NASA ostrzega przed nieuchronnym wzrostem globalnego poziomu mórz i oceanów

Kategorie: 

W środę, 26 sierpnia, 2015 w agencji kosmicznej NASA odbyła się telekonferencja na temat aktualnych prognoz wzrostu poziomu morza. Grupa ekspertów z nowo utworzonego zespołu naukowego badającego zmiany poziomu morza (Sea Level Change Team) twierdzi, że poziom oceanu nieubłaganie rośnie, a przybrzeżne obszary zostaną zalane.

 

Za chwile jednak specjaliści dodali, że szybkość tych zmian nadal pozostaje nieznana.

"Ludzie muszą być przygotowani na poważne zmiany i zalanie wielu obszarów przybrzeżnych. Wzrost poziomu morza jest nieunikniony, pytanie tylko, jak szybko będzie miał miejsce, ten proces." - powiedział Joshua Willis, naukowiec z laboratorium NASA Jet Propulsion.

Na konferencji naukowcy powiedzieli, że wzrost poziomu oceanów zależy od trzech głównych czynników determinujących. Pierwszy - tak zwany współczynnik rozszerzalności cieplnej, polega na tym, że woda morska rozszerza się podczas ogrzewania i zajmuje większą objętość zwiększając poziom morza. Efekt ten dodatkowo pogarsza emisja gazów cieplarnianych. Drugim ważnym czynnikiem sprawczym wzrostu poziomu mórz i oceanów jest topnienie lodowców na Grenlandii i na Antarktydzie. Trzeci czynnik to topnienie lodowców górskich.

 

O ile zostanie utrzymany obecny kurs na ocieplenie klimatu, pokrywy lodowe i lodowce mogą nawet na jakiś czas zniknąć. W kontakcie z ciepłym powietrzem lodowce będą pękać i na przykład tworzyć góry lodowe które roztopią się w końcu w kontakcie z ciepłą wodą morską. Uważa się, że sama tylko pokrywa lodowa Grenlandii traci 303 giga tony Gt masy lodu rocznie i według niektórych ekspertów trend ten utrzymuje się w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

 

Naukowcy z NASA twierdzą, że od początku XX wieku, poziom morza wzrósł o 20,3 cm. Symulacje ewolucji tej niepokojącej tendencji w XXI wieku wykazały, że na koniec tego stulecia poziom mórz może wzrosnąć o kolejne 90 cm. Niemniej jednak ważne jest, aby pamiętać, że dane te to po prostu uśrednienie, podczas gdy w niektórych obszarach poziomem morza na Ziemi wzrasta o wiele bardziej, podczas gdy w innych miejscach nie tylko nie wzrósł, ale nawet spadł. Na przykład poziom wód przybrzeżnych na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych w ciągu ostatnich 20 lat obniżył się.

 

Większość naukowców zwraca uwagę na to, że dużym problemem jest to co dzieje się na wschodniej Antarktydzie. Skala w jakiej topnieją tam lodowce, niepokoi od dłuższego czasu. Ze względu na skomplikowaną budowę geologiczną i warunki panujące w wodach przybrzeżnych Antarktydy, nie można wykluczyć nawet zsunięcia się do oceanu dużej części znajdującej się tam pokrywy lodowej.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika taj

Kolejne wielkie wymieranie

Kolejne wielkie wymieranie się zaczęło, tym razem nie z powodów aktywności wulkanicznej czy kosmicznej, ale przez człowieka i jego niepohamowane ego. Za 200 lat będziemy z powrotem w 15-tym wieku (o ile warunki klimatyczne pozwolą w ogóle na życie naszego gatunku).

Portret użytkownika CRUSADERS

Taaak! Ameryka ginie prze

Taaak! Ameryka ginie prze czarnych ..to juz daleko idaca dyskrymonacja rasy bialej ... a Europa zawladna Muzulmanie ..i to bedzie koniec!!!Po co Europa ich przyjmuje ?? Dlaczego nie przyjmuje ich swiat islamu?? Ta poprawnosc polityczna zle sie dla Europy skonczy !!!

Portret użytkownika Bartos

2 dni temu podobny artykuł

2 dni temu podobny artykuł się pojawił na tej stronie i dziwnym trafem była mowa o zalaniu części buta Włoskiego, może to się pokrywać z przepowiedniami Ojca Klimuszko.
1. Zalanie południowej części Włoch
Wydaje mi się, że jakaś wielka tragedia spotka Włochy. Część buta włoskiego znajdzie się pod wodą. Wulkan albo trzęsienie ziemi ? Widziałem sceny jak po wielkim kataklizmie. To było straszne.
2. Wojna religijna w Europie
Widziałem żołnierzy przeprawiających się przez morze na takich małych, okrągłych stateczkach, ale po twarzach widać było, że to nie Europejczycy. Widziałem domy walące się i dzieci włoskie, które płakały. To wyglądało jak atak niewiernych na Europę.
3. Ocieplenie klimatu
Mało ucierpimy (Polska – przyp. red) z powodu kataklizmów i wojen, za to ocieplenie klimatu sprawi, że nad Wisłą owocować będą tropikalne rośliny.

Portret użytkownika logiczny

Kiedyś był dowcip o ruskim

Kiedyś był dowcip o ruskim naukowcu. Dziś ten dowcip pasje jak ulał do naukowców z NASA. "Znalezliono dziennika ruskiego naukowca w którym pisze: Wyrawłem muszce skrzydełka i mówię "mucha skacz". Mucha skacze. Wyrawłem muszce wszystkie nóżki i mówię "mucha skacz". Mucha nie skacze. Wnioski: Mucha straciłą słuch"
 
Tym samym są badania NASA, nie różnią się niczym od badań ruskiego naukowca. Dlatego jak słyszę skrót NASA to kojarzy mi się z najgorszym elementem nauki za pieniadze podatników. NASA trzeba zlikwidować. Nie może być tak, że naukowcy są finansowani z publicznych pieniędzy, bo je po prostu defraudują i udowadniają tezy za jakie im płacą i nie są obiektywni. W przypadku "ocieplenia klimatu" są czynniki o jakich naukowcom z NASA się nie śniło. Zupełnie zapomnieli o czynniku zwanym Słońce. Zupełnie zapomnieli o czynniku zmiany pola magnetycznego i jego osłabieniu jakie następuje w ostatnichc zasach. To są czynniki, których nie sposób pominąc. NASA zaobserwowała podniesienie się poziomu mórz, zapominając, że w innym miejscu się obniżył. To naprawdę źle się czyta - te wypociny NASA udawadniających na siłę coś co stało się być pośmiewiskiem wśród intelektualistów, czyli życiodajny CO2 z którym NASA chce walczyć. Propaganda sięgnęła takie dna, że poważne instytucje pańśtwowe skorumpowane urzędniczo chcą wtlaczać CO2 do komór skalnych w ramach unijnych dotacji. Dziecko popukałoby się w głowę. CO2 wtłaczać do naturalnych pojemnich podziemnych? A jak to wszystko się rozstrzelni? Ci urzednicy za nasze pieniądzę zużywają zbyt dużo tlenu na przemyślenia, a CO2 wtłaczają w stołki i nitk ich za to nie rozlicza. 

Portret użytkownika Zdzichu

To już pewnie z 15 lat jak

To już pewnie z 15 lat jak ostrzegają...z trgo co pamiętam obecnie poziom miał być już wyższy o 15 cm!!A tu figa,poziom nie wzrasta...z huraganami miało być podobnie,po kilkanaście rocznie :)A aktywność słoneczna miała być powodem wielkich burz magnetycznych...Wiadomo,kochane dotacyjki.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem