Mikroplastik w żywności i powietrzu: Wielka Brytania i Irlandia wśród najbardziej narażonych krajów

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Mikroplastik, drobne fragmenty plastiku o średnicy mniejszej niż 5 mm, stał się globalnym problemem środowiskowym i zdrowotnym. Nowe badania wskazują, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Irlandii są narażeni na wyjątkowo wysokie poziomy mikroplastiku, wdychając codziennie około 791 000 cząstek. Pod względem ekspozycji wyprzedzają ich tylko Chiny i Mongolia.

 

 

Mikroplastik dostaje się do powietrza z różnych źródeł, w tym z degradacji plastikowych odpadów, prania syntetycznych ubrań oraz ścierania opon samochodowych. Badania przeprowadzone przez King's College London wykazały, że w powietrzu Londynu znajdują się najwyższe poziomy mikroplastiku spośród wszystkich dużych miast, które do tej pory były badane. Wyniki te sugerują, że miejskie środowiska są kluczowym źródłem tych zanieczyszczeń, które mogą się rozprzestrzeniać na szerokie obszary dzięki działaniu wiatru i warunkom atmosferycznym.

 

Badanie opublikowane w czasopiśmie "Environmental Science & Technology" przez naukowców z Uniwersytetu Cornell oceniało ilość mikroplastiku, który ludzie na całym świecie wdychają i spożywają. Wskazano, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Irlandii są w czołówce najbardziej narażonych populacji, wdychając średnio 791 000 cząstek dziennie. W porównaniu, mieszkańcy USA wdychają około 300 000 cząstek, a w Chinach i Mongolii liczba ta wynosi aż 2,8 miliona cząstek dziennie.

 

Mikroplastik może przenikać do organizmu ludzkiego zarówno przez układ oddechowy, jak i pokarmowy. Badania wskazują, że cząstki te mogą kumulować się w tkankach, prowadząc do stanów zapalnych, uszkodzeń komórek i potencjalnie zwiększając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Naukowcy z King's College London znaleźli dowody na obecność mikroplastiku w głównych arteriach, co wiązało się z podwyższonym ryzykiem zawałów serca i udarów.

 

Kluczowe jest wprowadzenie działań mających na celu redukcję zanieczyszczenia mikroplastikiem. Unia Europejska proponuje ograniczenia w stosowaniu mikroplastiku dodawanego celowo do produktów, takich jak kosmetyki i detergenty. Na poziomie lokalnym, w Wielkiej Brytanii podejmowane są kroki w kierunku zwiększenia skuteczności recyklingu oraz wzmocnienia kontroli jakości wody. Na przykład, projekt badawczy realizowany przez Imperial College London ma na celu ocenę skali i losów zanieczyszczeń mikroplastikiem w powietrzu oraz opracowanie standardowych metod analitycznych do ich monitorowania.

 

Podniesienie świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych z mikroplastikiem jest kluczowe. Społeczeństwo musi być informowane o źródłach zanieczyszczeń oraz możliwych środkach zapobiegawczych, takich jak unikanie produktów zawierających mikroplastik oraz wybieranie ekologicznych alternatyw.

 

Wyniki badań wskazują, że mikroplastik jest wszechobecny w naszym środowisku i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Szczególnie narażeni są mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Irlandii, którzy wdychają znaczne ilości tych cząstek każdego dnia. Działania mające na celu redukcję emisji mikroplastiku oraz edukacja społeczeństwa są niezbędne, aby zmniejszyć narażenie na te niebezpieczne zanieczyszczenia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Lucek Wąchozlewski

Moment alarmowy to już dawno

Moment alarmowy to już dawno jakoś kilka lat temu był kiedy stwierdzono obecność nanoplastiku w mózgach u ludzi. Już dawno powinni całkiem odejść od opakowań ropopochodnych i rozwijać technikę tworzyw na bazie celulozy i podobnych naturalnych związków. Ale mamona, chciwość i krótkowzroczność rządzi światem i to doprowadzi do zagłady naszego gatunku.

Lucek Wąchozlewski

Portret użytkownika BG-OG

W punkt. to jest problem dla

W punkt. to jest problem dla ludzkości a nie CO2. ( gaz życia dla roślin) .

A wg aktywistów ekologicznych i naukofców ;-),. 40 lat temu, plastik miał uratować lasy świata, któe wycinano na torby papierowe.

I się mylili, nie przewidzieli tego . CZy świadomie zataili pewne informacje, jak dziś, w sprawie 4 rewolucji przemysłowej , tej "elektryczniej" , ekologicznej. ?

Dziś właśnie ci naukfcy i aktywiści mają po 60-70 lat i są u szczytów władzy UE , a o temacie chcą zapomnieć. ( bo nie wierzę, że Timmermans i von Layer, a nawet folksdojcz Tyfus, był przeciw plastikowej rewolucji) . Winnych nie ma.   A wszyscy wtedy, 40 lat temu,  bili brawo na cześć "zbawiennego plastiku".

Baterie ( elektro-śmieci , panele słoneczne , wiatraki ( żywotnośc 15-20 lat) ), zaśmiecą świat, jak plastik . Mimo utopijnych obietnic recyclingu. Wg ostatnich raportów, tylko ok 5 % palstiku na świecie jest recyclingowane. I żadne unijne regulacje tego nie zmienią. Recycling jes 2-3 krotnie droższy  ekologicznie i ekonomicznie niż wytwożenie produktu "od nowości" . Nikt za to nie zapłaci. !!!!!

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj