Odkrywanie tajemnic miękkiego jądra Ziemi

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Wnikliwe badanie rdzenia wewnętrznego Ziemi przez zespół badaczy rzuca nowe światło na skomplikowane mechanizmy działające w samym sercu naszej planety. Choć zdawało się, że jądro jest stałe i niezmienne, najnowsze odkrycia sugerują inaczej.

 

Naukowcy od dawna fascynują się stałym jądrem żelaznym Ziemi, umiejscowionym na imponującej głębokości około 5100 km poniżej powierzchni. Wielu badaczy przedstawiało teorię, że ta wewnętrzna sfera jest jednolita i niezmieniona. Jednak niedawne obserwacje wykazały, że ma ona teksturę i zdolność do zmiany kierunku obrotu co siedem dekad. Kluczem do zrozumienia tego fenomenu jest ruch atomów żelaza wewnątrz niej.

 

Założono tradycyjnie, że atomy żelaza w jądrze Ziemi są uporządkowane w zwartej, sześciokątnej strukturze. Warunki ekstremalne, takie jak niesamowite ciśnienie i temperatura, sprawiają, że materia powinna być solidna i nieugięta. Niemniej jednak, obserwacje sejsmiczne wskazują na istnienie bardziej miękkiej, podobnej do metalu cechy tego jądra, przypominającą takie metale jak ołów czy stopione żelazo.

 

Fizyk Yujun Zhang z Uniwersytetu w Syczuanie w Chinach, w kolaboracji z międzynarodowym zespołem badaczy, podjął się wyzwania, by zgłębić te nieoczekiwane właściwości rdzenia. Zastosowali skomplikowane symulacje komputerowe i eksperymenty laboratoryjne w celu zbadania struktury atomowej rdzenia. Ich badania sugerują, że atomy żelaza w rdzeniu nie są statyczne, lecz dynamicznie zmieniają swoje położenie w obrębie sześciokątnej siatki.

 

Nieco zaskakująco, takie badania sugerują, że jądro wewnętrzne Ziemi może nie być tak sztywne, jak wcześniej przypuszczano. Zhang twierdzi, że ruchy atomów żelaza w jądrze przyczyniają się do jego niesamowitej miękkości, która pozwala na takie dynamiki.

 

Poprzednie modele komputerowe nie były w stanie z pełną precyzją oddać skomplikowanej dynamiki atomów w jądrze. Jednak nowe podejście Zhang i jego zespołu, które wykorzystuje zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego, pozwoliło na symulację większej liczby atomów, dając bardziej realistyczny obraz zachowania się rdzenia.

 

Jednak istnieje pewna ostrożność przy interpretacji tych wyników. Chociaż symulacje komputerowe są zaawansowane i dokładne, trudno jest dokładnie potwierdzić ich wyniki, biorąc pod uwagę niedostępność rdzenia dla bezpośrednich badań. Niemniej jednak, te wyniki wskazują na bardziej złożony i dynamiczny obraz rdzenia niż wcześniej zakładano.

 

Zrozumienie dynamiki wewnętrznego jądra Ziemi ma kluczowe znaczenie dla nauki geologicznej i astrofizyki. Jak podkreślił Zhang, jest to klucz do odkrywania tajemnic przeszłości Ziemi oraz przewidywania jej przyszłego rozwoju.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Magnetyzm bez elektronów

Magnetyzm bez elektronów czyli potocznie zwanym prądem nie zaistniałby. Poczytalem troche i te atomy a w okol nich elektrony wlasnie tworzą ten magnetyzm.Sadze ,ze jadro to jakis rodzaj plazmy. Swiatla,gwiazdy cokolwiek to nie jest nie jest jakims durnym zelaznym jadrem a w dodatku cieklym.devil to wymyślił pewnie z idiota.

Portret użytkownika emel

Żelazo i inne pierwiastki

Wiedźmin-Dermatolog wrote:
Pierwsza tajemnica jest taka, że stopiony metal--"Ciekłe Jądro"-- traci swoje właściwości magnetyczne w tym stanie.
Żelazo i inne pierwiastki istotnie tracą właściwości magnetyczne w wysokich temperaturach, ale źródłem magnetyzmu Ziemi jest przepływ prądu elektrycznego w żelazno-niklowym jądrze, podobnie jak w elektromagnesach, a nie ferromagnetyzm. Wystarczy przepływajacy prąd przez przewodnik, by uzyskać (elektro-)magnes. Nie wiesz tego? 

Portret użytkownika sebek

A skad wiecie ze jest jakies

A skad wiecie ze jest jakies jadeo i z czego te jadro sie sklada ? Bo wam powiedzieli teoretycy ?.

Ruscy sie najglebiej dokopali w srodek ziemi na 12 km i tyle wiemy o ziemi ze nic nie wiemy.

To samo z kosmosem i kulista ziemia a do dzisiaj nikt zadnej foty ziemi z kosmosy nie pokazal pozatymi bublami z komputera.

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Nie, nie wiem, ale na pewno

Nie, nie wiem, ale na pewno zademnstrujesz, albo pokażesz jakiś dwód na swoje twierdzenia.

Masz jakieś ?

A wiesz w ogóle co to jest elektromagnes? To rdzeń z ferromagnetytu właśnie, ale z nawojem drutu i napięciem przyłożonym na jego 2 końcach. Inaczej nie ma elektro (prąd) magnesu (rdzeń). Czyli : nie ma prądu=nie ma magnesu. Rozumiesz elemelku ? Czy też za trudne?

Ty do jakiejś szkoły chodziłeś w ogóle, czy tak z gazet czerpiesz info?

A poza tym jakie Jądro Ziemi o kształcie kuli?

https://t.me/FE_RicoPodcast/9593       Coś bardzo prostego. Może coś zrozumiesz, choć wątpię....*biggrin*

https://www.youtube.com/watch?v=5OXUhlSv9Yc

Widzisz tu gdzieś jakieś ugięcie horyzontu?

Podasz w końcu jakiś dowód na kulistość Ziemi zanim się rozwiniesz w kolejnym upokażaniu własnego umysłu? Czy tak będziesz bredził namiętnie z dupy?

Dowód na kulistość Ziemi, a potem pleć swoje brednie osiołku.

"O ileż łatwiej jest odrzucić rzeczywistość, niż wyzbyć się marzeń".

Portret użytkownika emel

Do elektromagnesu nie

Do elektromagnesu nie potrzeba rdzenia. Nawet zwykły przewodnik, przez który przepływa prąd już tworzy pole magnetyczne.

 

Może gdybyś czytał jakąkolwiek prasę i artykuły wiedziałbyś więcej niż po oglądaniu obrazków na telegramie. 

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

W zwoju pacanie, solenoid ze

W zwoju pacanie, solenoid ze szkoły.

Wiesz co? Nie będę marnował czasu na twoją indolencję. A obrazek zajarzyłeś??? Czy też masz duży problem?

A poza tym skoro wszystko w "Jądrze" ma formę ciekłego metalu z twojej "nałuki", to chyba nie ma tam żadnych przewodów tylko mieszanina jak na symulowanej powierzchni Jowisza.

Weź chłopie zajeb sobie baranka o najbliższą ścianę, bo skończyłem z tobą.

"O ileż łatwiej jest odrzucić rzeczywistość, niż wyzbyć się marzeń".

Skomentuj