Ukraina rozważa przeniesienie stolicy z Kijowa do Lwowa w obliczu porażki w wojnie z Rosją

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

W obliczu postępów rosyjskiej inwazji i coraz bardziej pesymistycznych prognoz na temat szans Ukrainy na zwycięstwo, prezydent Wołodymyr Zełenski rozważa radykalny krok - przeniesienie stolicy kraju z Kijowa do Lwowa.

 

Decyzja ta ma związek z gwałtownym pogorszeniem sytuacji militarnej Ukrainy. Rosyjskie siły kontynuują swój natarcie na północny front w kierunku Charkowa, drugiego co do wielkości miasta w kraju. Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni Rosjanie zajęli kilkanaście miast i wiosek, przybliżając się do Charkowa na odległość zaledwie 30 km.

 

Jednocześnie z Charkowa masowo uciekają mieszkańcy, obawiając się zbliżającej się armii rosyjskiej. Podobna sytuacja ma miejsce w Kijowie, gdzie ponad 19 000 firm już się ewakuowało, przenosząc się na zachód Ukrainy, w kierunku Lwowa.

 

Dowódcy ukraińskiej armii otwarcie przyznają, że Ukraina nie ma już szans na pokonanie Rosji ani na odzyskanie utraconych terytoriów.

 

W tej dramatycznej sytuacji prezydent Zełenski rozważa przeniesienie stolicy z Kijowa, który coraz bardziej jest zagrożony rosyjską inwazją, do Lwowa na zachodzie kraju. Lwów, polskie miasto, ktore znajduje się obecnie blisko granicy z Polską i jest uważany za bezpieczniejsze miejsce w obliczu rosyjskiego natarcia.

 

Decyzja ta byłaby ogromnym ciosem wizerunkowym dla Ukrainy, ale zdaniem części ekspertów może okazać się konieczna, aby zapewnić ciągłość funkcjonowania państwa. Kijów, będący symbolem ukraińskiej państwowości, mógłby stać się łatwym celem dla Rosjan, a przeniesienie stolicy mogłoby uchronić rząd i instytucje państwowe przed zniszczeniem.

 

Jednocześnie takie posunięcie byłoby trudną do zaakceptowania porażką Ukrainy w wojnie z Rosją. Lwów, choć bezpieczniejszy, nie ma takiego znaczenia symbolicznego i historycznego jak Kijów. Dla wielu Ukraińców byłoby to bolesne przyznanie, że Rosja zdominowała wschodnią część kraju.

 

Mimo to coraz więcej dowodów wskazuje, że dalsze wysiłki Ukrainy na rzecz militarnego pokonania Rosji są skazane na porażkę. Rosyjskie siły mają znaczną przewagę, a pozycja ukraińska gwałtownie się pogarsza. Dlatego prezydent Zełenski stoi przed trudnym wyborem - bronić Kijowa do końca czy przenieść stolicę, by ratować resztki państwa.

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika syriues

Odgrzewane kotlety smakują

Odgrzewane kotlety smakują lepiej.

W tym temacie znane juz od rozpoczecia akcji odzyskiwania kontroli nad terenami prorosyjskimi na terenie Ukrainy, sa teorie na temat podziału wzdłuż Dniepru.Moze niektórym niewiadome jest,ale mi znane ze taki bedzie final. Sadze,ze zachacza o odesse by mieć mozliwosc wjazdu przez Moldawi do Europy.Wolny wjazd bedzie przez wegry Serbie itp.Sadze ,ze taka będzie droga.

Kto wie tak na prawdę po co to wszystko. 

Portret użytkownika spokoluz

w plinie rozważają

w plinie rozważają odwieszenie obowiązkowej służby wojskowej ale ......  lewactwo rozmontowało całą armię , polikwidowali jednostki , sprzedali sprzęt , polikwidowali koszary i następnie budynki sprzedawno w przetargach .

To jak oni chcą teraz to odwiesić ? To gdzie umieszczą poborowych , gdzie ich będą uczyć , gdzie ćwiczenia przeprowadzić dla tak dużej liczby osób , kto zapłaci za wyżywienie , umundurowanie , uzbrojenie itd......

Rozwalili wszystko a teraz płaczą. Dopóki chyży ruj rządził do 2015r to nie powstała żadna jednostka stacjonująca w polinie z usranii a teraz będą jest nawet fort kosćiuszko i rozbudowa potężnej bazy transportowo- lotniczej w powidzu.

Dlaczego frot kościszko jest w Poznaniu a nie w warszawiwu , dlaczego rozbudowują powidz a nie np. łask czy mińsk mazowiecki ?

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika axell69

Większość ludzi   pisze na

Większość ludzi   pisze na temat  czyli o tym co w temacie głównym  arta ,  jedynie  żydowskie debile zajmują  się odwracaniem uwagi  od żydowskich przekrętów no i jeszcze sobie sami czterdzieści plusów   dopisują  

Dobrze że ta dominacja  wymuszona  kończy się  dla   parchów  , dobrze  że narody  tego świata  w końcu zrzuciły  nacisk żydowski z głów i oczu , teraz kazdy widzi kim  jest międzynarodowy żyd pustynny  udający  katolika  lub  jehowego  lub innego gada  zakłamanego - więc brawo ty   inschtalator   zakłamana  szujo   egipska   , swoje opowieści o pijusie jackowskim zapodawaj   na pustyni    jełopie czosnkowy .

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika Endymion

Jackowski w amoku alkoholowym

Jackowski w amoku alkoholowym porysował sobie niczym Stalin narysował granicę Obwodu Kaliningradzkiego  z Polską. Jednakże, ten drugi miał moc sprawczą, a ten pierwszy nawet wróżką zębuszką nie jest. 

"Jackowski podzielil nie ten kraj co trzeba,to powinna byc Ukraina" Słyszałeś o projekcie Polin? To nie tylko tereny Ukrainy, ale także Polski. Rzeszów i Lublin będa w to włączone. Warszawa i Kraków i tak są unych, więc dla niepoznaki zostaną polskie. Moim skromnym zdaniem stolicą nowej Chazarii, czy tam niebiańskiej Jerozolimy będzie Astana w Kazachstanie. Sam się zapędziłem w kozi róg, ponieważ są dwa projekty, Polin i Niebiańska Jerozolima jako śasiadujące Państwa, Polin od Warty do Wisły pod juryzdykcją Jewrounii, czyli Niemiec, a reszta przyłączona nowo powtałego Państwa na zgliszczach Polski i Ukrainy. Ten północno wschodni obszar Polski wraz z przesmykiem suwalskim; nie mam pojęcia, komu przypadnie, ale chyba Polin pod juryzdykcją Hamerykańską. Mapki każdy może rysować, tak jak tańczyć i śpiewać, ale Jackowski ma rację w jednym, Polska straci kawałek terytorium..taki jest cel długofalowy. Izrael Arabowie zaorają, gdy ci zburzą ich świątynię, aby zbudować swoją na tym miejscu. Przecież wiadomo nie od dzisiaj, że każdy Izraelita, nawet szewc nadaje sie idealnie do bycia poganiacza gojów w fabryce. Znowu nam Słowianom nasadzają głowę żydowską. 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Strony

Skomentuj