NASA ostrzega przed możliwą kolizją Ziemi z dużą asteroidą w roku 2182

Kategorie: 

Źródło: NASA

Naukowcy z NASA wydali ostrzeżenie o możliwej kolizji asteroidy Bennu z Ziemią w przyszłości. Bennu, obiekt bliski Ziemi (NEO), jest ściśle monitorowany od czasu jego odkrycia w 1999 roku. Zdaniem ekspertów istnieje możliwość, że Bennu mógłby przejść przez „dziurkę od klucza grawitacyjnego”, co w 2182 roku postawiłoby go na kursie kolizyjnym z Ziemią.

 

Według najnowszych badań zespołu naukowego OSIRIS-REx prawdopodobieństwo zderzenia Bennu z Ziemią wynosi 0,037% (1 do 2700). Prawdopodobieństwo to zależy w dużej mierze od kolejnego przelotu w 2135 r., podczas którego Bennu zbliży się do Ziemi na tyle blisko, że przyciąganie grawitacyjne będzie mogło zmienić swoją trajektorię w stronę zderzenia z naszą planetą 24 września 2182 r.

 

Bennu ma około jednej trzeciej mili szerokości, co odpowiada około trzem przecznicom miejskim. Chociaż Bennu jest mniejszy od asteroidy, która spowodowała wyginięcie dinozaurów 66 milionów lat temu i która miała sześć mil szerokości, nadal stanowi poważne zagrożenie. Jeśli uderzy w Ziemię, może dotknąć obszar wielkości Teksasu.Uderzenie Bennu spowodowałoby wyzwolenie około 1200 megaton energii, czyli 24 razy więcej niż jakakolwiek broń nuklearna stworzona przez człowieka. Potencjalne skutki takiej kolizji byłyby katastrofalne.

 

Davide Farnocchia, kierownik badań z Centrum Badań nad Obiektami Bliskimi Ziemi, podkreślił znaczenie tych badań. „Nigdy nie modelowaliśmy trajektorii asteroidy z taką precyzją” – powiedział. Dane zebrane przez sondę OSIRIS-REx dostarczyły naukowcom bardzo precyzyjnych informacji, umożliwiając im obliczenie przyszłej trajektorii Bennu z dużą pewnością do roku 2135.

 

Chociaż prawdopodobieństwo uderzenia asteroidy w roku 2182 jest wciąż stosunkowo małe, możliwe konsekwencje wymagają uwagi i dalszych badań. NASA i inne agencje kosmiczne na całym świecie w dalszym ciągu opracowują strategie wykrywania, śledzenia i łagodzenia ryzyka związanego z NEO. że rozumiejąc i przygotowując się na te potencjalne zagrożenia, ludzkość będzie w stanie zabezpieczyć waszą przyszłość.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Cojestgrane

Jestem wielkim najmojszym

Jestem wielkim najmojszym paniczem i gówno mnie ta asteroida obchodzi bo mnie juz dawno nie będzie na ziemi Acute więc po co nam takie wybitnie mądre informacje dla ludu którego juz nie będzie, no chyba że technologia tak podskoczy że będziemy mogli genowo się odmładzać i dodrukowywać części ciała.

Portret użytkownika OjciecDyrektor

Rok 2182 mój obecnie 3 letni

Rok 2182 mój obecnie 3 letni syn i roczna córka nie żyją. Żyją ich ,pra pra pra wnukowie ze swoimi dziećmi i ewentualnie wnukami. Czy to na prawdę tak ważna informacja dla mnie?
Ps. z tego co wiem, to rok wcześniej więc w 2181 Maryla Rodowicz kończy karierę muzyczną, Krzysztof Ibisz reklamuje szampon na siwe włosy i bierze udział w programie promującym to wydarzenie "Taniec z asteroidami", a Polacy nadal głosują na PIS, PO, Konfederację, Lewicę i PSL.
 

Jak będzie przymusz, to chcę zastrzyk w pośladek. Zawsze będę szczerze odpowiadał, że mam szczepionkę w dupie.

Portret użytkownika mw

Skoro to dla ciebie

Skoro to dla ciebie nieistotna informacja to po prostu, najzwyczajniej jej NIE CZYTAJ. Tymczasem jeszcze tracisz swój cenny czas i zadajesz sobie trud wyjaśniania wszystkim z jakiegoż to powodu ciebie gówno obchodzi co się stanie w 2182 roku. Oprócz ciebie, o wielki paniczu, są inni, nie tak ważni ludzie jak ty, którym ta informacja może w jakiś sposób będzie potrzebna. 

Skomentuj