W 2015 roku oczekiwana jest katastrofalna erupcja wulkanu Bardarbunga

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Islandzki wulkan Bardarbunga stał się bardzo aktywny w 2014 roku i nadal jest niespokojny. Spodziewano się erupcji na pełną skalę, ale zamiast tego rozpoczęła się potężna erupcja szczelinowa na północ od wulkanu i cały czas dochodzi w tej okolicy do wstrząsów sejsmicznych wskazujących na ruchy magmy.

 

Erupcja szczelinowa na polach lawowych Holuhraun przebiega z różną częstotliwością. Początkowo strumienie lawy strzelały nawet kilkaset metrów w górę. Stwierdzono, że był to największy wypływ lawy na Islandii od ponad 100 lat. W konsekwencji tej aktywności doszło do powstania jeziora lawy.

 

Wybuch emituje więcej dwutlenku siarki niż cała produkcja przemysłowa w Europie razem. Naukowcy cały czas rejestrują tam serie trzęsień ziemi występujących wzdłuż subglacjalnej kaldery wulkanu Bardarbunga. Krater szybko obniża się i jest poważne ryzyka jego rozpadu.

 

Taki upadek ścian krateru mógłby doprowadzić do przełamania lodowca i spowodować o wiele bardziej intensywną erupcji, które mogłaby nawet doprowadzić do zmian klimatycznych na naszej planecie, które można by było zobaczyć już w przyszłym roku i prawdopodobnie w kolejnych latach, tak jak po erupcji wulkanu Pinatubo na Filipinach.

 

Gdyby w 2015 roku doszło do fazy takiej aktywności islandzkiego wulkanu Bardarbunga, może to ​​doprowadzić do niespotykanych emisji toksycznego dwutlenku siarki, który propagowałby się na niebie nad Europą. Wybuch wulkanu Bardarbunga mógłby też zmienić warunki atmosferyczne, co z kolei doprowadziłoby do zmniejszenia produkcji zbóż na całym świecie i w konsekwencji do podwojenia ich cen.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika jaron22

Jak wybuchł wulkan Laki na

Jak wybuchł wulkan Laki na Islandii pod koniec XVIIIw. to zmiany klimatyczne doprowadziły do załamania produkcji zbóż i wzrostu cen żywności. Doprowadziło to ( jako jeden z czynników oczywiście ) do wybuchu rewolucji Francuskiej. Takzę i teraz gdyby zapadała sie kaldera i nastąpiła by erupcja tego opisanego w artykule wulkanu, to zmiany klimatyczne oraz załamanie sie produkcji zywnoSci, ale i również kłopoty lotnicze mogły by wpłynąć na układ sił w Europie.

Portret użytkownika grandstapler

Jeśli gwałtownie zapadnie się

Jeśli gwałtownie zapadnie się kaldera Bardatbungi to nastapi prawdziwy armagedon dla Islandii.  Wg. wulkanologów byłby to trzeci,najgorszy scenariusz , w którym przewidują zapadnięcie się korka lodowca w kalderze Bardarbungi. A korek ten ma wymiary około 10 km średnicy i prawie 1 km grubości. Od sierpnia br. kaldera opadła o ponad 100 m i dalej się zapada.
Wiele ciekawych informacji :http://weerstationlangerak.nl/bardarbunga/

Portret użytkownika żul

Mimo wszystko warto zauważyć

Mimo wszystko warto zauważyć że wulkany wybuchają od czasu do czasu natomiast fabryki Europy dają czadu bez przerwy.
Być może więc warto byłoby spojrzeć na Europę (i nie tylko) jako wielki, nieustannie siejący syfem wulkan.

Portret użytkownika cannabisek119

chodzi o to ze wulkan przy

chodzi o to ze wulkan przy wybuchu uwalnia baaardzo duzo dwutlenku wegla, jest go tyle ile spore miasto wytworzy w ciagu roku... glupoty gadaja ze efekt cieplarniany itd.. ale takie miasto wytwarza tez wiele innych o wiele bardzie trujacych substancji wraz z tym dwutlenkiem

... teraz żyję, choć żyć ciężko, to wiem że warto...

Skomentuj