Zmiany klimatyczne w Arktyce to początek nowej ery

Kategorie: 

Zmiany zachodzące w Oceanie Arktycznym na Arktyce są tak głębokie, że można mówić o początku nowej ery geologicznej, twierdzą norwescy naukowcy.

 

Norweski Instytut Polarny już od kilka lat prowadzi badania pokrywy lodowej w najzimniejszych miesiącach roku, donosi BBC. Eksperci zauważyli stopniowe przechodzenie lodu arktycznego w inny stan i jego zanikanie na olbrzymim obszarze. Wcześniej pokrywa lodowa utrzymywała się przez cały rok, a obecnie ubywa jej w lecie.


Norwescy naukowcy muszą przez kilka miesięcy żyć na lodzie w niskich temperaturach i warunkach nocy polarnej. Ich misja to zbieranie danych na temat stanu lodu w miesiącach zimowych. Statek badawczy Lance przezimował w regionie Arktyki 800 km od bieguna północnego i dryfował wraz z lodem.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

„Nikt nie jest bardziej zniewolony, niż ci którzy fałszywie wierzą że są wolni."

Portret użytkownika Promyk

Myślę, że najlepiej by było

Myślę, że najlepiej by było gdyby arktyka była międzynarodowa, wielorasowa. Kto powiedział, że niektóre tylko państwa mogą ją przejąć. Trzeba to ustalić. Powinno powstać nowe państwo z międzynarodowym rządem  ze wstępem dla wszystkich. Albo zrobić z tego park międzynarodowy pod ochroną.

Portret użytkownika achiles

Arktyka szybko staje się

Arktyka szybko staje się gorącym punktem geopolityki, pisze analityk wojskowy David Hunt. Jeśli USA nie pospieszą się w wyścigu o zasoby Arktyki, Rosja będzie dominować w regionie.USA mogą przegrać z Rosją „energetyczną wojnę” w Arktyce, jeśli nie pospieszą się z opanowaniem własnego szelfu arktycznego, pisze w artykule dla portalu  American Thinker amerykański analityk wojskowy, emerytowany pułkownik David Hunt. W Arktyce, on przypomina, znajduje się prawie jedna czwarta światowych zasobów ropy naftowej i gazu, na które zapotrzebowanie będzie tylko rosnąć. „Niektórzy z naszych największych konkurentów gospodarczych, tacy jak Rosja i Chiny, są już gotowi do zagarnięcia tych tak potrzebnych zasobów wykorzystując nowe szlaki morskie, które otworzyły się i nadal się otwierają z powodu topnienia lodowców”, — pisze Hunt. Waszyngton obecnie nie jest gotowy do takiego rozwoju wydarzeń, uważa analityk. Jeśli USA nie będą szybko reagować, one ryzykują ponowne uzależnienie się od importu ropy naftowej i zagrażają własnej konkurencyjności, stwierdzili eksperci Narodowej Rady Paliwowej USA. W niedawno opublikowanym raporcie zauważyli oni, że Rosja „jest nadal dominującym graczem w Arktyce”. Znaczących inwestycji w regionie dokonują także Chiny. Eksperci wezwali administrację prezydenta USA do pospieszenia się z rozwojem arktycznego szelfu i usunięciem ograniczenia w tym zakresie. Według Hunta pozwoliłoby to stworzyć „przeciwwagę dla ambicji i działań konkurentów w regionie, który szybko staje się geopolitycznym punktem zapalnym”. Chiny oczywiście należy traktować poważnie. To podwójnie, być może potrójne odnosi się do Rosji”, — ostrzega Hunt.  Rosja, wymienia on, zwiększyła liczbę wojsk w Arktyce, wdraża w regionie nowe systemy radiolokacyjne i systemy naprowadzania, przyjmuje na zbrojenie nowe atomowe okręty podwodne i lodołamacze. W celu zatrzymania dalszych kroków Rosji w Arktyce i wygrania tej „energetycznej wojny” Stany Zjednoczone powinny przyspieszyć eksplorację regionu wydając więcej zezwoleń na odwierty, uważa Hunt. Jego zdaniem Waszyngton powinien również skorzystać ze swojego przewodnictwa w Radzie Arktycznej.

Portret użytkownika achiles

Już po PTAKACH, Panie

Już po PTAKACH, Panie Ekspercie, moim skromnym zdaniem, tak jak i już po DOMINACJI SZATANA NA NASZEJ PLANECIE, chciwość, pazerność, ZŁO intrygi i ludzi MORDOWANIE, WASZ ZDEGENEROWANY KRAJ ZGUBIŁY, I DOBRZE WAM ZA TO. I najlepiej przyjmnijcie to z GODNOŚCIĄ poproscie o PRZEBACZENIE I OBIECUJCIE POPRAWĘ CZYNIĄC RACHUNEK SUMIENIA, poprzez wszystkich waszych ZŁYCH I ZDEGENEROWANYCH pół ludzi ROZLICZENIE, ZA CAŁE ZŁO, JAKIE CZYNILI i nadal czynią reszcie CAŁEGO ŚWIATA I MILIARDOM ZWYKŁYCH LUDZI. 

Portret użytkownika Mojeimię44

Co Ty pieprzysz? to poważny

Co Ty pieprzysz? to poważny portal tu takich bzdur się nie pisze. Wszyscy tu dobrze wiemy, że Bóg oddał ziemie we władanie upadłemu aniołowi już w Bibli i od tamtej pory on rządzi światem a Bóg tylko czasami ingeruje. Więc schowaj swoje bajki. Może w końcu przyjdzie era odkupienia i wszyscy zaczniemy widzieć serduszka od słońca i chmórek a ziemia zamieni się w raj hehe Smile Poważnie. wiesz? Wink zresztą nie narzekaj jest super, pięknie i kolorowo, za oknem wiosna czyli maj. Zapal sobie blanta idź na łąkę i tam poschizuj z zwierzętami a ten portal zostaw dla bardziej wyschizowanych takich jak ja co wiedzą kiedy co pisać hehe Smile

Skomentuj

Filtered HTML

 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
 • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
  __   ___  _   ___ 
\ \ / __\ | | / __\
\ \ / _\ | | /__\//
/\_/ / / / | | / \/ \
\___/ \/ |_| \_____/
Przepisz kod wyrażony w postaci znaków ASCII