Populacja pszczół wymiera na całym świecie

Kategorie: 

Fot.: Donald Woodman Dnevnik.si

Na całym świecie trwa wymieranie pszczół. To niepokojące zjawisko spowodowało już znaczną redukcję populacji tych pożytecznych owadów w Słowenii. Pomór tych zwierząt nabiera tak masowego charakteru, że docierają już od pszczelarzy nawet doniesienia na Policję.

 

Plagą pomoru pszczół w okolicy miejscowości Murska Sobota wykryte niedawno, rozprzestrzeniła się w dolinie Sawy na miejscowość Brežice gdzie pszczelarze operują na obszarze pól rzepaku. Kontrola rolna w tym przypadku zauważyła , podobnie jak jesienią, że zboże na siew było dezynfekowane środkiem owadobójczym na szkodniki pojawiające się w rzepaku.

 

Słoweńskie i węgierskie służby kontrolne spotkały się ostatnio, ponieważ Węgrzy mają podobny problem z pszczołami. Sytuacja na Węgrzech nie jest tak dramatyczna jak we wspomnianych miejscowościach w Słowenii.

 

Pszczelarze słoweńscy nie wierzą, że śmierć pszczół jest powodowana przez opryskane ziarna kukurydzy. Podejrzewają, że pszczoły zatruwa sam rzepak. Zważywszy, że większość gruntów rolnych uprawia firma Panvita, która dostarcza rolnikom nawozów, nasion i innych specyfików, według pszczelarzy zasadne jest przeprowadzenie kontroli w tym przedsiębiorstwie.

 

Są podejrzenia, że sprawcą może być preparat Decis firmy Bayer. Jest to owadobójczy specyfik zawierający substancję czynną deltametrynę stosowaną do kontroli populacji szkodnika niszczącego kwiaty rzepaku.

 

Producent zapewnia, że w ulotce jest informacja, że ​​stanowi on zagrożenie dla pszczół i w czasie kwitnienia roślin nie może być stosowany.

 

Pszczelarze w Nowej Zelandii również obawiają się zdziesiątkowania populacji tych owadów i w konsekwencji redukcji poziomu zbiorów żywności zależnej od zapylania.

 

Amerykańscy pszczelarze w niektórych miejscach raportują śmierć nawet 90% owadów. Pszczoły są najskuteczniejszymi zapylaczami roślin na świecie i ich redukcja w naturalny sposób wpływa na ilość plonów rolnych.

 

Szef stowarzyszenia pszczelarzy z Nowej Zelandii, Daniel Paul stwierdził, że redukcja populacji w tym kraju sięga w niektórych miejscach nawet 30%

 

"To jest na tyle znaczące, że musimy usiąść i coś postanowić”

 

Również tam za śmierć tych zwierząt wini się opryski wykonywane w celu ochrony przed szkodnikami i chwastami. Część neurotoksyn używanych na te niechciane owady wpływa tez na system nerwowy pszczół zabijając je.

 

 

 

Źródło:http://www.dnevnik.si/novice/aktualne_zgodbe/1042442647

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika arturborat

Ustalono sprawców?  

Ustalono sprawców?
 


"Naukowcy biją na alarm. Udało im się dowieść, że
sygnały wysyłane przez telefony komórkowe nie tylko irytują pszczoły,
ale powodują również ich nagłą śmierć – informuje serwis
dailymail.co.uk.

Pszczoły odgrywają istotną rolę w rolnictwie i ogrodnictwie. Daniel
Favre, naukowiec z Lozanny, umieścił telefony komórkowe w kilku
monitorowanych ulach. Z wyników badań opublikowanych w czasopiśmie
Apidologie wynika, że sygnały komórek wprowadzają pszczoły w błąd. Owady
najpierw latają chaotycznie, a krótko potem nagle umierają.

Przeprowadzono 83 eksperymenty w ulach. Za każdym razem badano wpływ
telefonu komórkowego w trzech stanach. Gdy był w stanie czuwania, gdy
odbierał bądź inicjował połączenie oraz gdy był wyłączony.

Wyniki dowiodły, że sygnały telefonu komórkowego przeszkadzają pszczołom
i dezorientują je. Sygnał komórki stanowi dla owadów znak do
opuszczenia ula albo powoduje, że latają chaotycznie i umierają.

Nie jest to pierwszy dowód na szkodliwe działanie telefonii komórkowej
na pszczoły. W 2008 roku niemiecki naukowiec udowodnił, że pszczoły nie
chcą wrócić do swojego ula jeśli obok niego znajduje się telefon
komórkowy – czytamy na dailymail.co.uk."
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/telefony-komorkowe-zabijaja-pszczoly,1,4299733,wiadomosc.html

Portret użytkownika emma57

Trucie pszczół jest celowe,

Trucie pszczół jest celowe, kolejne działanie w kierunku depopulacji - miód jest zdrowy, miód dla hołoty nie bedzie dostępny.  Ale to nic IM nie da.  Żniwa tuż, tuż. Każda istota zostanie oceniona, czy może z trzeciej gęstości przejśc do gęstości czwartej. Niewielu się uda.  Przegrani zostaną inkarnowani ponownie w trzeciej gęstości, ale już na innej planecie. Fajnie, co.

Portret użytkownika PLetwalus

O tak tak. Spryskajcie

O tak tak. Spryskajcie wszystko, zmodyfikujcie wszystko a nastepnie zyczcie kilentowi "smacznego zyczy firma udlaw sie"... kawal: do ilu liczy na palcach obu rak drugie pokolenie GMO ? DO 50. Dziekuje

Portret użytkownika azrael

 ``Kiedy pszczoła zniknie z

 ``Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia."
                                              Albert Einstein

Skomentuj