Indyjscy naukowcy stworzyli sztuczne słońce z plazmy

Kategorie: 

Innowacja może pomóc w tworzeniu nowych sposobów do produkcji „zielonej" energii w laboratorium. Indyjscy naukowcy z Instytutu Badań Nad Plazmą dokonali przełomu w zachowaniu substancji w stanie czwartym, pisze The Hindu i stworzyli sztuczne słońce z plazmy.

 

W zakładzie o nazwie SST-1 Tokamak powstało "sztuczne słońce" z plazmy. Do jego utrzymania wykorzystano pole magnetyczne. Jak wiadomo, słońce jest najważniejszym źródłem energii na Ziemi. To doskonała kula, która składa się z gorącej plazmy.

 

W środku tej plazmy jest konwekcyjny ruch - to z kolei generuje pole magnetyczne. Aby odtworzyć go w laboratorium, naukowcy opracowali urządzenie Tokamak i otrzymali w jego środku kulę plazmy, który była utrzymywana za pomocą pola magnetycznego w stanie stabilnym.

„Jeśli będziemy kontynuować ogrzewanie plazmy i nauczymy się jak najdłużej utrzymywać sztuczne słońce w pożądanym stanie, instalacja będzie w stanie oddawać więcej ciepła. Jej połączenie z turbiną umożliwi stabilne wytwarzanie czystej energii elektrycznej.”

Plazma stabilizowana w komorze Tokamak oddaje energię, która może być wykorzystywana w laboratorium lub bezpośrednio przenoszona na inne przedmioty. Mikrofale wnikają w górne warstwy plazmy, utrzymując ją w stanie gorącym. Środki, utrwalające stan plazmy, są niezbędne do tworzenia środowiska modelowania reakcji termojądrowych dokładnie takich jak te, które występują na słońcu.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika niezarejestrowany

To żadna nowość. Tokamaki

To żadna nowość.
Tokamaki istniały już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku.
Kiedyś o tym drobiazgowo rozpisywał się miesięcznik  "Młody Technik".
Obecnie nie ma tak wartościowej literatury i można wciskać odgrzewany kotlet mało zorientowanemu społeczeństwu.
Jeżeli chodzi o współczynnik uzysku energii z tokamaków to wówczas jak i obecnie wynosił on poniżej " 1" tzn ilość energi dostarczanej zawsze była mniejsza od ilości energii uzyskanej.
Do uzyskania współczynnika powyżej 1 potrzebna jest potężna masa a tym samym grawitacja, która proces podtrzyma, więc chyba zabawa z tym ma inny cel
 

Portret użytkownika nowoczesny

Takie sztuczne słońce mozna

Takie sztuczne słońce mozna by było stworzyc na księżycu Saturna żeby tam mozna było normalnie funkcjonować. czas najwyższy budować jak najwiecej sztucznych gwiazd. Z wszechswiata mozemy się wiele nauczyć. Czas budować ogromne sztuczne statki kosmiczne i wyprowadzać sie z tej beznadziejnej ziemi.  Czas najwyższy budować sztuczne giwazdy nei tylko do produkcji energii elektrycznej ale równeiż do oświetlania poza tym w przyszłosci bedziemy zyć na innych planetach i będziemy zyć też na księżycach innych planet, ponieważ zbuduje sie sztuczne słońce które będzie oswietlać. sztuczne słońce to nei tylko energia ale równeiż światło.

Głosuj za
5
Portret użytkownika strażnik teksasu

Wystarczy, ze stanie się cos

Wystarczy, ze stanie się cos nieoczekiwanego (przyklad fukushimy) i ludzie sa bezradni. ta technologia ma dac wiecej energii, to w wypadku awarii, na ktora ludzie nie beda mieli wplywu, bedzie masakra. Jakos nie umiem sobie wyobrazic co by sie stalo, gdyby plazma majaca 100 milionow stopni, przestala lewitowac. Prawdopodobnie, nie tylko elektrownia przestalaby istniec, ale tez pol indji .zastanawia mnie jaki materiał, jeśli chodzi o konstrukcję, wytrzyma taką temperaturę.

Portret użytkownika nowoczesny

mylisz sie nic sie nei stanei

mylisz sie nic sie nei stanei ponieważ bezie sie utrzymywać przez kilka miliardów lat za kilka mld lat wybuchnie, lub zastygnie ale zanim do tego dojdzie to prędzej nasza gwiazda (słońce) zgaśnie niż do tego dojdzie. gwiazdy neiwielkiej wielkości żyją nawet kilkaset mialiardów lat, gwiazdy takie jak s,lońce zyja ok 10 mld lat, natomiast olbrzymie gwiazdy żyją ok 100 mln lat.

Portret użytkownika nowoczesny

może by sie i dało tak jak

może by sie i dało tak jak mówisz nei mowię ze nei ale my nei mamy aż takiej technologii żeby wykorzystywać energię cieplną z naszego Słońca wyobraź sobei jak duża musiała by być turbina wielokrotnei większa od naszej planety. Niestety nei potrafimy wykorzystywać planetoid i ich przetapiać. trzeba by było bardzo dużą ilość metalu żeby było możliwe to co mówisz, oczywiscie nei mowię że to ejst całkowicie neimożliwe ale taniej kosztuje zbudować sztuczną gwiazdę i tak wykorzystać energie ze sztucznej gwiazdy daje dużą ilość eneegii.  Jeśli ludzie by potrafili przetwarzać planetoidy na jakieś urządzenia to nie było by z tym żadnego problemu. poza tym nei tylko Słonce jest w kosmosie ale miliardy gwiazd, ale neistety nei potrafimy przetwarzać planetoid i niepotrzebne jest nam aż tyle eenrgii. Dobrze skojarzyłęś ale racji nei masz Słońce jest poprostu zbyt duże my nei jesteśmy w stanei zbudować aż tak dużego generatora prądu.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem