Kategorie:
Kalifornia stała się piątym stanem USA, gdzie śmiertelnie chorzy w terminalnej fazie choroby mogą otrzymać śmiertelną dawkę leków do dobrowolnego wycofania się z życia, donosi Los Angeles Times.
W poniedziałek 05 października br. gubernator Jerry Brown podpisał stosowny dekret (pobierz plik PDF). Wynika z niego, że lekarze mogą przypisywać śmiertelne dawki leków pacjentom, których życie, według szacunków, nie potrwa dłużej niż sześć miesięcy. Nowe prawo spisano w oparciu o przepisy, obowiązujące od 1997 roku w sąsiednim stanie Oregon. W ubiegłym roku z tego „innowacyjnego” prawa skorzystało tam 105 osób.
W Kalifornii ustawa wejdzie w życie 90 dni po zakończeniu specjalnej sesji ustawodawczej w dziedzinie ochrony zdrowia. Stanie się to nie wcześniej niż w styczniu, a nie później niż w listopadzie przyszłego roku.
Tymczasem przeciwnicy nowego prawa, w tym Kościół Katolicki, rozważają możliwość zapobiegania jej wejścia w życie. Zdaniem Tima Rosalesa, który reprezentuje organizację „Kalifornijczycy przeciwko eutanazji", ludzie będą protestować do skutku lub zażądają referendum w tej sprawie.
Argumenty przeciwko prawu, oprócz względów religijnych, wskazują na ryzyko przymusowej eutanazji w określonych przypadkach.
Tymczasem 77 - letni gubernator, który przeżył wiele diagnoz raka, przyznał, że podjął decyzję, aby podpisać dekret, mimo argumentów Kościoła Katolickiego. Warto zauważyć, że Jerry Brown w przeszłości był studentem w seminarium jezuitów. Ponadto wziął pod uwagę opinię byłego południowoafrykańskiego arcybiskupa Desmonda Tutu, zwolennika zatwierdzenia ustawy.
Duży wpływ na gubernatora miała ubiegłoroczna historia Bretanii Maynard, 29 - letniej mieszkanki Kalifornii, która musiała przenieść się do Oregonu, aby skorzystać z prawa do eutanazji po tym, jak zdiagnozowano u niej końcowe stadium raka mózgu. Rodzina młodej kobiety aktywnie wspierała zmiany w prawie Kalifornii, wzorowanym na przepisach z Oregonu.
Według Los Angeles Times, w ciągu ostatnich siedemnastu lat w Oregonie z prawa do eutanazji skorzystało 1173 chorych, którym zapisano na receptę śmiertelną dawkę leków. 421 osób nie odważyło się, a 752 osoby przyjęły medykamenty, dające kres ich życiu na Ziemi. Oprócz Oregonu, dobrowolne odejście z życia nieuleczalnie chorych z pomocą lekarzy, zatwierdzono w stanie Waszyngton, Vermont i Montana.
Komentarze
Zapraszam na www.PrawdaDlaPolaka.5v.pl
Skomentuj