Przełom w teleportacji kwantowej otwiera niezwykłe możliwości

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Świat technologii kwantowych właśnie dokonał kolejnego przełomu. Międzynarodowy zespół badaczy z Uniwersytetu w Turku oraz Uniwersytetu Nauki i Technologii w Chinach opracował nową metodę teleportacji kwantowej, która pozwala na niemal bezbłędne przesyłanie stanów kwantowych, nawet w obecności zakłóceń.

 

 

Teleportacja kwantowa to fascynujący proces, w którym stan cząstki kwantowej, czyli kubitu, jest przenoszony z jednego miejsca do drugiego bez fizycznego przemieszczania samej cząstki. Aby tego dokonać, wykorzystuje się zjawisko splątania kwantowego - tajemniczego połączenia między dwoma kubitami, które pozwala na natychmiastowe przekazywanie informacji, niezależnie od odległości.

 

W idealnym świecie teleportacja stanu kubitu mogłaby przebiegać bezbłędnie. Niestety, w rzeczywistości zawsze występuje pewien szum i zakłócenia, które mogą znacznie obniżyć jakość tego procesu. Dlatego naukowcy od lat poszukują sposobów na pokonanie tych ograniczeń.

 

Przełomowe odkrycie zespołu z Finlandii i Chin polega na zastosowaniu hybrydowego splątania wielu ciał. Zamiast polegać wyłącznie na splątaniu kubitów, naukowcy wykorzystali dodatkowe informacje zakodowane w częstotliwości fotonów. Dzięki temu udało im się stworzyć bardziej odporny na zakłócenia system teleportacji kwantowej.

 

Kluczem do sukcesu jest zastosowanie hybrydowego splątania wielu ciał, które przypomina splątanie kubitów z ich lokalnym środowiskiem w kontrolowany sposób.

 

Proces teleportacji przebiega w następujący sposób: nadawca poddaje swój foton kontrolowanemu odfazowaniu, które znosi początkowe korelacje. Następnie dokonują wspólnego pomiaru swojej części splątanej pary i końcówki, którą należy teleportować. Pomiar ten nie tylko splątuje kubity nadawcy, ale także zdalnie przekształca splątanie hybrydowe w lokalne splątanie kubitu środowiska w odbiorniku.

 

Wreszcie odbiornik wykonuje określoną operację w oparciu o wyniki pomiarów nadawcy i defazuje swój foton, co w cudowny sposób przekształca splątanie opuszczanego środowiska w pożądany stan kwantowy.

 

Zespół badaczy zademonstrował swój protokół przy użyciu konfiguracji całkowicie optycznej i skutecznie teleportował różne stany kwantowe z precyzją stale przekraczającą klasyczny limit, nawet w obecności dekoherencji - szumu i interferencji w stanach kwantowych.

 

Konsekwencje tego przełomu wykraczają daleko poza samą teleportację kwantową. Możliwość wykorzystania splątania hybrydowego wielu ciał i przekształcenia go w przydatne korelacje kwantowe otwiera zupełnie nowe możliwości w dziedzinie kwantowego przetwarzania informacji i komunikacji.

 

Badacze sugerują, że ich technikę można wykorzystać do przeniesienia dowolnego stanu wielokubitowego przez media z defazacją, potencjalnie przekraczając ograniczenia podprzestrzeni wolnych od dekoherencji. To z kolei może przyczynić się do stworzenia bardziej niezawodnych i wydajnych kwantowych systemów komunikacji i obliczeń.

 

Choć na razie mamy do czynienia z weryfikacją koncepcji, to przeprowadzone badania kładą podwaliny pod przyszłe prace nad rolą splątania hybrydowego w zwalczaniu dekoherencji. Naukowcy podkreślają również znaczenie precyzyjnego przygotowania stanu w technologiach kwantowych i rzucają nowe światło na koncepcję recyklingu splątania.

 

W miarę postępu technologii kwantowych coraz ważniejsza staje się zdolność do przezwyciężenia dekoherencji i zachowania subtelnej natury stanów kwantowych. To przełomowe badanie oferuje obiecujące nowe podejście do osiągnięcia tego celu, torując drogę dla bardziej niezawodnych i wydajnych kwantowych systemów komunikacji i obliczeń.

 

Dzięki dalszym badaniom i rozwojowi moc hybrydowego splątania wielu ciał może pomóc w uwolnieniu pełnego potencjału technologii kwantowych i przybliżeniu nas do przyszłości opartej na technologiach kwantowych. Świat nauki z niecierpliwością oczekuje na kolejne przełomowe odkrycia w tej dziedzinie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika axell69

Teleportacja  jest znana

Teleportacja  jest znana "nauk owcom " od lat  - najlepszy  przykład    to  rok 2008 -my  , wtedy  wielu  Polaków  teleportowano   w  kredyt  hipoteczny  frankowy  a kilka  lat później   wielu z nich teleportowano z  ich własnych  mieszkań w prost na ulicę , wylądowali cali i   niespełnia zdrowi    ale bez uszkodzeń  fizycznych  .  Więc   Admin ten  art  jest spóźniony . Bo   któż  by chciał   posiadać taką zdolność teleportacyjną   na uzytek   własny  po za  jednym pustynnym plemieniem ??  

Mi  i  większości  z was taka zdolność   była by zbędna   , no  bo gdzie  miałbym się  teleportować ??      a w zasadzie  po co ?!     tylko  zydom ta chęć   na  to zjawisko    nie  przejdzie nigdy  gdyż oni chcą  wszelkie skarby swiata  teleporotować    do swojej alokacji.

Teleportacją   od wieków  zajmuje się    też  kościółek zydowsko katolicki   , no   i ten   to  ma   całkiem niezłą  wprawę  w tym  jak i ogromne  osiągnięcia    , czyli  doskonale  teleportują   "co łaska i bug zapłać" do  swojej  i  żydowskiej kieszonki / alokacji .... w zamian oferują   wam  teleportację  do piekieł bram   dla biednych  i  niebios bram dla   bogatych .  Być może  biedny   pozazdrości   bogatemu ??    tego nie wiem   ale wiem   że  żadne  z nich    nigdy i nigdzie  nie ruszy  dupy swojej  po smierci .   Więc teleportujecie   się gdzie się da  byle  nie do alokacji  z  baśni  zydowskich  zwanych  biblią tysiąclecia  / starym testamentem / odnowionym    bredzeniem   i  innymi   czarami marami  dla  ludzi     o niezwykle  trudnym chrakterze  egocentryczny  czyli   świata  wokół plebana i jego   tacy  bezdennnej  . szalom  !!

"Płaskoziemcy łączą wysiłki  na całej kuli  Ziemskiej"  - znalezione w sieci xD

Skomentuj