Jedzenie czerwonego mięsa nie jest szkodliwe dla zdrowia

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Stan zapalny odgrywa kluczową rolę w patogenezie wielu chorób przewlekłych, w tym w chorobach układu krążenia, co przyczyniło się do wykształcenia licznych zaleceń dietetycznych mających na celu ograniczenie ryzyka ich wystąpienia. Tradycyjnie, spożycie czerwonego mięsa było kojarzone z negatywnym wpływem na procesy zapalne, co doprowadziło do powstania wytycznych zalecających ograniczenie jego konsumpcji. Niemniej jednak, nowsze prace naukowe zaczynają podważać tę powszechną koncepcję, wywołując tym samym dyskusję na temat adekwatności istniejących rekomendacji żywieniowych.

 

Alexis Wood, adiunkt na wydziale pediatrii i żywienia w Centrum Badań nad Żywieniem Dzieci USDA/ARS, wspólnie z zespołem podjęła się zadania dokładniejszego zbadania powiązań między dietą a markerami stanu zapalnego. Wykorzystując dane dotyczące metabolitów we krwi, badacze starali się określić bardziej bezpośrednie związki między konsumpcją czerwonego mięsa a stanem zdrowia.

 

Analiza danych przekrojowych pochodzących od około 4000 starszych dorosłych uczestników wieloetnicznego badania miażdżycy (MESA) pozwoliła na uwzględnienie szerokiego wachlarza czynników, w tym różnorodności biologicznej i środowiskowej. Dodatkowo, pomiary różnorodnych biomarkerów i metabolitów diety we krwi uczestników dostarczyły kompleksowego obrazu wpływu diety na parametry stanu zapalnego.

 

Wbrew wcześniejszym doniesieniom, wyniki analizy wskazały, że po uwzględnieniu wskaźnika masy ciała (BMI), spożycie zarówno nieprzetworzonego, jak i przetworzonego czerwonego mięsa (obejmujące wołowinę, wieprzowinę lub baraninę) nie było bezpośrednio skorelowane z markerami stanu zapalnego. Co więcej, nie zaobserwowano powiązań między konsumpcją czerwonego mięsa a poziomem białka C-reaktywnego (CRP), uznawanego za kluczowy marker stanu zapalnego i ryzyka chorób przewlekłych.

 

Dr Wood zaznaczyła znaczenie wykorzystania markerów osocza, takich jak metabolity, w śledzeniu związków między dietą a ryzykiem choroby, w przeciwieństwie do opierania się na samodzielnych raportach dotyczących spożycia. Wnioski z jej analizy nie potwierdziły wcześniejszych obserwacji łączących spożycie czerwonego mięsa ze stanami zapalnymi.

 

Pomimo że to badanie kwestionuje powszechną tezę o związku spożycia czerwonego mięsa ze stanem zapalnym, warto podkreślić, że badania obserwacyjne nie mają możliwości ustalenia zależności przyczynowo-skutkowych. Randomizowane badania kontrolowane (RCT) są potrzebne do uzyskania bardziej wiarygodnych wyników, które mogą jednoznacznie określić wpływ diety na procesy zapalne.

 

Badania Dr Wooda wnoszą istotny wkład w rosnącą bazę danych, która wzywa do dalszego zgłębiania tej kwestii. Kilka RCT już wykazało, że chuda, nieprzetworzona wołowina może być częścią zdrowej diety sercowo-naczyniowej, co dodatkowo komplikuje kwestię.

 

Dr Frank Hu z Harvard T.H. Chan School of Public Health podkreślił, że badanie to dostarcza cennych informacji o złożonym związku między dietą a stanem zapalnym oraz ryzykiem chorób przewlekłych. Zwrócił uwagę na znaczenie masy ciała jako potencjalnie ważniejszego czynnika w porównaniu do spożycia czerwonego mięsa.

 

Nowe badanie otwiera drogę do dalszych badań w tej dziedzinie, podkreślając potrzebę dobrze zaprojektowanych, randomizowanych, kontrolowanych badań, które mogą rzetelnie ocenić prawdziwy wpływ spożycia czerwonego mięsa na procesy zapalne i rozwój chorób przewlekłych.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

A czy kiedykolwiek było ?

A czy kiedykolwiek było ? Całe życie jadłem czerwone mięso, które uwielbiam w przeciwieństwie do kurczaków z "fabryki" które są niejadalne i wręcz szkodliwe.. A propos trującego, w atlasie grzybów olszówka jest oznaczona jako grzyb "trujący"... noż kurna całe dzieciństwo wpierniczało się olszówki, smarzone, gotowane, marynowane i nawet nikogo brzuch nie rozbolał (no chyba że ze śmiechu) a teraz olszówka jest "trująca". Powiem więcej huby są jadalne i smaczne a w Japonii jada się nawet muchomora czerwonego: amanita muscaria , w zupie, smażone bądź suszone jako przyprawa. Huby (różne - wszytkie gatunki) trzeba wpierw ugotować, potem opanierować i usmażyć jak kotlet. 

Portret użytkownika Niedowiarek

Co to jest czerwone mięso ?

Co to jest czerwone mięso ? Bo dla mnie to każde mięso konserwowane azotanami i innymi substancjami które zmieniają kolor wyrobu z dodatkiem mięsa na odcień czerwieni. Żywność przetworzona w ten sposób na pewno jest obciążeniem dla układu pokarmowego - czyli nie zdrowa.

Portret użytkownika axell69

Czerwone mięsu  już   nie

Czerwone mięsu  już   nie szkodzi  - objawił  wam   właściciel  tej strony 

Normalni ludzie   to wiedzą  , admin    nie wiedział  i zapodał wam   w  formie  arta   sprawę   która  nie tylko  obala  żydowskie mity    o  zdrowym trybie   życia   ale udowadnia z  automatu   to że  70 %    tekstów  tu   wyświetlanych  jest z góry  opłaconych  i ta  strona zasiewa    ferment  ,   kwas i   brak rzetelności    na   kazdym pułapie  - zaczynając od   zjebanego   Inschtalatora  skończywszy  na  małpie z brzytwą  sTalinnie  -  jedynie @Matiz  się     ukrył   między   mądrymi ludźmi  (mimo ze  nadal  grasuje   na IM , ale IM  nikt już nie czyta)

Czerwone mięsu  już   nie szkodzi  - objawił  wam   właściciel  tej strony .  i wydaj  mi się że tym razem  jest o szczery   do bólu ,  więc jak napisze że  pasta do zębów   produkcji   szydowskiej  jest zabójcza   dla każdego człowieka  to uzyskamy  pewność  że    darczyńca  na utrzymanie tej strony zmienił się  -   być może   jąkała   michnik   a moze syn  szorosza    , jeden chuj  kto  - tu nigdy  prawdy  nie dostaniecie  

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Skomentuj