Dżdżownice jako nieoceniona pomoc w globalnej produkcji żywności

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

W opublikowanym niedawno badaniu naukowcy z Colorado State University rzucili światło na znaczącą rolę dżdżownic w światowej produkcji żywności. Analiza przeprowadzona przez zespół i opublikowana w prestiżowym czasopiśmie Nature Communications ukazuje, że te skromne bezkręgowce są kluczowym elementem ekosystemów glebowych, przyczyniając się do znacznej części globalnej produkcji zbóż i roślin strączkowych.

Autorzy badania szacują, że dżdżownice przyczyniają się do około 6,5% światowej produkcji zbóż i 2,3% produkcji roślin strączkowych rocznie, co odpowiada łącznej masie 140 milionów ton żywności - ilości zbóż produkowanych rocznie przez Rosję, czwartą co do wielkości producenta żywności na świecie.

 

Stephen Fonte, adiunkt ekologii agroekosystemu na Uniwersytecie Stanowym Kolorado i główny autor badania, podkreśla, że dżdżownice w znaczący sposób przyczyniają się do zdrowia gleby, zwłaszcza w obszarach, gdzie stosowanie chemikaliów jest ograniczone. Ich działalność w glebie poprawia jej strukturę, zatrzymywanie wody oraz rozkład materii organicznej, co z kolei zwiększa dostępność składników odżywczych dla roślin. Również stwierdzono, że dżdżownice sprzyjają wzrostowi roślin i chronią je przed powszechnymi patogenami glebowymi, co podkreśla ich rolę jako integralnego komponentu zdrowych ekosystemów glebowych.

 

Analizując globalne dane, zespół badał mapy liczebności dżdżownic, właściwości gleby, stosowanie nawozów i plony. Wyniki analizy wykazały, że dżdżownice mają większy wpływ na produkcję zbóż w regionach Globalnego Południa, szczególnie w Afryce Subsaharyjskiej oraz Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. W tych obszarach, gdzie dostęp do środków chemicznych, takich jak nawozy i pestycydy, jest ograniczony, rolnicy w większym stopniu polegają na materii organicznej bogatej w dżdżownice, takiej jak obornik i pozostałości pożniwne.

Wyniki tego badania rzucają światło na kluczowe znaczenie zrównoważonych praktyk rolniczych, które priorytetowo traktują zdrowie gleby. Fonte wyraża nadzieję, że ujawnienie znaczącego wpływu dżdżownic na produkcję żywności zwróci większą uwagę na wartość różnorodności biologicznej gleby, która była w przeszłości często niedoceniana. „Jeśli będziemy gospodarować naszymi glebami w bardziej zrównoważony sposób, będziemy mogli lepiej wykorzystać tę różnorodność biologiczną i stworzyć bardziej odporne agroekosystemy” – stwierdza Fonte.

 

Równie ważne jest zrozumienie, że zdrowe gleby są podstawą zrównoważonej produkcji żywności i odgrywają kluczową rolę w zwalczaniu wyzwań związanych z bezpieczeństwem żywnościowym. Dżdżownice, jako istotny składnik ekosystemów glebowych, mogą być małe, ale ich wkład w światową produkcję żywności jest ogromny. Przyszłe inicjatywy związane z zrównoważonym rolnictwem powinny uwzględniać role, jakie te niepozorne organizmy odgrywają w ekosystemach rolniczych, dążąc do optymalizacji ich korzystnego wpływu na zdrowie gleb i produkcję roślinną.

 

W kontekście rosnących wyzwań związanych z zabezpieczaniem wystarczającej ilości żywności dla rosnącej populacji ludzkiej, znalezienie zrównoważonych rozwiązań, które mogą zwiększyć produkcję rolną bez negatywnego wpływu na środowisko, jest bardziej krytyczne niż kiedykolwiek. Badanie przeprowadzone przez zespół z Colorado State University oferuje ważny wkład w to dyskusję, pokazując, że poprzez wsparcie naturalnych procesów glebowych, możemy zrobić kroki w kierunku zwiększenia globalnej produkcji żywności w sposób zrównoważony i ekologiczny.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Nowe pokolenie idiotow

Nowe pokolenie idiotow,synowie  corki tych samych dziadków, którzy nas karmią kłamstwami zdało sobie dopiero sprawę, że dzdzownice sa pożyteczne. To jednak nie wszystko,bo dzdzownice gowno znaczą w porównaniu z zukami i innymi insektami.A wiec pseudo 8di9c8 znow sie pomylili,albo nie dopatrzyli.

Takze nie ma o czym czytać. 

Moge jedynie dodać, że dzdzownice to najlepszy larytas dla ryb.

Portret użytkownika Endymion

"Nowe pokolenie idiotow

"Nowe pokolenie idiotow,synowie  corki tych samych dziadków, którzy nas karmią kłamstwami zdało sobie dopiero sprawę", może z dżdżownicami tak, ale reszta kuleje..

Mój dziedek za Niemca w Krakowie skończył jakąś szkołe geodezyjno hydrograficzną, następnie za Polski Ludowej ukończył studia "meteorologiczne" w Bratysławie, przez kilkadziesią lat tworzył i dowodził wojskową meteorologią w Polsce. Jak jeszcze żył zapytałem go o chemitrails. Zrugał mnie jak psa, że to zwykłe chmury kondesacyjne. Na to pokazałem mu wykres/grafikę, że kondensacja pary wodnej wydobywającej się z samolotu potrzebujego specificznego ciśnienia oraz wysokości. Nie przyjął tego, ale chyba nawet nie miał pojęcia, że meteorolog/synoptyk opiera się na teoretycznych modelach. Teraz wiele rządów przyznało otwarcie, że mają tę technologię od lat i używają, a google nawet po tym promuje artykuły, które twierdzą, że chemitrails są kłamstwem. Gdybym dyskutował wtedy z dziadkiem o kulistości ziemi, to zapewne umarłby na zawał. 

Ludzie z bliskiego mi otoczenia wyśmiewają mnie, negują, a jak dostają dowodami w twarz, to przewracają się o Prawdę i posłusznie wstają otrzepując się idąc dalej do swych zaprogramowanych zadań.  Jest tak z każdym tematem, ludzie nie chcą dopuścić do myśli, że mylili się. PiS jest dobry, bo daje 800+, ale że to kosztem inflacji, która zabiera więcej, nie potrafią przyjąć do wiadomości. Taki Geremetk jest uchonorowany Krzyżem Orła Białego, to musi być patriota i wybitny Polak, niczym Michnik przynajmniej. Ja poniekąd rozumiem ludzi, co to zamiast muzgu mają telewizor i sieczkę, ale coraz więcej ludzi, wykształconych fachowców zachowuje się jakby myślenie było im obce.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika spokoluz

" ale coraz więcej ludzi,

" ale coraz więcej ludzi, wykształconych fachowców zachowuje się jakby myślenie było im obce " - oni są z tych wykształconych ZZZ - zakuć , zdać , zapomnieć a nie myśleć i do tego takich jest cała masa jak nie rzesza rzędu 95%.

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika spokoluz

Q... - snuf nałkofce odkryli

Q... - snuf nałkofce odkryli coś , co jest znane od dziesiątek lat.

Jak kopiesz w ogródku i nie ma w glebie dżdżownic to ziemia jest martwa poprzez intensywną chemiczno - rabunkową gospodarkę rolną - No tak ale skund majum wiedzieć to wszechintyligyntne pokolenia kumputeruf i guwnofonuf. Une tyko wiedzą jak klikać ale nie koniecznie myszką Smile

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Endymion

"Jak kopiesz w ogródku i nie

"Jak kopiesz w ogródku i nie ma w glebie dżdżownic to ziemia jest martwa poprzez intensywną chemiczno - rabunkową gospodarkę rolną" BARDZO CIEKAWE SPOSTRZEŻENIE! Ja nie pamiętam dżdżownic, chyba może przez to, że nie grzebię w glebie, za dziecka na RODosie widywałem je wszędzie, a tam gleba żyzna, bo działkowiec szedł na jakość, a nie na ilość zbioru. Potem jak byłem starszy to dżdżowniece kopaliśmy w torfie w lesie idąc na ryby, a tam bardzo organiczna gleba. Dodam jako ciekawostkę, że są używane przy hodowli najbardziej ostrych papryczek. Podgryzają ich korzenie, a roślina reaguje wytwarzaniem jeszcze większej ilości kapsaicyny jako formą obrony.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj