Rekordowo wielki nowy gatunek węża - ma 8 metrów i waży 200 kg!

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Odkrycie gigantycznej anakondy w Amazonii, której wymiary przekraczają wszelkie dotychczas znane nam granice, wstrząsnęło światem nauki oraz miłośnikami dzikiej przyrody. Ten nowy gatunek węża, nazwany północną zieloną anakondą (Eunectes akayima), osiąga niemal 8 metrów długości i waży do 200 kg, a w przypadkach ekstremalnych nawet 500 kg, co czyni go nie tylko najdłuższym, ale i najcięższym znanym gatunkiem węża na świecie.

 

 

Odkrycie to miało miejsce podczas prac nad serią dokumentalną National Geographic i Disney+, „Pole to Pole” z udziałem Willa Smitha. Profesor Freek Vonk, holenderski biolog i prezenter dzikiej przyrody, udokumentował spotkanie z tym olbrzymim gadem, publikując nagranie na swoim profilu na Instagramie. Węża zauważono w Amazonii, gdzie jego gigantyczne rozmiary i masa zaskoczyły naukowców. Vonk podkreślił, że głowa węża jest zbliżona rozmiarem do ludzkiej głowy, co jeszcze bardziej podkreśla jego monumentalne wymiary.

 

Naukowcy zauważyli, że mimo bardzo podobnego wyglądu do znanej zielonej anakondy południowej, różnice genetyczne pomiędzy nowo odkrytym gatunkiem a znanymi wcześniej są znaczące i wynoszą 5,5%. Jest to różnica ogromna, biorąc pod uwagę, że różnice genetyczne między ludźmi a szympansami wynoszą około 2%.

 

Warto podkreślić, że do tej pory największym znanym gatunkiem węża był python siatkowany, którego rekordowa długość wynosiła 10 metrów. Jednakże, anakonda północna zdecydowanie przewyższa go pod względem masy, osiągając nawet 500 kg w przypadku największych osobników. Współpraca naukowców z lokalnymi społecznościami Waorani pozwoliła na dokumentację wielu okazów nowo odkrytego gatunku w różnych lokalizacjach Amazonii, potwierdzając doniesienia o istnieniu wężów o naprawdę imponujących rozmiarach.

 

Odkrycie to nie tylko wzbogaca naszą wiedzę o bioróżnorodności Amazonii, ale także stawia przed nami nowe wyzwania związane z ochroną tego unikalnego gatunku, który już teraz jest uznawany za zagrożony. Rozmiary i waga nowo odkrytej anakondy północnej świadczą o tym, że Amazonia wciąż kryje przed światem wiele tajemnic, a każde takie odkrycie przyczynia się do zwiększenia naszej świadomości na temat potrzeby ochrony tego niezwykłego ekosystemu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika KittySlayer

Kilka lat temu jeden z

Kilka lat temu jeden z przyrodników, pasjonatów i badaczy dużych węży skonstruował specjalny strój i dał się połknąć anakondzie - wszystko było filmowane i od środka również - chaaa - i to sobie można wyszukać i zobaczyć na YouTubie,
ciekawi mnie czy ten debil dałby się połknąć tak dużej 
anakondzie - w tym przypadku te siły miażdżące by były kilka razy większe.

 

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Skomentuj