Nachylenie Ziemi podstawowym powodem zmian klimatu

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Gdy mówimy o zmianach klimatu, pór roku, przesileniach, czy różnicach długości dnia i nocy, często zapominamy o jednym z najważniejszych czynników, który za to wszystko odpowiada. Jest nim nachylenie Ziemi, czyli kąt, pod którym oś obrotu naszej planety przecina płaszczyznę jej orbity wokół Słońca. To nachylenie, wynoszące średnio 23,5 stopnia, ma ogromny wpływ na życie na Ziemi, wpływając na klimat, pory roku, a nawet na nasz codzienny tryb życia.

 

 

To właśnie dzięki nachyleniu Ziemi doświadczamy czterech pór roku. Kiedy półkula północna jest nachylona w stronę Słońca, na tej części Ziemi panuje lato, a długie, ciepłe dni przekładają się na intensywne wzrosty roślin i obfitość plonów. Z drugiej strony, kiedy półkula północna jest odchylona od Słońca, rozpoczyna się zima, a krótkie, chłodne dni sprzyjają spoczynkowi przyrody.

 

Nachylenie Ziemi nie wpływa jednak jedynie na długość dnia czy intensywność promieniowania słonecznego. To również jeden z kluczowych czynników kształtujących klimat Ziemi. Kiedy Słońce jest wysoko na niebie, oświetla duży obszar powierzchni Ziemi, a ciepło jest rozprowadzane równomiernie. Kiedy Słońce jest nisko na niebie, ciepło rozprzestrzenia się tylko na ograniczonym obszarze, przez co zimy są chłodniejsze.

 

Zdecydowanie nie można również zapominać o wpływie nachylenia Ziemi na rozkład wilgoci w atmosferze. Na równiku upał i wilgotność stwarzają warunki do powstawania lasów tropikalnych, a na północnych i południowych szerokościach geograficznych do powstawania pustyń i stepów.

 

Wreszcie, nachylenie Ziemi ma swoją historię. Z badań naukowych wiemy, że kąt nachylenia Ziemi zmieniał się w ciągu ostatnich milionów lat. Podczas ostatniej epoki lodowcowej, nachylenie Ziemi było nieco większe, co przyczyniło się do globalnego ochłodzenia. Co więcej, teoria o wielkim zderzeniu Ziemi z inną planetą sugeruje, że to właśnie to zdarzenie mogło spowodować obecne nachylenie Ziemi i jednocześnie doprowadzić do powstania Księżyca.

 

Rozważając wszystkie te aspekty, jasne staje się, jak kluczowe znaczenie dla życia na Ziemi ma nachylenie naszej planety. Decyduje ono o porach roku, wpływa na klimat, a nawet na nasz codzienny tryb życia. Nieoceniony jest także jego wpływ na ekosystemy i różnorodność biologiczną. Jak widać, ta niewielka, z pozoru, zmiana kąta nachylenia Ziemi, ma ogromne konsekwencje dla nas wszystkich.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika KittySlayer

często zapominamy o jednym z

często zapominamy o jednym z najważniejszych czynników, który za to wszystko odpowiada. Jest nim nachylenie Ziemi,

Nie zapominamy, bo i to nie jest żadną tajemnicą i każdy kto się tym interesuje, to o tym wie i o tym słyszał - zresztą mówiłem o tym na tym forum już kilka albo więcej jak kilka razy czyli wielokrotnie przy okazji tematów "klimatycznych",

Nasz klimat determinują przynajmniej 3 (pomijam ruch naszego układu słonecznego i galaktyki) ruchy:

1) dookoła Słońca i jest to ruch na kształt elipsy a to oznacza, że raz jesteśmy bliżej a raz dalej Słońca,

2) ruch dookoła siebie, czyli kręcimy się jak bączek i to dobre porównanie, bo bączek podobnie jak Ziemia

3) odchyla się od "pionu" a to oznacza, że raz obszary podbiegunowe są bardziej nachylone a raz mniej w stronę Słońca czyli dostają mniej albo więcej energii czyli bardziej się topią albo mniej.

Każdy z tych ruchów ma inny czas trwania  całego swojego cyklu i to jak są skorelowane te ruchy względem siebie również ma wpływ na nasz klimat i te brednie tych klimatycznych oszołomów nie mają żadnego wpływu na te cykle, możemy jako gatunek czasami wpłynąć w bardzo małym stopniu na temperaturę podczas któregoś cyklu ale taki wpływ ma każde zjawisko albo i nawet i może mieć większy wpływ jak np. wybuch wulkanów/Superwulkanu, uderzenie asteroidy itd. ale to nie zakłóca tych cykli.

I to są tylko ruchy naszej Ziemi, nie zapominajmy o Słońcu które emituje ilość ciepła również w cyklach.
Dodam na koniec, że jesteśmy w przededniu epoki lodowcowej, czy nam się to podoba czy nie, bo ta i tak nastąpi.

„Veritas est adaequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika Endymion

Ruch obrotowy Ziemi wynosi:

Ruch obrotowy Ziemi wynosi: 1667 km/h

Byłeś kiedyś na karuzeli? Nadal wierzysz w teorię kopernikowską?

Na naszych oczach jest walka teorii kopernikańskiej z płązkoziemcami, aby zamydlić inne rozwiązanie, czy raczej prawdę, że obie teorie mają za zadanie ukryć prawdę o Świecie. Biliony gwiazd, miliardy galaktyk w koło, ponoć, a to jest wielka machineria socjotechniczna, co ma promować kłamstwo i oddalać nas o poznania PRAWDY.

Taki David Icke promuje Raptilian, a tak naprawdę promuje układ heliocentryczny. 

Tak to moim zdaniem wygląda, a Kopernik nie był kobietą, tylko zadaniowanym Jezuitą..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj