Testowy lot kapsuły załogowej Orion przebiegł zgodnie z planem

Kategorie: 

NASA przygotowuje się systematycznie do eksploracji Marsa. Aby tego dokonać budowany jest nowy statek kosmiczny - Orion. Dzisiaj doszło do próbnego lotu tej kapsuły, który odbył się bez przeszkód. Misja umożliwi zebranie ważnych danych, które mogą posłużyć przy udoskonalaniu konstrukcji.

 

Kapsuła kosmiczna Orion nie jest wersją rozwojową kapsuł Apollo znanych z amerykańskiego programu księżycowego. Jest od nich większa. Może pomieścić 6 astronautów, czyli dwa razy więcej. Oczywiście zmieniła się też technologia i materiały, z których buduje się tak ekstremalne pojazdy.

 

Podczas planowanej testowej misji kapsuła znalazła się około 5800 kilometrów nad Ziemią, w Pasach Van Allena. To ponad piętnaście razy dalej niż typowa orbita Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Źródło: NASA

Jeśli dane z zamontowanej wewnątrz aparatury będą odpowiednie być może w najbliższych latach dojdzie do lotu załogowego, a w perspektywie dekady może dojść do oczekiwanego od tak dawna lotu na Marsa. Zresztą NASA oficjalnie nazywa ten testowy lot pierwszym krokiem w kierunku Czerwonej Planety.

Źródło: NASA

Podstawowe wyzwanie jakie staje przed tego typu pojazdem to skuteczna ochrona przed promieniowaniem kosmicznym i słonecznym. To właśnie jest czynnikiem największego ryzyka, ponieważ nie ma dobrych sposobów radzenia sobie ze skutkami burzy słonecznej, której komponent dosięgnąłby lecącą w przestrzeni kapsułę. Zanim wsadzi się tam ludzi trzeba być zupełnie pewnym, że kapsuła podtrzyma życie wewnątrz i promieniowanie słoneczne nie spowoduje śmierci astronautów.

 

Kapsuła Orion jest zaprojektowana tak, aby znosiła wysokie temperatury panujące podczas wchodzenia w atmosferę. Jej kształt przypominający kapsułę z programu Apollo świadczy o tym, że jest on optymalny. Osiąga się wysokie prędkości a na dodatek duża powierzchnia ochronna przy wejściu w atmosferę stanowi dodatkowe zabezpieczenie.

 

Podczas testu Orion będzie wykorzystywał rakietę nośną Delta 4, o największej mocy startowej z wszystkich rakiet, jakimi dysponują obecnie Amerykanie. Docelowo jednak przy przyszłych misjach planowane jest wykorzystywanie potężnych rakiet typu SLS (Space Launch System). Pierwsze loty testowe odbędą się w 2017 roku, a pierwsza realna data dla misji załogowej to 2021 rok.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu astronomicznego:

 

 

Źródło: http://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/pierwszy-statek-kosmiczny-dalekiego-zasiegu-40-lat-oczekuje-wystrzelenie

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika dedal

ta kapsuła to porazka . nie

ta kapsuła to porazka . nie wiem jak mogą wytrzymać 6 m/c lotu ma marsa takim czymś .  powinno sie zbudować moduły  silnikowy  mieszkalno-tranzytowy ,  ladownik ziemski ( kapsuła orion )  ladownik marsjański

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem