Polska może się stać chińskim centrum logistycznym na Europę

Kategorie: 

Wygląda na to, że skutkiem niedawnej wizyty polskiego prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach będzie zacieśnienie współpracy gospodarczej między naszymi narodami. Chińczycy chcą, aby Polska stałą się centrum logistycznym nowego Jedwabnego Szlaku, który właśnie powstaje.

 

Zwrócono uwagę, że polski przywódca został przyjęty z podobnymi honorami jak niedawno odwiedzająca Chiny Angela Merkel. Na próżno jednak poszukiwać obrazków z tej wizyty w naszych zrozpaczonych ostatnim wyborami Polaków polskojęzycznych mediach. Za to całkiem dużo mówiono o tej wizycie w mediach chińskich.

 

To co dla Polski było przez wieki przekleństwem, czyli usytuowanie między Rosją, a Niemcami, dla realizacji chińskich planów jest atutem. Wygląda na to, że Chińczycy planują postawić na Polskę, która w końcu odzyskała zdolność do prowadzenia polityki bez pytania o wszystko Niemców. Wcześniej Polacy odmawiali przewodnictwa w grupie 16+1 powołanej do rozmów krajów Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami. To właśnie w obrębie tej grupy odbyło się spotkanie będące pretekstem do wizyty polskiego prezydenta Andrzeja Dudy.

Historyczny Jedwabny Szlak

Jak wiadomo od kilku lat Chińczycy budują nowy lądowy Jedwabny Szlak. Prowadzi on mniej więcej w ten sposób jak funkcjonowała starożytna droga, której zawdzięczamy chociażby powstanie w starożytności miasta Kalisz. Według chińskiego prezydenta Xi Jinping, ekonomiczny pas, jako mógłby powstać w pobliżu takie drogi obsługiwałby blisko trzech miliardy ludzi i łączyłby największe rynki na świecie.

Planowany nowy Jedwabny Szlak i droga morska

Chińczycy przygotowują się do tej inwestycji i do jej obsługi powołano nawet specjalny bank AIIB. Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, twierdzą, że możliwa jest integracja istniejących połączeń transportowych na drodze dawnego Jedwabnego Szlaku. Pozwoli to na rewitalizację przylegających do drogi regionów.

 

Według Chińczyków powodzenie planu jest możliwe, ale konieczna jest kooperacja wielu krajów na kontynencie eurazjatyckim. Cały czas trzeba rozwijać sieć połączeń i poszerzać ich zakres, na przykład dodając nowe linie kolejowe. Gdy to się powiedzie, być może już wkrótce, większość towarów z Chin będzie docierała do Europy koleją albo ciężarówkami. Tak samo będzie można transportować towary dopływające do Chin Pacyfikiem.

 

W oczywisty sposób wpłynie to na przykład na czasy realizacji dostaw towarów z chińskich sklepów internetowych, co wielu Polaków z pewnością przyjęłoby z zadowoleniem. Według chińskiego planu nasz kraj miałby pełnić rodzaj transportowego huba towarów wysyłanych z "fabryki świata" do Europy.

 

Według porozumień zawartych podczas tej wizyty w Chinach prezydenta Andrzeja Dudy, w naszym kraju na większą skalę znajdzie się największy bank świata ICBC , który poprzez alians z polskim BGK będzie finansował inwestycje w naszym kraju. Poza tym uzgodniono transfer technologii w zakresie wydobycia węgla. Na rynek chiński trafi też polska żywność w tym słynne już przez Putina jabłka.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika sceptyyk

Rosja robi błąd wikłając się

Rosja robi błąd wikłając się w wojnę w Syrii, osłabi się tą gównianą awanturą -ale to ich problem... Zachodnia Europa wpadła w gówno po pachy i długo z tego szamba nie wyjdzie... Sytuacja dla nas robi się analogiczna z czasami gdy naszym władcą byl Kazimierz Wielki... Czy nasza obecna władza, będzie potrafila to wykorzystać dla nas i kraju, jak swoje czasy wykorzystał KW? 

Portret użytkownika koincydencja

Mojęimię44 jakiś czas temu

Mojęimię44 jakiś czas temu napisał:
 
Pilne. W Serbii 28 listopada dojdzie do zmasowanych zamieszek w których zginie 31 osób a kilkadziesiąt zostanie rannych. W walce z demonstratami weźmie udział policja ale wojsko będzie asekurowac całą sytuację. Będą latały koktaile Mołotowa. Będą w mediach mówić że to zamieszki ruchu imigracyjnego do których dołączać będą Serbowie. Stopniowo zamieszki będą coraz liczniejsze i dojdzie do użycia samolotów.
 
Panu już podziękujemy...

Portret użytkownika Zenek :)

Się cieszycie jak kot po

Się cieszycie jak kot po rycynie a sprawdźcie sobie akcjonariat:

PKP CARGO (już ma umowę z chinami)
PKP Energetyka
PKP Telekomunikacja

i zsumujcie w nich RODZIMY UDZIAŁ bo w tym "interesie" Polska będzie musiała "zainwestować" w PRZYMUSOWE WYWŁASZCZENIA terenów pod magazyny dla szmulków jacy na tym szlaku będą zarabiać kokosy.....

Od przynajmniej 10 lat trwa rugowanie Polski z tego biznesu, chociażby poprzez WYMUSZENIE PRYWATYZACJI PKP..... co się udało z całkowitym sukcesem.... i zaangażowaniem wszelkich gnid sejmowych i prawych i lewych, a nawet tych co się łajdaczą i z przodu i z tyłu....

Portret użytkownika traska79

Wiele czytam i sledze

Wiele czytam i sledze informacje rowniez ZMZ troche wyolbrzymia spawe dla dobra zysku ale w wielu sprawach ma racje i powiem jedno naprawde nie dobrze sie dzieje na ziemi ale dla nas najlepszym rozwiazaniem bylo by wyjscie z UE i pewnie wielu z nas sie z tym zgodzi,byl by dobry pakt ze wschodnia flana pakt polnocno atlantycki i tylko to moze nas uratowac bo UE juz praktcznie juz sie rozleciala chybe ze merkel  zaprosi kogos jeszcze...

Portret użytkownika traska79

Witam... A po co były

Witam...
A po co były budowane te drogi wszystkie napewno nie dla nas i kogo stac w ogole bo dla zwyczajnego polaczka napewno nie i tak sprawa wyglada.Po co nam nowe insfraktury nowe pendolina nie spelniajace zadan nowe dworce pytam sie dla kogo? Bo dla zwyczjnego Polacza napewno nie...To wiemy dobra.....ale co dalej za przeproszeniem naprawde niech cos pierdyknie bo juz niestrawnosci dostaje za to wszystko ...................

Portret użytkownika raqq

Bardzo dobrze! Olać UE i

Bardzo dobrze! Olać UE i NATO. Trzeba się na tyle gospodarczo związać z Chinami aby zapewnić sobie też ich ochronę militarną. Ponad 2 mln żołnierzy, broń atomowa, własny myśliwiec 5-tej generacji - w takim sojuszu  inni mogą nas cmoknąć. Kraj, który ma możliwość wysłania pojazdu na Księżyc na pewno ma też parę innych zaawansowanych systemów bojowych porównywalnych z tymi z USA i Rosji. Ruscy nas nie ruszą, bo dostaną zaraz w dupę. NIemcy też bo za małe.

Portret użytkownika Adolf Rotshild

Chińskiej ekspansji nie da

Chińskiej ekspansji nie da się zatrzymać. USA dokładnie o tym wiedzą, z resztą wystarczy poczytać co na ten temat piszą tacy jak Brzeziński czy George Friedman.
Pozatym chińską potęge wyhodowali sami Amerykanie z Brzezińskim na czele tylko po to żeby poróżnić ideologicznie Chiny Ludowe z Związkiem Radzieckim i upiec dwie pieczenie na jednym ogniu czyli obalić dwie komuny na raz.
Co do wyroku na swoją gospodarke to tak owym byłoby osłabianie gospodarki Chin. Przecież dzisiaj tysiące amerykańskich koncernów działa na terenie Chin i nie płaci tam praktycznie żadnych podatków w tzw. strefach ekonomicznych, wyzyskując maksymalnie chińskich robotników. Gdyby gospodarka Chin dzisiaj pie*dolła to pociągnęła by na dno nie tylko USA ale większość świata zachodniego który w Chinach ma swoje fabryki i montownie.

 

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem