Zmiany klimatu doprowadziły 252 miliony lat temu do wielkiego wymierania. Kto emitował wtedy CO2?

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

W ostatnich latach coraz większą uwagę przywiązuje się do zmian klimatycznych i potrzeby walki z nimi. Jednak warto pamiętać, że badania nad tym zagadnieniem mają długą historię i prowadzone były już wiele lat temu. Zespół badawczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Dornsife dokonał właśnie znaczących odkryć dotyczących radykalnych zmian spowodowanych gwałtownym wzrostem emisji gazów cieplarnianych i rosnącymi temperaturami. Co ciekawe, te zmiany miały wpływ na masowe wymieranie zwierząt, co torowało drogę dla pojawienia się dinozaurów jurajskich.

 

Badacze analizowali skamieniałości i skały z okresu triasu, który rozpoczął się około 252 milionów lat temu i zakończył 201 milionów lat temu. To właśnie w tym okresie doszło do jednego z największych masowych wymierań w historii Ziemi. Wiele gatunków zwierząt i roślin zniknęło z powierzchni planety, a wiele innych ucierpiało w wyniku gwałtownych zmian środowiskowych.

 

Badania wykazały, że przyczyną masowego wymierania było gwałtowne ocieplenie klimatu, spowodowane wzrostem emisji gazów cieplarnianych. Gazy takie jak dwutlenek węgla i metan, które zostały uwolnione w wyniku erupcji wulkanicznych i zmian tektonicznych, wpłynęły na wzrost temperatury na Ziemi. To z kolei doprowadziło do zmian w ekosystemach i wymierania wielu gatunków.

 

Wyniki badań są niezwykle istotne, ponieważ pokazują, że zmiany klimatyczne nie są nowym zjawiskiem. Być może te obserwowane obecnie też mają zupełnie inną przyczynę niż działalność ludzi? Już w przeszłości miały one ogromny wpływ na życie na Ziemi. To odkrycie ma kluczowe znaczenie dla naszego zrozumienia współczesnych problemów środowiskowych i umożliwia rozwinięcie odpowiednich strategii zarządzania nimi.

 

Warto zauważyć, że badacze nie tylko skupili się na przyczynach masowego wymierania, ale także na skutkach, jakie niosły ze sobą te zmiany. Analizując skamieniałości, naukowcy odkryli, że po masowym wymieraniu zaczęły się rozwijać nowe gatunki zwierząt, w tym dinozaury. To właśnie te gady przejęły dominację na Ziemi i prowadziły do powstania tak znanych nam dinozaurów jurajskich.

 

Odkrycie to jest niezwykle cenne także ze względu na naszą wiedzę na temat ewolucji. Po masowym wymieraniu triasu, pojawiła się nowa nisza ekologiczna, która została zdominowana przez dinozaury. To zaowocowało ewolucją i różnorodnością tych gatunków. Dinozaury jurajskie były znacznie większe i bardziej złożone niż wcześniejsze gady. Wielkie teropody jak T-Rex czy diplodoki stali się prawdziwymi królami dinozaurów.

 

Jednak należy zaznaczyć, że choć dinozaury były zwycięzcami tego okresu, również one zostały ostatecznie zepchnięte w zapomnienie na skutek kolejnego masowego wymierania - tym razem na końcu kredy, około 65 milionów lat temu. W tej katastrofie, która zapoczątkowała erę kenozoiczną, zginęły nie tylko dinozaury, ale także wiele innych gatunków, w tym morskie stworzenia i rośliny.

 

Badania zespołu z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Dornsife są nie tylko ciekawe ze względu na historię Ziemi, ale także mają ogromne znaczenie dla naszej przyszłości. Pokazują one, że zmiany klimatyczne i masowe wymieranie są ze sobą bezpośrednio powiązane. Według oficjalmnej doktryny wiary, to wpływ człowieka na środowisko naturalne i emisja przez nas gazów cieplarnianych prowadzi do katastrofalnych skutków jak te, które obserwowano w przeszłości. Z tym, że wtedy ludzi nie było, więc co generowało te gazy? I dlaczego obecnie definitywnie wyklucza się, że może to być proces kształtowany przez naturę?

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Emeryt

To emisja że statki

To emisja że statki turystycznego kosmitów! Który był wielkości kontynentu! Przylecieli i trochę zwiedzali, trochę badań przeprowadzili trochę paliwa kopali syn zostawili i polecieli! Proste! Jest to w końcu jedną z teorii!

Portret użytkownika SurvivorMan

CO2 czy metan to nie jedyny

CO2 czy metan to nie jedyny przepis na masowe wymieranie. Matka Natura tak to wymyśliła, że ziemski ekosystem działa na zasadzie "NIC W NADMIARZE"... Jeśli ta zasada zostaje jakkolwiek zaburzona, zaczynają się dziać złe rzeczy. Faktem jest też, że pasożyt zwany roboczo "człowiekiem cywilizowanym", toczący tę planetę od czasu gdy wynaleziono obecny system monetarny, samozwańczo dał sobie prawo do decydowania ile jakich związków ma być w ziemskim ekosystemie, podczas gdy to prawo ma tylko Matka Natura... 
Dlatego też nadejdzie dzień, kiedy Ziemia doświadczy poraz pierwszy w historii, masowego ludzkiego seppuku Dirol
a potem rozpocznie się długi i ciężki proces samooczyszczania planety... I znów wróci normalność na miliony lat.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Endymion

destroyer, Ty marnujesz się

destroyer, Ty marnujesz się tutaj, robisz to co robisz, zaczynasz nowy temat z użyciem AI, pogadaj z Adminem (admin jest tylko jeden tutaj), ze Stallinem zobicie lepszy film niż Kubrick o lądowaniu na Księzycu, hehe. Kształć sie w tym kierunku, masz potencjał, ja ma wyjebane na hobby, ale jak odpalę sie na jakiś projekt, to chciałbym mieć Ciebie w swoim zespole. Bystry jesteś, znajdź mojego maila, którego wielokrotnie umieszczałem na tym portalu i odezwij się. Zadanie start, to taki test, czy nadajesz się do robienia wiekszych rzeczy, mam nadzieję, że tak!

Zdrawiam

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

Wielki Elektron, to mój

Wielki Elektron, to mój plemnik, który dotarł do jajeczka, a jak zapłodnił, urodził sie i przeżył, dostał imię Lucjan, co dla debili jest kłopotliwe w interpretacji, bo jak Lucyfer?? NIOSĄCY ŚWIATŁO! Toż to Prometeusz. A ja w piekle w karty gram z Hadesem i Welesem i śmiejemy się z Was, bo Jack Daniels leci z lalewaka, do kresek koksu herubiny mają specjalne szablony, a na rurce tańczą najpiekniejsze zakonnice. Faktycznie jestem nisko w hierarchi i czasem mnie kopną w dupę, abym zamieszał w kotle, bo szykują na Insztalatora, bo tak zakłamanej kurwy nie widzieli, aby jej odpuścić. Jak z nudów przeszedłem sie po Piekle,  to widzę tam pełno kotłów pełnych smoły, ale pustych. podchodzE tam do nich, a tam Hitler i Sttlin i obok Kaczyński stoją samotnie, każdy przy swoim kotle, nawet ze soba nie rozmawiają. Po wnikliej analizie okazuje się, że nie znaja obcych języków, a Idysz w Piekle jest zabroniony, bo to antysrymajtyzmu uchchała 257,15&16 ale do tego są cztery tomy przypisów, że Stolzman jest lepsiejszy od Kalsktaina, pod warunkiem, że wygra PO, a jeśli wygra PiS, to odwrotnie, a jak macie problem z interpetacją prawa taludycznego, to zgłoście sie na minus piątre pietro w wierzy Babel, gdzie jest siedziwa Chabad Lubawicz, a tam za niewielką opłatą 12,356 Franków szwajcarskich, Twoje salami zrobione z golonki świni i dodane x2 dopełniaczy, x5 antybiotyków oraz x3 wody, po odsuszeniu zawierając 10% mięsai 30% tłuszczu, a 60% wody i dopełniaczy spełnia normy jewrounije, oraz światowe.Chyba dla gojów..Polska wołowina idzie do Niemiec, a my sprowadzmy argentyńską gorszą..

Jużnnie chce mi się mpisać o faktach dokonanych, nie che mi się podawać na tacy rozwiązań. Jak się ogarniecie, zmadrzejecie, wiecie gdzie mnie szukać, zapotrzebujecie generała, co wam w ryj powie, że jesteście gównem i posłusznie bedziecie wykonywać moje rozkazy, to może porozmawiamy, na razie Polacy, to gnój i kamieni kupa, a z gówna bata nie ukecisz..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika spokoluz

cyt. I dlaczego obecnie

cyt. I dlaczego obecnie definitywnie wyklucza się, że może to być proces kształtowany przez naturę?

Natury nie można obłożyć chorymi prawami , kredytami , lichwą i nie można zniewolić dlatego ta opcja odpada definitywnie.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika lokus7

250 mln lat temu na Ziemię

250 mln lat temu na Ziemię spadła olbrzymia ateroida o wielkości ponad 50 km w miejscu dzisiejszej Antarktydy, krater jaki powstał ma prawie 500 km średnicy. Przez to wydarzenie od Antarktydy odłączyły sie Indie i zmierzały w strone dzisiejszej Azji. Przez tę asteroidę zostało uwolnione po drugiej stronie Ziemi Trapy Syberyjskie - zostało to udowodnione. taki był scenariusz...............

Skomentuj