Zdaniem ekspertów Ziemia już 14 lat temu przekroczyła krytyczny próg globalnego ocieplenia

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Według najnowszych badań, nasza planeta mogła już przekroczyć krytyczny próg globalnego ocieplenia ustanowiony na poziomie 1,5°C powyżej średniej temperatury z okresu przedindustrialnego.

 

Ta granica, zgodnie z Porozumieniem Paryskim, miała na celu ograniczenie skutków zmian klimatycznych, aby uniknąć najbardziej drastycznych konsekwencji dla ekosystemów, gospodarek oraz zdrowia i bezpieczeństwa ludzi na całym świecie. Przekroczenie tego progu sygnalizuje wzmożone ryzyko osiągnięcia punktu, w którym adaptacja do zmieniającego się klimatu stanie się znacznie trudniejsza, jeśli nie niemożliwa.

 

Badanie przeprowadzone przez australijskich geochemików z Instytutu Oceanicznego Uniwersytetu Australii Zachodniej, opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature Climate Change, dostarcza nowych dowodów na to, że globalne ocieplenie przekroczyło już krytyczny próg 1,5°C około 10-12 lat temu, znacznie wcześniej niż przewidywano.

 

Naukowcy zbadali 300-letnie szkielety gąbki morskiej Ceratoporella nicholsoni, odkryte na Morzu Karaibskim, wykorzystując zawartość wapnia i strontu w tych organizmach jako wskaźnik temperatury otoczenia. Ich wyniki sugerują, że globalne temperatury wzrosły o 0,5°C bardziej niż przewidywał Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC).

 

Odkrycie to rzuca nowe światło na nasze rozumienie historii globalnego ocieplenia i podkreśla pilną potrzebę działań mających na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych. Pomimo przekroczenia progu 1,5°C, eksperci podkreślają, że nadal istnieje możliwość odwrócenia trendu ocieplenia, pod warunkiem natychmiastowego i zdecydowanego działania w zakresie redukcji emisji. Każdy dodatkowy wzrost temperatury pogłębia ryzyko nieodwracalnych zmian i należy dołożyć wszelkich starań, aby jak najbardziej zbliżyć się do wyznaczonego celu, nawet jeśli został on już przekroczony.

 

W kontekście globalnej dyskusji na temat zmian klimatycznych i ich skutków, badanie to podkreśla znaczenie naukowych dowodów w kształtowaniu polityki klimatycznej i strategii adaptacyjnych. Przekroczenie krytycznego progu ocieplenia stanowi wyzwanie, ale także motywację do dalszych działań na rzecz ochrony naszej planety.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika Oczywiste

Oczywiste jest, że wyłoniła

Oczywiste jest, że wyłoniła się na świecie grupa ludzi która chce zająć puste miejsce po kapłanach egipskich. Trochę usprawniają ten biznes bo przecież zaćmienia słońca są tak rzadko. Czyli wzięli się za sprawę wielokierunkowo, w tym naturalne procesy zmian na Ziemi i sterowane wywoływanie pandemii. Te samozwańczo tworzone organizacje światowe, pod pięknymi hasłami że trzeba działać wspólnie, poczyniły już wielkie postępy, podporządkowując sobie prawem kaduka a raczej mocą łapówek, rządy wielu państw. Właśnie weszli w proces zatwierdzania tej samowoli i nakłaniają do składania podpisów przez wszystkie kraje. To umożliwi im faktyczne rządzenie światem. Czy można temu jeszcze zapobiec? TAK, wystarczy dodać punkt do KONSTYTUCJI że zabrania się wykonywania decyzji domorosłych, samozwańczych organizacji z dopiskiem że niby ona ŚWIATOWA. Powstają one ostatnio jak grzyby po deszczu i już widać jaki mają cel, na pewno z dobrem człowieka nie mają nic wspólnego

Portret użytkownika ARTUR

Też zrobiłem eksperyment i

Też zrobiłem eksperyment i ścisnąłem gąbkę w zlewozmywaku , wyszła sama woda i taką mają wartość ich teorie Smile Za 5000 lat gdy ktoś bedzie odkopywał stare osady w amazonii lub w centrum Australii u Aborygenów to stwierdzi że wiek XX i XXI to były czasy bardzo prymitywnych plemion Smile

Portret użytkownika spokoluz

Ta średnia z czasów

Ta średnia z czasów przedidustrialnych to z ilu danych się składa , z jakiego okresu , z jakich krajów i kontynentów ?

Przecież oni se tą średnią  temperaturę z doopy wyciągneli tak jak poziom cholesterolu - nie mają żadnych badan i danych tylko to co se z doopy wyciągnęli i załadowali to do pojebanych czerepów - mają czerepy pełne gówna.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Endymion

Moim zdaniem powinieneś

Moim zdaniem powinieneś stworzyć zakładkę na takie wysrywy pt. "pośmiejmy się z naukoFców". Nie wierze, abyś wierzył w to co przedrukowujesz, idziesz na ilość zapominając o jakości, moim zdaniem jesteś zadaniowcem, wysrywem artykułów z dupy przykrywasz ciekawe oraz merytoryczne dyskusje pod innymi artykułami.

Na podstawie szkieletu 300 letniej gąbki morskiej????? hahaha Ciekawszy byłby artykuł gdybyś tych naukoFców wymienił z imienia i nazwiska, podał gdzie szkoły skończyli i kto im granty dał za pierdolenie takich bzdur.

 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika OjciecDyrektor

To ci sami eksperci, którzy w

To ci sami eksperci, którzy w 2020 roku występowali jako eksperci do spraw zaraz oraz wydawali decyzje zakazujące wchodzenia do lasu, odwiedzania cmentarzy, odległości 1.5 metra na spacerze dla członków rodziny oraz zakładania maseczek podczas seksu?

Jak będzie przymusz, to chcę zastrzyk w pośladek. Zawsze będę szczerze odpowiadał, że mam szczepionkę w dupie.

Skomentuj