Chińczycy zbudowali railguna - czy to nowa era w technologii wojskowej?

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Chiny zrobiły kolejny krok naprzód w dziedzinie zaawansowanej technologii wojskowej, ogłaszając udany test railguna (działa magnetycznego). Według informacji przekazanych przez "South China Morning Post", nowa broń wystrzeliła aż 120 pocisków, osiągając prędkość 7,2 tys. km/h (Mach 6).

 

W kontekście międzynarodowej rywalizacji wojskowej, ten sukces stanowi znaczący postęp, szczególnie biorąc pod uwagę, że żadna inna armia na świecie oficjalnie nie dysponuje w pełni działającym railgunem.

 

Opracowanie tak zaawansowanej broni wzbudza wiele pytań dotyczących przyszłego zastosowania i wpływu na globalną równowagę sił. Railgun, wykorzystujący energię elektromagnetyczną do wystrzeliwania pocisków, jest uważany za broń przyszłości. Jego możliwości przewyższają konwencjonalną artylerię, oferując znacznie większy zasięg i prędkość, co czyni go potężnym narzędziem na polu walki.

 

Szef zespołu badawczego Lu Junyong podkreślił, że testy railguna pokazały możliwość ciągłego strzelania, co jest kluczowe dla skutecznego i operacyjnego wykorzystania tej technologii. Jego słowa sugerują rewolucję w dziedzinie artylerii i możliwość zastąpienia tradycyjnej energii chemicznej przez energię elektromagnetyczną.

 

Dodatkowo, sukces chińskiego railguna wynika z zastosowania zaawansowanego systemu diagnostycznego wykorzystującego sztuczną inteligencję. System ten analizuje dane z ponad 100 tys. czujników, umożliwiając szybką identyfikację problemów i wprowadzanie natychmiastowych korekt. To innowacyjne podejście pozwala na znaczne zwiększenie trwałości operacyjnej railguna.

 

Chiny już wcześniej eksperymentowały z railgunami, montując je na okrętach nawodnych. Teraz jednak badacze chcą wykorzystać tę technologię także w innych dziedzinach, takich jak transport i podróże kosmiczne. Wystrzeliwanie rakiet przy użyciu railguna może być tańsze, wydajniejsze i bardziej ekologiczne niż tradycyjne metody.

 

Ten przełom w technologii railgunów wpisuje się w szerszą tendencję rosnącej konkurencji w dziedzinie zaawansowanej technologii wojskowej, gdzie mocarstwa starają się przewyższyć nawzajem. Z kolei USA, które porzuciły badania nad railgunem ze względu na wysokie koszty i problemy techniczne, skupiają się obecnie na rozwijaniu pocisków hipersonicznych.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj