Pierwszy przypadek szczepu świńskiej grypy u ludzi zarejestrowany w Wielkiej Brytanii

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy zidentyfikowano u człowieka wariant grypy H1N2, który jest podobny do szczepu obecnie rozprzestrzeniającego się wśród świń. To wyjątkowe i niepokojące odkrycie zostało ogłoszone przez brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA), która poinformowała, że przypadek grypy A(H1N2)v został wykryty w ramach rutynowego nadzoru nad grypą.

 

Przypadek dotyczył osoby, która zgłosiła się do lekarza z objawami ze strony układu oddechowego. Na szczęście, mężczyzna ten przeszedł łagodną chorobę i już całkowicie wyzdrowiał. Pomimo tego pozytywnego wyniku, UKHSA nadal pracuje nad ustaleniem, jak doszło do zarażenia, co stanowi ważny aspekt badań nad transmisją wirusa.

 

Meera Chand, dyrektor ds. incydentów w UKHSA, zaznaczyła, że jest to pierwszy przypadek wykrycia tego wirusa u ludzi w Wielkiej Brytanii, chociaż jego cechy są bardzo zbliżone do wirusów występujących u świń. Obecnie trwają intensywne działania mające na celu wyśledzenie bliskich kontaktów osoby zarażonej oraz ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się wirusa.

 

Główna lekarz weterynarii, Christine Middlemiss, zwróciła się z apelem do hodowców trzody chlewnej, aby niezwłocznie zgłaszali lokalnym lekarzom weterynarii wszelkie podejrzenia wystąpienia świńskiej grypy. Takie działanie ma kluczowe znaczenie dla monitorowania i kontrolowania sytuacji.

 

Na świecie od 2005 roku zgłoszono łącznie 50 przypadków grypy A(H1N2)v u ludzi, ale żaden z nich nie był genetycznie powiązany z nowo zidentyfikowanym szczepem w Wielkiej Brytanii. Szczep ten, zgodnie z wstępnymi danymi, należy do odrębnego kladu (1b.1.1), różniąc się od niedawnych przypadków grypy A(H1N2) u ludzi w innych krajach. Co ciekawe, jest on podobny do szczepów wirusa obecnie krążących wśród świń w Wielkiej Brytanii.

 

Warto również zauważyć, że ten najnowszy wirus grypy różni się od wirusa, który spowodował pandemię w 2009 roku, grypy A H1N1(pdm09), znanego jako „świńska grypa”. Obecny szczep grypy A H1N2 wykazuje inne cechy niż wirusy sezonowo występujące u ludzi oraz różni się od tych, które obecnie krążą wśród świń.

 

To odkrycie rzuca nowe światło na zrozumienie dynamiki przenoszenia wirusów grypy między różnymi gatunkami oraz podkreśla znaczenie monitorowania zarówno ludzkiej, jak i zwierzęcej populacji w celu szybkiego wykrywania i reagowania na nowe zagrożenia zdrowotne. W obliczu globalnej wymiany informacji i współpracy międzynarodowej, kontynuacja nadzoru nad grypą pozostaje kluczowym elementem w ochronie zdrowia publicznego.

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj