Rozpoczynają się testy nowego Concorde, naddźwiękowego supercichego samolotu X-59

Kategorie: 

Źródło: Lockheed Martin Corporation, Wikimedia Commons

Samolot X-59, zapowiadany jako rewolucja w lotnictwie pasażerskim, zostanie zaprezentowany w najbliższy piątek. Ten eksperymentalny odrzutowiec, opracowany przez NASA, ma na celu pokonanie tzw. grzmotu dźwiękowego, co mogłoby znacząco skrócić czas lotów międzykontynentalnych. Osiągając prędkość ponad 1500 km/h, X-59 ma być cichszy niż tradycyjne samoloty naddźwiękowe, co jest kluczowe dla jego bezpiecznego użytkowania nad zaludnionymi obszarami​​​​​​.

 

Projekt X-59 QueSST (Quiet SuperSonic Technology) to próba przywrócenia lotów naddźwiękowych w lotnictwie cywilnym. W przeszłości, samoloty takie jak Concorde, mimo ich szybkości, cierpiały na wady, takie jak hałas i ogromne zużycie paliwa, co czyniło je niepraktycznymi i nieopłacalnymi. X-59 ma to zmienić dzięki technologii cichego lotu naddźwiękowego, która ma być tysiąc razy cichsza niż w przypadku tradycyjnych samolotów naddźwiękowych​​​​.

 

Jedną z wyjątkowych cech X-59 jest jego egzotyczna konstrukcja, której celem jest zminimalizowanie ryzyka fali uderzeniowej. Zamiast tradycyjnej przedniej szyby, samolot wykorzystuje specjalny system wizyjny składający się z kamer 4K i ekranów, które pokazują obraz z przodu maszyny. System ten ma zapewnić pilotowi wystarczające widzenie podczas lotu z prędkością ponad 1500 km/h​​.

 

W 2024 roku X-59 ma rozpocząć loty testowe nad wybranymi regionami w Stanach Zjednoczonych, aby zbierać dane o reakcjach ludzi na dźwięk samolotu. Wyniki tych testów mogą być kluczowe dla zmian w przepisach dotyczących lotów naddźwiękowych nad lądem. Chociaż X-59 jest samolotem eksperymentalnym i nie będzie przewoził pasażerów, jego sukces może zainspirować producentów samolotów do opracowania komercyjnych modeli naddźwiękowych, które będą mogły latać po całym świecie bez ograniczeń​​.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj