Skażenie cezem-137, o tej truciźnie media milczą.

Kategorie: 

Mapa symulacji rozkładu skażenia cezem-137

Co zaskakujące, w mediach głównego nurtu, w kontekście katastrofy w elektrowni jądrowej w okolicy Fukushimy, wspomina się prawie wyłącznie o radioaktywnym jodzie-131. Do mediów jak gdyby nie docierały informacje o skażeniu cezem-137 czy innymi izotopami.

 

Wiemy, że jod-131 ma okres połowicznego rozpadu około 8 dni. Czyni to z tego izotopu wdzięczny temat uspokajających newsów. Zwykle wspomina się o skażeniu w okolicy zakładu i na każdym kroku mówi się o przekroczonych normach jodu-131. Z cezem a zwłaszcza izotopem cezu-137 nie jest już tak pięknie. Czas połowicznego rozpadu tego izotopu to prawie 29 lat.

 

Stacje badawcze w Korei Północnej, komunistycznym reżimie nieprzyjaznym USA i Japonii raportują, że wskazania koncentracji cezu-137 są poza normami. Cez i jod sieć badawcza zarejestrowała w okresie od 11 kwietnia do 17 kwietnia. Izotopy odkryto nad miastem Wonsan. Poniższe wideo pokazuje symulację opadu cezu-137 a właściwie jego koncentrację w powietrzu nad północną półkulą.

Cez-137 odkryto w wodzie pitnej oraz w mleku w USA. Cez i tellur odkryto w wielu miejscowościach takich jak Las Vegas, Honolulu, Riverside, San Francisco,  Jacksonville i Orlando, Salt Lake City podczas gdy śladowe ilosci uranu-234, z okresem połowicznego rozpadu  245 500 lat wykryto w stanach Hawaje, Kalifornia i Washington.

 

Radioaktywne izotopy rozprowadzają się w atmosferze i po opadach przenikają do roślin skażając też mleko. Jod-131 dodatkowo jest absorbowany głównie w ludzkiej tarczycy a cez-137 akumuluje się w całym ciele w tkankach miękkich, kościach i zawsze powoduje wzrost ryzyka zachorowania na raka.  

 

Podczas gdy Północna Korea ostrzega przed rozszerzającym się skażeniem media w krajach uważających się za cywilizowane milczą ignorując rzeczywistość. Czasami do mediów dociera przekaz, że jest jakieś skażenie cezem, ale zwykle kończy się to uśmiechami, czasem dosłownie machnięciem ręką jakiegoś naukowca twierdzącego, że nic nikomu nie grozi, bo stężenie jest małe. Jest to oczywiste nadużycie, bo każde stężenie jest groźne a długi rozpad połowiczny cezu powoduje, że z tym skażeniem będziemy musieli żyć przez dekady.

 

Wielokrotna akumulacja cezu-137 przez nasze organizmy jest niestety prawie pewna a jego stężenie w naszych organizmach zależeć będzie od naszego żywienia oraz od zanieczyszczenia łańcuchów pokarmowych.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika xman

Wszyscy ukrywają jak wielka

Wszyscy ukrywają jak wielka jest skala zagrożenia! Niech wreszcie powiedzą prawdę, a my doczołgamy się do najbliższego cmentarza, wykopiemy sobi dół i poczekamy na śmierć Język
 
Jaki cel miałoby straszenie ludzi? Sprawdzaliście jak wpływa na Was i Wasze dzieci radioaktywny pył lecący z kominów naszych elektrociepłowni? Czy wiecie, że każdy organizm żywy jest radioaktywny?
Nie macie pojęcia o czym piszecie. Nie wiem jaki macie cel w robieniu paniki.

Portret użytkownika Mc

xman napisał:  Sprawdzaliście

xman wrote:

 Sprawdzaliście jak wpływa na Was i Wasze dzieci radioaktywny pył lecący z kominów naszych elektrociepłowni? Czy wiecie, że każdy organizm żywy jest radioaktywny?

Słuszna uwaga. Na powyższym szokującym filmie widzę, że ilość rozpadu cezu w metrze sześciennym powietrza jest poniżej 1Bq.
Czyli mniej niż 1 rozpad na sekundę.
Natomiast naturalne promieniowanie które wytwarza każdy człowiek (a konkretnie promieniotwórczy izotop potasu) jest 4000 razy większe!
Szok Smile

Portret użytkownika sebecx

pie......ij się dobrze w

pie......ij się dobrze w łeb!!! tylko dobrze!!! jak jesteś idiotą to się nie wypowiadaj!!! Prawda, Prawda, Prawda - jest coś takiego, ale niestety tylko inteligentni ludzie chcą ją znać - więc mamy obraz społeczeństwa..

Portret użytkownika emesz

Sladowe ilsoci uranu rownie

Sladowe ilsoci uranu rownie dobrze moga byc pozostaloscia po testach bomb atmomowych. Ja bym raczej nie oparl swojego artykulu na pomiarach wykonanych w Korei Pln. Malo wiarygodne zrodlo. Wedlug autora media calego swiata klamia, tylko nie z Korei Pln. Smile

Skomentuj