Kolosalna fala na Pacyfiku zszokowała naukowców

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W listopadzie 2020 roku przybrzeżne wody Kolumbii Brytyjskiej stały się świadkiem niezwykłego zjawiska natury. Gigantyczna fala o wysokości 17,6 metra, przypominająca czteropiętrowy budynek, zaskoczyła naukowców swoją wielkością i potęgą. To zdarzenie zostało oficjalnie uznane za najbardziej ekstremalne w swoim rodzaju, wyznaczając nowy rekord w historii obserwacji morskich.

 

„Fale zbójeckie”, długo uznawane za element morskiego folkloru, zyskały naukowe potwierdzenie w 1995 roku, kiedy to potężna fala Draupnera o wysokości 26 metrów zaatakowała platformę wiertniczą u wybrzeży Norwegii, burząc dotychczasowe modele naukowe i otwierając drogę do dalszych badań nad tymi tajemniczymi zjawiskami.

 

Fala z Ucluelet, mimo że nie była najwyższa, wyróżniała się swoimi rozmiarami w porównaniu z otaczającymi falami. Została zdefiniowana jako „fala nieuczciwa” - ponad dwukrotnie większa od sąsiadujących fal. Fizyk Johannes Gemmrich z Uniwersytetu Wiktorii określił ją jako „prawdopodobnie najbardziej ekstremalną falę nieuczciwą jaką kiedykolwiek zarejestrowano”.

 

Boja, która zarejestrowała tę falę, jest częścią sieci boi badawczych MarineLabs, które monitorują zagrożenia w głębinach morskich. Rozumienie tych zjawisk może pomóc w ulepszaniu środków bezpieczeństwa i ochronie społeczności przybrzeżnych przed niszczycielskimi skutkami fal zbójeckich.

 

Chociaż fale Ucluelet i Draupner nie spowodowały znaczących szkód, historia zna przypadki śmiertelnych konsekwencji spotkań z takimi falami. W latach 70. kilka statków tajemniczo zniknęło, a obecnie uważa się, że mogły one zostać pochłonięte przez nagłe, potworne fale.

 

Niestety, ostatnie badania wskazują na wzrost wysokości fal na północnym Pacyfiku z powodu zmiany klimatu, co może sugerować, że rekord ustanowiony przez falę Ucluelet może nie być długo aktualny. Uchwycenie tej fali, która zdarza się raz na tysiąclecie, stanowi fascynujące świadectwo transformacyjnej mocy wywiadu przybrzeżnego i podkreśla konieczność dalszych badań nad tym zjawiskiem.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Wysokie fale to zjawisko

Wysokie fale to zjawisko cykliczne gdyż w kronikach różnych krajów są zapiski o takich zdarzeniach ale oczywiście systemowe nałkofce już okrzykneli to skutkiem zmiany klimatu czyli globalnego ocipienia ( nałkofcowych beretuf ).

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika syriues

Domyślam sie,ze naukowcy chca

Domyślam sie,ze naukowcy chca odnalezc palec Boży w tym wszystkim I mowia o tym,że Bog jest nieuczciwy ,bo chcą wykryc w jaki sposób działa. Nie martwcie sue,bo jak zechce by milosc zatriumfowała to zesle ogień, potem lod a ns koncu oczysci to wszystko wodą, tak jak zawsze. 

Skomentuj