Czy humanoidalny robot Optimus od Elona Muska zapowiada nową erę robotyki?

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Elon Musk, znany z pionierskiego podejścia do technologii i innowacji, niedawno zaprezentował światu kolejną fascynującą odsłonę swojego projektu humanoidalnego robota – Tesla Optimus Gen 2. W najnowszym nagraniu, które podzielił się z publicznością, Musk pokazuje robota podczas spaceru bez zewnętrznych obudów, eksponując jego "wnętrze", co stanowi odważny krok w prezentowaniu postępów technologicznych tej maszyny.

 

Tesla Optimus, od momentu swojego ogłoszenia w sierpniu 2021 roku, przeszedł znaczącą ewolucję. Początkowo prezentowany jako statyczny model, z czasem rozwinął się w prototyp o nazwie "Bumblebee", który mógł samodzielnie chodzić, choć jego ruchy były jeszcze podstawowe. Wprowadzenie Optimus Gen 1, wyposażonego w specjalnie zaprojektowane przez Teslę siłowniki i sensory, oraz późniejsze prezentacje Gen 2, ukazujące płynne, niemal ludzkie ruchy robota, świadczą o szybkim postępie projektu.

 

Optimus ma odegrać kluczową rolę w przyszłości operacji Tesli, eliminując niebezpieczne, monotonne i nudne zadania dla ludzi. Zespół inżynierów Tesli, pod kierunkiem Milana Kovaca, osiągnął znaczący przełom w 2023 roku, ulepszając system lokomocji robota, co pozwoliło na chodzenie bez pomocy z większą prędkością i bardziej ludzką płynnością. Ponadto, zbudowano system teleoperacji o niskim opóźnieniu i wysokiej wierności, który służy do zbierania danych szkoleniowych AI, naśladujących ludzkie wykonywanie określonych zadań.

 

Przedstawienie Optimusa w wersji Gen 2, pozbawionego zewnętrznych obudów i dumnie prezentującego skomplikowane wnętrze, jest nie tylko dowodem na zaawansowanie techniczne projektu, ale również świadomym działaniem Muska, mającym na celu ukazanie potencjału i złożoności tej technologii.

 

W kontekście ambitnych planów Elona Muska, od rewolucjonizowania transportu samochodowego przez Tesla Motors, poprzez dążenie do kolonizacji Marsa przez SpaceX, aż po badania nad interfejsem mózg-komputer w Neuralink, projekt Tesla Optimus wpisuje się w wizję przyszłości, w której technologia i sztuczna inteligencja wspierają ludzkość w codziennym życiu i pracy.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Emeryt

I tu powiem że zadałem ten

I tu powiem że zadałem ten temat nieśmiertelność maszyny i to nie jest prawdą. Starsze układy elektroniczne wykonane w grubsze technologii były odporniejsze na starzenie nowe cienkie już są mniej odporne. Dodam że nie uciekną w kosmos bo układy też trzeba zabezpieczać przed promieniowaniem kosmicznym je degradujacym.

Skomentuj