W Chinach budowniczowie postanowili pójść na skróty i zrobili dziurę w Wielkim Murze Chińskim

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Wielki Mur Chiński, niezwykle ważny symbol starożytnej kultury i majestatyczne świadectwo inżynierii ludzkości, niespodziewanie stał się polem kontrowersyjnej działalności. Dwóch budowniczych, prowadzonych nieprzemyślaną chęcią oszczędzenia czasu, postanowiło użyć sprzętu ciężkiego do wykonania wyłomu w części tego monumentalnego dzieła niedaleko miasta Yuyu w prowincji Shanxi. Ten niefortunny incydent został zgłoszony władzom 24 sierpnia, a odpowiedzialni za niego szybko trafili w ręce prawa.

 

Długi na ponad 8000 km Wielki Mur był przez wieki wznoszony jako bariera obronna przeciwko nomadycznym najeźdźcom. W 1987 roku, ze względu na jego nieocenioną wartość historyczną i kulturalną, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ale mimo że wielu z nas kojarzy Wielki Mur głównie z okazałymi sekcjami z epoki Ming, trzeba pamiętać, że przez stulecia niszczeją różne jego fragmenty.

 

Raporty wskazują, że aż 30% Wielkiego Muru dynastii Ming zostało zniszczone lub popadło w ruinę. O ile naturalne siły, takie jak erozja, przyczyniają się do tego zaniku, to działalność ludzka stanowi równie dużą, jeśli nie większą, zagrożenie. Działania tych dwóch budowniczych są tylko jednym z przykładów, jak łatwo można zapomnieć o wartości takich miejsc i doprowadzić do ich degradacji.

 

Dr Li Wei, specjalista od chińskiego dziedzictwa architektonicznego, podkreśla wagę Wielkiego Muru mówiąc: „To nie jest tylko konstrukcja. To ducha i historii Chin uosobienie. Każda cegła i kamień opowiada swoją historię. Zniszczenie choćby fragmentu tej historii to strata dla nas wszystkich.”

 

Ten incydent rzuca również nowe światło na to, jak podejmowane są działania na rzecz ochrony i konserwacji tak ważnych dla ludzkości miejsc. Ważne jest, aby podejście do ochrony było bardziej rygorystyczne i skuteczne. Aresztowanie sprawców tego aktu wandalizmu powinno być przestrogą dla innych, pokazując, jak poważne mogą być konsekwencje takich działań.

 

Profesor Zhang Wei, badacz chińskiego dziedzictwa, trafnie podsumowuje: „Wielki Mur to nie tylko struktura. To symbol wytrwałości i jedności narodu chińskiego. Naszym zadaniem jest chronić go nie tylko dla siebie, ale też dla tych, którzy przyjdą po nas, by mogli czerpać inspirację z jego niezwykłego piękna i znaczenia.”

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

Ja tu nie widzę "muru" tylko

Ja tu nie widzę "muru" tylko jakieś resztki na szczycie wzgórza, które ktoś postanowił rozgarnąć spychaczem by zaoszczędzić sobie długiej drogi do jakiegoś najbliższego przejazdu. Przecież widać że tam i tak już była przełęcz zarośnięta trawą - ktoś tylko zgarnął ok. 0,5 m ziemi by dało się przejechać. I zaraz wielki krzyk. Bronić to trzeba drzew, łąk, jezior itd. a nie sterty kamieni na górce - ludzie miejcie rozum !

Portret użytkownika Endymion

"Ja tu nie widzę "muru" tylko

"Ja tu nie widzę "muru" tylko jakieś resztki"

Mur Chiński w znamienitej większości tak wygląda. Teren turystyczny, to nie cały mur.

"Mur zbudowano na kamiennych fundamentach, z ubitej ziemi, którą obmurowano cegłami, całość sklejono za pomocą mąki ryżowej i wody."

widziałem zdjęcia jak odlatywały całe ściany cegieł z piachem z tego muru

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika axell69

Jesteś tak beznadziejnie

Jesteś tak beznadziejnie głupi że , nawet  za  kłamstwa które tu wypisujesz  nie pójdziesz do   diabła , ty  pójdziesz  wprost  do  nieistniejącego nieba   patałachu obrzezany,   co  i mnie bardzo cieszy     bo jaki żywot  taki koniec  kundla szeklowego . Zapomniałem dodać - zabierz  w otchłań  niezapomnienia  admina  tego ustrojstwa     który dzielnie ciebie  wspiera w  waszym  wspólnym kłamaniu  rdzennych ....cdn 

"Płaskoziemcy łączą wysiłki  na całej kuli  Ziemskiej"  - znalezione w sieci xD

Portret użytkownika spokoluz

 Kto nie dba o historię !? 

 Kto nie dba o historię !?  Manipulancie - w Wietrzychowicach są megality z okresu pucharów lejkowatych mające 5500 lat czyli są starsze niż piramidy wg. oficjalnych danych. Chetnie byście pozbyli się takich miejsc aby zatrzeć historię tych ziem starszą niż prymitywy rzymskich i pustynnych pomiotów..

Porównanie kalendarzy :

2023 rok - kalendarz gregoriański to -

1446 rok muzułmański używany wewnętrznie

5794 rok żydowski używany wewnętrznie

4721 rok chiński używany wewnętrznie

7531 rok słowiański - nieużywany wewnętrznie z powodu okupantów szymsko-fatykańskich - Siemowit czy Mieszko używali tego kalendarza

rzymski kalendarz czy juliański byłby tylko niewiele starszy od gregoriańskiego.

Kalendarze majów czy azteków oficjalnie są jeszcze starsze .

Ruskie przeszli na klanedarz juliański chyba w XVIII w. mając dużo starszy kalendarz a na gregoriański przeszli w 1918 r przez "bolszewików" czyli gołąpkuf "pokoju i demokracji szymsko-pustynnych".

Cyryl - wysłannik fatykanu podbił wiarą ruskich ale .... wypiął się na papusia jak zauważył jaką kasiorę i władzę może mieć dzierżąć ją samemu - od tego czasu jest święta wojna fatykanu przeciw cyrylowemu kościołowi - min. napoleon , hitler czy żałosnek obecnie.

Wobec innych kalendarzy też toczą wojny o kontolę nad masą i kasą oprócz jednego jedynego właściwego i nietykalnego - kalendarza pustynnych szwędaczy .

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Medium

Ważniejsze jednak, że o tych

Ważniejsze jednak, że o tych kalendarzach i odniesieniu do polskiej historii w ogóle napisał, czego Ty szanowny kolego zapewne byś nie zrobił. A tego w szkole nie uczą.

zegar clock

Powyżej ciekawostka. Bo temat kalendarza można też kontynuować w zakresie pisma. Kiedy to pierwsi pisarze posługujący się językiem polskim żyli? Rej, Kochanowski?

Portret użytkownika wiktor wektor

Uważasz że Rej i Kochanowski

Czego nie uczą w szkole to ja wiem, a do czego się odnoszę w komentarzach też.. Nie czytam tych głupich i bezwartościowych a komentarz to też nie miejsce na publikacje i chwalenie się taką czy inną wiedzą. Rej pisał: polacy nie gęsi i swój język mają.. odnosząc to do posługiwania się łaciną, francuszczyzną bądź angielskim przez tzw. "elity na salonach".. Nie wiem co kalendarz ma wspólnego z cyferblatem zegara oznaczonego cyrylicą, którą żaden polak się nigdy nie posługiwał. Wiem natomiast że TY wielokrotnie wypisywałaś dyrdymały o treści: " średniowiecza nie było i je wymyślono.. " - no tak.. a wszystkie średniowieczne artefakty wykopaliskowe to pewnie skrzaty leśne podrzuciły.. i księgi i budowle jak kościoły i zamki.. 

Znana też jesteś z proruskich ciągot - ja wręcz przeciwnie uważam, że co na zachodzie i na wschodzie to nasz wróg, tego nauczyła mnie historia. Nie wierzę w bajki ani w opowieści dziwnej treści jakie tu wielu publikuje. I nie uważam że wszyscy chcą nas oszukać i że "historię się ukrywa". Wiem natomiast że KrK skutecznie niszczył wszelką pamięć o przedchrześcijańskiej kulturze naszych przodków, jednakże to też były bajki tyle że innego sortu.

Portret użytkownika spokoluz

Obecnie trwają dni Biskupina

Obecnie trwają dni Biskupina - 2700 p.n.e. - prawie 4 tysie lat bez kropidła ale przecież cywilizacji tu nie było dopuki nie nadejszła syfilizacja krzewiona ogniem i mieczem przez głosicieli słofa boszho z szymu ( obecnie fatykan a po arabsku Syfilistan ).

Historia niesienia słofa boszeho w am. płd jest kwintesencją Syfilistanu.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Medium

Wiem natomiast że KrK

Wiem natomiast że KrK skutecznie niszczył wszelką pamięć o przedchrześcijańskiej kulturze naszych przodków

Dobrze, że chociaż to wiesz. Wcześniej Polska też była chrześcijańska, jakieś 150 lat wcześniej, przed oficjalnym chrztem Polski. Nie przypadkiem Cyryl i Metody są świętymi dwojga kościołów, choć to nie oni latynizowali Polskę.

KRK to kosciół niemiecki, to niemiecka I Rzesza. Teraz mamy IV Rzeszę, nadeszła zza oceanu, i zapewne według Ciebie wroga nie jest, bo jak w innym w innym poście napisałeś sąsiadów mamy za wrogów.

Bardzo to prymitywne podejście, w sam raz na ofiarę, i już w krótkim czasie zaowocuje wojną:

Musisz to wiedzieć (1715) Nasz sprzęt, ale wasze życie, czyli plan doskonały hegemona

Portret użytkownika wiktor wektor

Prymitywnie to jest mieć

Prymitywnie to jest mieć klapki na oczach.. nie pamiętając kto nas napadał przez ostatnie stulecia z zachodu i wschodu, kto nasz (MÓJ) kraj okupował dokonując rozbiorów i kto "pompował" tu pie****ny socjalizm - mylnie nazywany komunizmem.. I nie byli to amerykanie ! Jak dla Ciebie Watykan w Rzymie gdzie jest siedziba główna KrK - to "kościół niemiecki" ... to nie wiem jak z Tobą dyskutować.

Wcześniej Polska też była chrześcijańska..

Mhm.. no skoro dla Ciebie pogańskie wierzenia były "chrześcijańskie" to o czym tu wogóle mówić ? Zanim krzyżacy nie przywlekli tu swojego katolicyzmu - to na naszych ziemiach nikt nie słyszał o tych żydowskich wymysłach. "Cyryl i Metody" - to właśnie METODY kościoła katolickiego na propagacje swoich bredni za pomocą nieustającej produkcji "świętych". Ostatnio też kanonizowali niejakich Ulmów (całą rodzinę)... ciekawe na czym polegała ta ich "świętość" ? Do JPII też się będziesz modlić bo "święty" ? Taki kurna święty, że nawet swojego parszywego kościółka ze zboczeńców i pedofili nie oczyścił nie mówiąc o pijakach i zwykłych głupkach w sutannie. Plemiona Polskie od zawsze były POGAŃSKIE bo miały one swoje wierzenia, bogów i świątynie które dopiero KrK nakazał niszczyć a pamięć o tym zacierać ogniem i mieczem... "na chwałę kościoła".

 

Portret użytkownika Medium

Do JPII też się będziesz

Do JPII też się będziesz modlić bo "święty" ?

Dziś właśnie wspomniałam, jak kiedyś jedna aktualna kandydatka do beatyfikacji wpadła do mojej poradni, by nas opieprzyć, że odmówiłyśmy świadczenia nieubezpieczonej alkoholiczce. Pani doktor nazywała się Aleksandra Gabrysiak. Poczytaj o niej.

Portret użytkownika SurvivorMan

Wiesz o Chinach i Chińczykach

Wiesz o Chinach i Chińczykach całe G ...To raz...
Dwa... Szatan (zresztą tak samo jak i Bóg) działa tylko tam, gdzie działa religia która stworzyła mit o nim! 
Trzy... Szatan został stworzony przez kapłanów, tylko po to aby założyć wiernym kaganiec i trzymać ich na smyczy!
Buddysty, Taoisty czy Konfucjanisty, te mity nie dotyczą! Oni nie potrzebują straszenia mitycznym demonem, by być dobrymi ludźmi*crazy*
Całe życie muszą się starać, bo nie mają tego debilnego przycisku resetującego zło i niegodziwość w dowolnym momencie, zwanego roboczo "sakramentem spowiedzi"*yes3*

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika spokoluz

dodam jeszcze ODPUST ZUPEŁNY

dodam jeszcze ODPUST ZUPEŁNY oczywiście z "bóg zapłać"! Nawt największe kanalie za " bog zapłać" dostępują całkowietego oczyszczenia i zostają przykładowymi, wielkimi  wiernymi z podkreśleniem , że za odpowiednie " bóg zapłać ".

Bez  " bóg zapłać " nawet największy i najbardziej religijny wierny odpustu zupelnego od głosiciela pasterza " bóg zapłać " nie otrzyma bo rodzi się z grzechem i musi całe życie wnosić " bóg zapłać " za to , że sie urodził w systemie zniewolenia " bóg zapłać ".

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Strony

Skomentuj