Starożytna skorupa oceaniczna może otaczać jądro Ziemi

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Naukowcy ujawnili oszałamiające informacje dotyczące półkuli południowej Ziemi, wskazując na potencjalne istnienie starożytnego dna oceanicznego, które może otaczać jądro naszej planety. Analiza opierała się na mapie o niezrównanej do tej pory rozdzielczości, przedstawiającej geologiczną konstrukcję tego regionu.

 

Na głębokości około 2900 km poniżej powierzchni Ziemi znajduje się cienka, ale gęsta warstwa określana jako granica rdzeń-płaszcz (CMB). To strategiczne miejsce, gdzie stopiony metaliczny rdzeń zewnętrzny spotyka się z solidnym płaszczem. Dr Samantha Hansen z Uniwersytetu w Alabamie podkreśla, że techniki badawcze, takie jak sejsmologia, dostarczają fascynujących wglądów w złożoność wnętrza Ziemi, której wcześniej nie dostrzegano.

 

Badania wykorzystywały fale sejsmiczne generowane przez trzęsienia ziemi na półkuli południowej. Badając strefy ultraniskich prędkości (ULVZ) wzdłuż CMB, naukowcy przeanalizowali zapisy sejsmiczne z 15 stacji na Antarktydzie, uzyskując jedno z najbardziej szczegółowych obrazów wnętrza Ziemi do tej pory.

Profesor Edward Garnero z Arizona State University wskazał na odkrycie anomalnych stref materiału w CMB. Zaskakujące były również wyniki sugerujące, że struktury te mogą być w niektórych miejscach wyższe niż najwyższe góry na powierzchni Ziemi.

 

Czym są te tajemnicze ULVZ? Badania sugerują, że mogą to być resztki skorupy oceanicznej, które zostały zakopane przez setki milionów lat. Chociaż nie są one zlokalizowane blisko znanych stref subdukcji na powierzchni Ziemi, symulacje wskazują na mechanizm, w którym prądy konwekcyjne mogłyby przemieszczać te starożytne fragmenty dna oceanicznego do ich obecnych lokalizacji w głębokim wnętrzu.

 

Pomimo że dane sejsmiczne nie pozwalają na całkowitą pewność co do składu i ruchu tych stref, hipoteza o starożytnej skorupie oceanicznej jest obecnie uważana za najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie. Co więcej, niektóre dowody sugerują, że ta skorupa oceaniczna może otaczać całe jądro Ziemi, choć jej ekstremalna cienkość stanowi wyzwanie dla potwierdzenia tego stwierdzenia.

 

Odkrycie to ma znaczenie daleko wykraczające poza prostą fascynację geologiczną. Głębsze zrozumienie wnętrza Ziemi może dostarczyć kluczowych informacji niezbędnych do analizy takich zjawisk jak erupcje wulkaniczne czy zmienność pola magnetycznego Ziemi.

 

W podsumowaniu, jak podkreśliła dr Hansen, bieżące badania ukazują ważne powiązania między płytkimi i głębokimi strukturami Ziemi, dostarczając jednocześnie cennych informacji na temat procesów, które kształtują naszą planetę. Prace te, z pewnością, są krokiem naprzód w zrozumieniu skomplikowanej historii geologicznej Ziemi.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Medium

Prace nałukofe o galaktykach,

Prace nałukofe o galaktykach, jądrze Ziemi i wirusach są, gdyż nikt tego nie sprawdzi

Nie, dlaczego? Trzeba tylko spełnić niezbędne warunki, czyli skończyć odpowiednie studia, zatrudnić w jakimś obserwatorium, gdy chodzi o astronomię, prowadzić obserwacje, podwyższać stan wiedzy pracując naukowo, wydając prace naukowe, doktoryzować się.

W polskich warunkach to oznacza często konieczność opanowania obcych języków, opuszczenia kraju, alienacji. Odkrycia naukowe mają to do siebie, że muszą być publikowane, żeby dotarły do społeczeństwa, zaś publikacje są uzależnione już od polityki. Jeśli politycy chcą - opublikują, niekoniecznie po polsku, bo w interesie okupanta jest utrzymywanie narodu w niewiedzy.

Portret użytkownika wiktor wektor

Wcale nie. Każdy może sobie

Wcale nie. Każdy może sobie kupić mikroskop, teleskop czy co tam chce i prowadzić swoje obserwacje tak świata mikro jak i makro. Wszystkie konieczne metody ludzie już wymyślili i nie trzeba niczego od zera odkrywać, wystarczy tylko skorzystać z tej wiedzy i samemu sobie sprawdzić co i jak. Do pomiarów ziemi, jej ruchu w kosmosie itp. prostych badań wystarczy to co pod ręką.. + matematyka. Ale oczywiście żaden idiota (dlatego to są idioci) nie wysili się na to, bo musiałby pomyśleć (a nie potrafi), więc zadowalają się bredniami pokazywanymi na "youtube" przez jeszcze większych idiotów, którzy za cel życia postawili sobie ogłupianie im podobnych niedowiarków, czerpiąc zapewne z tego faktu wielką (parszywą) przyjemność. Jakim trzeba być kretynem ?- by twierdzić że: ziemia jest płaska i przykryta kopułą, księżyc to plasma, kosmosu nie ma, słońce to łuk elektryczny, ziemia się nie porusza (bo kretyn nic przecież nie czuje), albo że ziemia ma zaledwie kilka tysiecy lat, wirusy nie istnieją, szczepionki zabijają, wszystko jest symulacją itd. itp. etc... aż dziw że taki cymbał jeden z drugim podpisać się potrafi.

Portret użytkownika Medium

 Każdy może sobie kupić

 Każdy może sobie kupić mikroskop, teleskop czy co tam chce i prowadzić swoje obserwacje tak świata mikro jak i makro.

Można, ale potrzeby w miarę poznawania będą rosnąć poza indywidualne granice. 

O tzw. płaskoziemcach nie dyskutuję, bo każda prawdziwa teoria musi być matematycznie spójna, logiczna i harmonijna, tu ukłon klimatystom.

Portret użytkownika mw

 

Antarctic Expeditions - Watching polar lights from space and from Antarctica  Space is part of everybody's daily lives. Satellites transmit television,  telephone and other information around the world, and watch over our

 

Antarctica BedrockAntarctica

MODIS Web
Oto zdjęcia Antarktydy jako całego kontynentu. Zdradzę ci i innym mniej czy bardziej niedorozwiniętym na umyśle, że wystarczyło poszukać ich w Internecie. 

Strony

Skomentuj