Radioteleskop w Arecibo będzie mógł "zobaczyć" kometę Elenin

Kategorie: 

Giovanni Sostero i Ernesto Guido (CARA, AFAM)

Jeden z największych na świecie radioteleskopów, Arecibo (300 m średnicy), pomoże w obserwacji radiowego tła komety imienia rosyjskiego astronoma Leonida Elenina.

 

Kometa C/2010 X1 (elenin) została odkryta 10 grudnia 2010 r. w Rosji. Udało się to dzięki automatycznemu obserwatorium Ison-NM (Nowy Meksyk, USA). Kilka dni później odkrycie zostało potwierdzone przez następnych astronomów. Zaraz potem nowa kometa została oficjalnie uznana przez Międzynarodową Unię Astronomiczną.

 

 

Ta kometa jest pierwszą od 20 lat, którą udało się odkryć rosyjskim lub radzieckim naukowcom. Kometa Elenin ma zostać prześwietlona z wykorzystaniem radioteleskopu Arecibo. Urządzenie już obecnie jest wykorzystywane do wykrywania radarowych śladów asteroid, planet i innych ciał niebieskich. Jego 300 metrowe zwierciadło może "znaleźć" kometę z odległości nawet 0,23 AU ( 34,4 milionów kilometrów od Ziemi)

 

Komitet zatwierdzający gdzie skierować zwierciadło radioteleskopu poinformował, że urządzenie zostanie wykorzystane do obserwacji w okresie o 27 września do 10 listopada 2011 roku. Przedstawiciel obserwatorium Ellen Howell zauważyła, że tego typu obserwacje prowadzi się w Arecibo i w 30% do 50% są one skuteczne.

 

Internet pełen jest też różnego rodzaju fantastycznych doniesień na temat przejścia tego ciała niebieskiego. Dochodzi do tego, że zwolennicy teorii spiskowych powszechnie stosują nazewnictwo "Planeta X / Elenin" co ma sugerować, że kometa jest w istocie zasłoną dymną i próbą utrzymania spokoju na świecie poprzez zaoferowanie pozornie racjonalnych wyjaśnień dla możliwych anomalii i obserwacji nieba.

 

Jedna z najbardziej dziwacznych teorii ostatnich dni jest ta stwierdzająca, że podczas perygeum komety dojdzie do trzydniowego zaćmienia Słońca. Na niektórych zagranicznych forach rozważa się to jako pełnoprawną teorię. Dla zainteresowanych jako ciekawostkę dodaje filmik informujący o tym "odkryciu"

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika jad

Tak bardzo głupiego tekstu na

Tak bardzo głupiego tekstu na temat teorio spiskowców dawno nie czytałem, nawet jak są ich opowiści fantastyką naukową lepiej się trzymają kupy niż ten tekst: "kometa jest w istocie zasłoną dymną i próbą utrzymania spokoju
na świecie poprzez zaoferowanie pozornie racjonalnych wyjaśnień dla
możliwych anomalii i obserwacji nieba"
. Czytałeś same komentarze? Bo, na to wygląda. "Na niektórych zagranicznych forach rozważa się to jako pełnoprawną teorię." Taa na niekótrych. A do zaćmienia słonca ma dojść, ale nie przez kometę. Prosiłbym z góry takie głupoty ignorowć a nie przytaczać w artykułach.

Portret użytkownika admin

No to w końcu głupota czy nie

No to w końcu głupota czy nie bo się pogubiłem Smile Źle, że o tym pisze czy co źle ? A jak ocenić co jest głupie? Na tym poziomie absurdu gdy laicy udają astronomów różne wariactwa wychodzą. Ludzie codziennie dodają setki dowodów na przykła na cenzure w Google Sky. ON WIE, że na tych koordynatach powinna być Nibiru a jest TADA czarna plama a więc kryją się Lol Widziałem również takich, którzy Merkurego brali za Planetę X. Wszystko to z niewiedzy i nadmiernej pewności siebie połaćzonej z samozachwytem takich "badaczy". Zauważyłem też, że wielu "tropicieli Nibiru" to osoby z ciężką depresją, kto wie czy przykład pokręconej teorii przytoczonej powyżej nie jest właśnie wykwitem jakiegoś zagubionego umysłu.

Portret użytkownika Bananus

Pamiętajcie, że od czytania

Pamiętajcie, że od czytania takich na pozór pokręconych i zupełnie nieprawdziwych teorii nic nam się nie dzieje - jedyne efekty uboczne to upływający czas, który można byłoby poświęcić na coś innego, czy zmęczenie gałek ocznych od monitora. Ale nikt tych teorii czytać nie każe.Natomiast to, że ludzie poszukują, kombinują, wymyślają świadczy o ich kreatywności, zapale, chęci odkrywania - czyli używaniu rozumów, funkcji myślenia. I nawet jeśli 99,9% tych teorii to kompletne błądzenie, to warto wysłuchać opinii ze wszystkich źródeł.Poza tym to chyba nieźle, że są wśród ludzi jeszcze tacy, którym do budowy światopoglądu nie wystarczy medialna papka? Spójrzcie na to czasem z tej strony, niezależnie jak irracjonalne te teorie się być wydają. A oczywiście co się stanie - czas pokaże - i to już niedługo, jeśli chodzi o przytoczoną teorię zaćmienia i inne. Przy czym należy pamiętać, że żyjemy w multiwymiarowej rzeczywistości, w której pewne płaszczyzny się przenikają, a czas nie jest tym, czym się nam, istotom ograniczonym w postrzeganiu do kilku pierwszych wymiarów wydaje. Więc nawet jeśli coś w tej sekundzie jest pewnikiem przyszłości, w kolejnej sekundzie zmienia się i może nie być już takim samym. Coś jak efekt motyla, który dzieje się ciągle, we wszystkich kierunkach, na nieskończoną ilość kombinacji.

Portret użytkownika jad

Proszę nie uogólniaj mojej

Proszę nie uogólniaj mojej pretensji do zasadności całego artykułu, tylko do tego co zacytowałem. Rozumiem teraz że chodziło tobie o "zasłonę dymną" w postaci odciągania ludzi od poważniejszych spraw, problem w tym że ludzie takie teksty czytający przeważnie sami się zainteresowali nimi. Inna sprawa że zapewne sam tak uważasz że ich należy tak interpetować że piszą o tym dlatego by odciągnąć ludzi od innych spraw, w co można uwierzyć, ale w niewielkim stopniu. Prędzej pragną jakoś wyjaśnić pewne zjawiska i spiski, tak jak potrafią najlepiej, niż tworzyć "zasłonę dymną".
Dla mnie twoja opinia o nich jest jak gdyby własnie tą zasłoną dymną, choć być może niechcący, też tak ciebie można zinterpretować. Teraz też przytaczasz przykład de fakto pseudo teorio spiskowca. Masz racje że takich jemu podobnych jest sporo, ale to nie jest powód do interesowania się takimi, którzy na siłę szukają dowodów na poparcie ich tez. Oczywiście może mieć, racje nawet jakiś wariat ;), ale póki bardziej poważni nie zechcą akurat się zastanowić nad tym co taki wygaduje i ewentualnie wydobyć coś wartościowego; nie mając dowodów, pozostanie w strefie "być może ma racje". Jedynie nie zręcznie wrzuciłeś wszystkich terio-spiskowców do jednego wora, przytaczając akurat takiego i jemu podobnych, co na siłę szukają potwierdzenia w danej kwestii. W 100% się z tobą zgadzam co do twego zdania: "Wszystko to z niewiedzy i nadmiernej pewności siebie połączonej z samozachwytem takich "badaczy"." Także masz racje że pewne osoby z nich są to właśnie osoby z depresją, ale czy przytaczanie takiej oczywistości jest sensowne, jeśli chce się być poważnym. Skup się bardziej na faktach, a z osobnym statusem pod artykułem można zrobić pasek: "autora opinia". Bo artykuł poprzeplatany z przemyśleniami autora, staje się mniej neutralny, względem poruszanego zagadnienia w danym artykule.

Portret użytkownika Bananus

@jad - dobry pomysł z tym

@jad - dobry pomysł z tym paskiem "przemyślenia autora". Cenię ten serwis faktycznie za podawanie wieści (lub ich tłumaczeń) z różnych źródeł. I najlepiej czyta się takowe w postaci neutralnej, to znaczy właśnie przedruku lub tłumaczenia zgodnie z oryginałem. Pozwala to zachować odpowiedni dystans i samemu zastanowić się nad treścią i sensem, bo kto jest wprawny, ten od razu ma swoje przemyślenia czytając choćby nagłówek.A opinia autora/admina byłaby tym cenniejsza, bo pozwalałaby porównać swoje myślenie z myśleniem innego człowieka (dlatego właśnie tak bardzo lubimy czytać komentarze!) i jeszcze przez to wzbogacić swój punkt widzenia. Dlatego ważne jest, aby autor/admin był osobą bardzo rozgarniętą (co nie znaczy neutralną w swych komentarzach, przecież to świetnie, jeśli ktoś ma twarde stanowisko i potrafi podawać argumenty), bo w ten sposób stanie się opiniotwórcą (dla tych, którzy mają mniej własnych przemyśleń). Stąd potrzeba zamieszczenia takiego komentarza dopiero na końcu artykułu, aby czytelnik dobrze wiedział, co pochodzi od źródeł, a co jest już wartością dodaną.Podsuma: adminie, jestem jak najbardziej za Twym wyodrębnionym komentarzem pod każdym artykułem, na temat którego masz swą opinię!

Portret użytkownika z_boku

"Komitet zatwierdzający gdzie

"Komitet zatwierdzający gdzie skierować zwierciadło radioteleskopu poinformował, że do urządzenie zostanie wykorzystane do obserwacji w okresie o 27 września do 10 listopada 2011 roku." ---------jutro będzie 11.11.11

Skomentuj