Starożytni Peruwiańczycy opierali swoją dietę głównie na roślinach

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Wykopaliska archeologiczne przeprowadzone w Peru dostarczyły fascynujących dowodów na to, że starożytni ludzie nie polegali głównie na spożywaniu mięsa. Badania prowadzone przez zespół archeologów pod kierownictwem dr. Manueli Rodriguez odkryły pozostałości po dawnych osadnikach, które wskazują na to, że ich dieta opierała się głównie na roślinach.

 

Archeolodzy przeprowadzili wykopaliska w regionie Andów, najbardziej znanym z uprawy ziemniaków, quinoa i kukurydzy. Dzięki zachowanym resztkom pożywienia i narzędziom kuchennym udało się ustalić, że starożytni Peruwiańczycy byli przede wszystkim rolnikami. Ich codzienna dieta składała się głównie z warzyw, owoców, ziaren i strączkowych.

 

Niejadalne fragmenty pożywienia, takie jak skórki warzyw, pestki owoców i resztki roślin strączkowych, zostały znalezione w dużych ilościach podczas excavacji. Badacze doszli do wniosku, że obecność tych resztek sugeruje, że starożytni Peruwiańczycy jedli je regularnie. Odkopano również wiele naczyń i naczyń glinianych, które miały być używane do gotowania i przechowywania roślinnych potraw.

 

Duże zaskoczenie dla naukowców było brak jakichkolwiek znalezisk sugerujących spożywanie mięsa. Nie odkryto żadnych resztek kości zwierząt ani narzędzi do ich obróbki. To prowadzi do teorii, że starożytni Peruwiańczycy mogli być wegetarianami lub przynajmniej mieli bardzo ograniczony dostęp do mięsa.

 

Dr. Rodriguez podkreśla, że odkrycia te są niezwykle ważne, ponieważ wpływają na nasze spojrzenie na starożytną kulturę peruwiańską i jej styl życia. Na podstawie wspomnianych dowodów można przypuszczać, że dieta oparta na roślinach miała kluczowe znaczenie dla tych ludzi i była podstawą ich zdrowia i dobrostanu.

 

Jedną z teorii, która pojawia się wśród naukowców, jest to, że starożytni Peruwiańczycy mogli stosować dietę wegetariańską z powodów religijnych. Niektóre starożytne kultury przywiązywały wielką wagę do szacunku dla zwierząt i uważały jedzenie mięsa za nieodpowiednie. Ta teoria jest wspierana przez znalezisko ceramiki przedstawiającej roślinne motywy i brak przedstawień zwierząt łownych.

 

Inną teorią jest to, że starożytni Peruwiańczycy mieli ograniczony dostęp do mięsa ze względu na trudności w polowaniu. Obszar Andów jest głównie górzysty, a mieszkańcy musieliby przebywać duże odległości, aby znaleźć zwierzęta łowne. Dlatego mogli polegać głównie na spożywaniu roślin, które rosły lokalnie i były łatwo dostępne.

 

Warto również zauważyć, że istnieje wiele tradycyjnych peruwiańskich potraw, które są wegetariańskie lub zawierają minimalne ilości mięsa. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest "ceviche", które jest przygotowywane z surowej ryby, ale można je również zastąpić innymi składnikami, takimi jak warzywa lub owoce morza. To sugeruje, że nawet dzisiejsze pokolenie Peruwiańczyków ma korzenie wegetariańskie.

 

Wyniki wykopalisk archeologicznych w Peru dostarczyły fascynujących dowodów na to, że starożytni Peruwiańczycy nie byli głównie mięsożercami, ale raczej polegali na roślinach do zaspokajania swoich potrzeb żywieniowych. Odkrycia te wpływają na nasze zrozumienie starożytnej kultury peruwiańskiej i pokazują, że wegetariańska dieta była powszechna już wtedy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Dwa przeciwstawna zderzające

Dwa przeciwstawna zderzające się tlumaczenia - teren górzysty i uprawy stączkowych i kukurydzy nie zgadzają się zatem artykul z dupy wyciągnięty aby na siłę promować pojebaną dietę wegańską.

Peru w górach to mięso lam i owiec a nie uprawy kukurydzy a peru nizinne to ciut upraw bo wokół góry wysokie i rybołóstwo - wybrzeże pacyfiku.

U nas górale co robią w  wyższych partiach gór - uprawiaja kukurydzę czy hodują owce ?

Ale pierdolenie w tym artykule i zakrzywianie rzeczywistości. Niedługo admin tęczę tak zakrzywi aż się zrobi całkiem czerwona , z białym kołem w śrdodku i hakenkrojcem - ukropy się ucieszą IV rzeszą na znz .

Oj admin odbijasz na skrajny nacjonalizm.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Lommmo

Mój brat uprawia warzywa i

Mój brat uprawia warzywa i też tylko je jem ( fasola, ogórki, cukinie, buraki, dynie) ale nie od dziecka . Nie powiem żeby sie na tym wyglądało jak szkielet . Ale karmienie tym zielskiem dzieci to katastrofa humanitarna. A wiem to stąd że widywałem w pobliskiej gminie Peruwiańczyków sprowadzonych do roboty za Ukrainców których zlikwidowały rosyjskie drony ewentualnie uciekli do Niemiec , Holandi , Norwegii. Otóż ci Peruwianczycy byli tak mikrzy że szok ( 1.50 w kapeluszu , co akurat jest dosłownie bo nosili kapelusze). Oczywiście byki za słabi fizycznie aby sobie poradzić z ofertami pracy które wakują , a jak wiemy wolne są miejsca gdzie jedt zapieprz i ciężka robota. Ot i przez karmienie warzywami legł w gruzach rzekomo genialny plan polskich przedsiębiorców polegający na zastąpieniu Ukrainców jakimiś ostatnimi dziadami którzy skuszą się na nędzne polskie zarobki .

Skomentuj