Gwałtowne powodzie błyskawiczne zalały Oman

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Wejście w marzec 2024 roku przyniosło z sobą dramatyczną zmianę pogody w Omanie, w szczególności w regionie Al Dakhiliyah. W dniu 6 marca 2024 roku, miasto Adam znajdujące się w tym regionie, doświadczyło ekstremalnego zjawiska w postaci gwałtownych powodzi błyskawicznych. Wydarzenie to było wynikiem intensywnych burz, które przez kilka ostatnich dni przetoczyły się przez Oman, przynosząc ze sobą obfite opady deszczu oraz grad.

 

Oman’s Civil Aviation Authority (CAA) poinformowała, że szereg gubernatorstw w kraju zostało dotkniętych przez burze, które przyniosły ze sobą opady deszczu w granicach od 20 do 60 mm (0.8 – 2.4 cala). Zjawiska te towarzyszyły przenikliwym wiatrom oraz gradobić. Dotknięte regiony to Al Dhahira, Al Dakhiliyah, North Al Sharqiyah, South Al Sharqiyah, oraz Al Wusta. CAA przewiduje, że zmienne opady deszczu o różnym nasileniu będą kontynuowane również w pozostałych północnych gubernatorstwach Sułtanatu Omanu.

 

Inne obszary kraju także zgłaszały obecność silnych opadów i powodzi błyskawicznych, a jako przykład można wskazać Naklh w Al Batinah, gdzie zjawiska te miały miejsce 5 marca. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Ministerstwo Rolnictwa, Rybołówstwa i Zasobów Wodnych, Wilajat Khasab w gubernatorstwie Musandam otrzymał 62 mm (2.44 cala) opadów deszczu w okresie od 4 do 5 marca. Wilajaty Shinas i Sohar w gubernatorstwie North Al Batinah zgłosiły po 40 mm (1.57 cala) opadów, natomiast Wilajat Madha w Musandam zanotował 36 mm (1.42 cala) opadów.

 

Również Wilajat Dibba w Musandam odnotował 28 mm (1.10 cala) opadów deszczu, Wilajat Dhank w Al Dhahirah zgłosił 26 mm (1.02 cala) opadów, Wilajat Ibri to samo gubernatorstwo 23 mm (0.91 cala), a Wilajat Liwa w North Al Batinah poinformował o 20 mm (0.79 cala) opadów.

 

Oprócz deszczy i powodzi błyskawicznych, kilka wiosek w Al Batinah odnotowało także występowanie gradobici. Te dramatyczne warunki pogodowe wzbudziły niepokój mieszkańców oraz władz i wymagają uzgodnionego działania w celu zaradzenia skutkom tych ekstremalnych zjawisk. W odpowiedzi na te wydarzenia, lokalne służby ratownicze oraz organizacje pomocy skupiają się na udzielaniu pomocy dotkniętym obszarom, jednocześnie monitorując rozwój sytuacji pogodowej.

 

Sytuacja ta przypomina o znaczeniu budowania odporności na zmiany klimatyczne oraz katastrofy naturalne, szczególnie w regionach podatnych na ekstremalne warunki pogodowe takie jak Oman. Zjawiska takie, jak opisane wyżej, podkreślają potrzebę ciągłego monitorowania warunków pogodowych oraz rozwoju odpowiednich strategii zarządzania kryzysowego, aby minimalizować potencjalne szkody i ochronić ludzkie życie oraz mienie.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Jeszcze 5000 lat temu,

Jeszcze 5000 lat temu, Północna Afryka - była pod wpływem pasatów, a na obesnej Saharze - pasło się bydło. Wiodocznie Allah litościwy - postanowił zmienić klimat i przywrócić Saharyjski Raj. A zły "biały człowiek" - walczy z klimatem (i zginie w tej walce)

Portret użytkownika BG-OG

Po prostu tam spadła woda

Po prostu tam spadła woda wygenerowana do atmosfery przez centra AI. Microsoft przyznał,. że rozwój AI od 2011 do 2022 spowodował globalny wzrost zużycia słodkiej wody o 34 %.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jedno-centrum-danych-sztucznej-inteligencji-zuzyje-tyle-energii-co-Holandia-8627708.html

 

Koncerny prześcigają się w technologicznym wyścigu. Jak się okazuje, sztuczna inteligencja zużywa więcej energii niż konwencjonalne aplikacje, przez co korzystanie z internetu jest bardziej energochłonne. Z drugiej strony są jednak dobre informacje - jak się okazało, wpływa AI na środowisko może być mniejszy, niż się wstępnie obawiano.

To główne wnioski z raportu przedstawionego przez doktoranta Alexa De Vriesa z Holandii. W swoich szacunkach oparł się na parametrach, tj. obecne tempo rozwoju, dostępność chipów oraz ciągła praca serwerów 24 godziny na dobę. Jednak jest w jego analizie duża niewiadoma, gdyż firmy technologiczne nie chcą ujawniać znacznej części danych dotyczących tworzonej przez nich sztucznej inteligencji.

Zgodnie z jego danymi wynika, że obecnie Nvidia dostarcza około 95 proc. chipów potrzebnych do pracy AI, która wymaga mocniejszego sprzętu niż tradycyjne zadania. Analizując liczbę komputerów, która może się pojawić do 2027 roku, obliczył, że sztuczna inteligencja będzie zużywała od 85 do 134 terawatogodzin prądu rocznie.

- Górna granica zużycia odpowiada zużyciu kraju wielkości Holandii. To pół procenta naszego całkowitego światowego zużycia energii elektrycznej - skomentował Alex De Vries w BBC News. - Stąd wniosek, że sztuczną inteligencją należy stosować tylko wówczas, gdy jest naprawdę potrzebna - dodaje.

Nvidia nie skomentowała raportu.
Po co sztucznej inteligencji tyle energii i wody?

ChatGPT firmy OpenAI i Bart Google wymaga działania magazynów specjalistycznych komputerów, zwanych centrami danych. To oznacza, że muszą być chłodzone przy użyciu systemów, które wręcz pochłaniają wodę. Koncerny nie określają, ile jej zużyły. To powinno się zmienić - apeluje holenderski naukowiec. W najnowszym raporcie firmy Miocrosoft zdradziła ona, że po inwestycji w rozwój sztucznej inteligencji zużycie wody wzrosło w latach 2011-2022 o 34 proc. do 6,4 mln metrów sześciennych, co odpowiada 2,5 tys. basenów o wymiarach olimpijskich Dlatego ekonomiczniej jest budować je w miejscach o chłodniejszym klilmacie, wykorzystując naturalne sposoby wspomagania chłodzenia.

Tak samo różni się zużycie energii, którą można zauważyć między szafą zawierającą standardowe serwery a szafą z procesorami AI. Standardowa szafa ma moc około 4 kilowatów, co można porównać do jednego gospodarstwa domowego. Z kolei szafa z zestawem AI ma moc około 20 razy większą, czyli 80 kilowatów mocy. By mieć zaledwie jedno centrum danych należy postawić ich obok siebie setki, a nawet tysiące.

 

Skomentuj