniej ugryzł zakażonego człowieka) przenosi go w gruczołach ślinowych. Kiedy kąsa ludzi, chcąc dostać się do krwi, zaraża ich wirusem.
Istnieją cztery typy wirusa dengi. Zakażenie jednym z nich nie uodparnia na pozostałe trzy. Jeżeli po przebyciu choroby ktoś zostanie ugryziony przez komara przenoszącego inny typ wirusa, może zachorować na gorączkę krwotoczną.

Z łagodnej postaci (podobnej do grypy)choroba rozwija się i wchodzi w gorszą fazę, w której gwałtownie zmniejsza się liczba płytek krwi, zaczynają się krwotoki (wewnętrzne lub przez dziąsła, nos czy skórę) i spada ciśnienie krwi. Pacjent może dostać zapaści. 

Portret użytkownika mira

 każdy ma prawo wyrazić

 każdy ma prawo wyrazić kulturalnie swoją opinię .komentaże Prawdy są interesujące i mają swój urok ,czy ta się komuś podoba ,czy nie. A ty Rysie mógłbyś być bardziej tolerancyjny. na chamstwie daleko nie zajedziesz.

Portret użytkownika Prawda

Czy to ta ryba połknęła

Czy to ta ryba połknęła Jonasza?
JAK czytamy w Biblii, w IX wieku p.n.e. Jonasz, prorok Jehowy, uciekł przed przydzielonym mu zadaniem. Wsiadł na statek, ale w trakcie podróży przez wzburzone Morze Śródziemne załoga wyrzuciła go za burtę.
„Lecz Pan wyznaczył wielką rybę, aby połknęła Jonasza. I był Jonasz we wnętrznościach ryby trzy dni i trzy noce” (Jonasza 1:3 do 2:1).
„To wykluczone” — twierdzą niektórzy. „Żadne stworzenie morskie nie może połknąć człowieka”. A jednak kaszalot lub żarłacz ludojad mógłby tego dokonać. Czasopismo National Geographic z grudnia 1992 roku zasugerowało jeszcze inną możliwość — rybą tą mógł być rekin wielorybi. Ten największy ze znanych rekinów osiąga długość 20 metrów i ciężar 70 ton.
„Niezwykły układ trawienny rekina wielorybiego pasuje do historii o Jonaszu. Nietrudno sobie wyobrazić, jak przez przypadek dostajesz się do ogromnej paszczy tej ryby (...) Przepaścista paszcza u młodego dorosłego osobnika z łatwością pomieściłaby nawet dwóch Jonaszów”.
Rekin wielorybi żywi się drobnym planktonem i krylem, które „dostają się przez przełyk do rozległej i elastycznej sali bankietowej, czyli do workowatego żołądka”. Ale jak można się stamtąd wydostać? National Geographic informuje: „Rekiny mają łagodny sposób pozbywania się połkniętych dużych przedmiotów o wątpliwej strawności (...) Rekin potrafi powoli opróżniać swój workowaty żołądek, wywracając go na nice i wypychając przez paszczę. (...) Mógłbyś więc wysunąć się na pokrytym śluzem dywanie — nieco oślizły, ale może bogatszy o jedno doświadczenie”.
Obecnie w Morzu Śródziemnym nie spotyka się rekinów wielorybich, ale widywano je daleko na północy, aż w okolicach Nowego Jorku. Czy w czasach Jonasza żyły w Morzu Śródziemnym? Któż to wie? Biblia nie konkretyzuje, jakim stworzeniem morskim posłużył się Jehowa, niemniej sam Jezus potwierdził, że relacja o Jonaszu jest prawdziwa (Mateusza 12:39, 40).

Portret użytkownika ssk

miło mi, że mam nowego fana

miło mi, że mam nowego fana Smile niestety, nie mam na to aktualnie racjonalnego wyjaśnienia, ponieważ absolutnie nie znam się na rekinach. musiałabym poczytać, a to i tak bez sensu, bo i tak niewiele się dowiem i nadal będę w tej dziedzinie tylko laikiem. ale przynajmniej jestem tego świadoma i nie głoszę żadnych ignoranckich teorii, jak te stworzone przez "facetów siedzących przed komputerem i drapiących się po jajkach" (jak ktoś ładnie napisał), którym się wydaje, że jak coś gdzieś przeczytali, to już wszystko rozumieją.

http://www.youtube.com/watch?v=u70EYe4vy8Ugłupota jest stokroć gorsza od chamstwa.

Strony

Skomentuj