Sztuczna inteligencja pokonała mistrzów świata w wyścigach dronów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Nieczęsto mamy okazję towarzyszyć momentom, które zmieniają bieg historii. Jednak niedawne wydarzenia w Zurychu związane z wyścigami dronów stanowią niezaprzeczalne świadectwo postępu w dziedzinie sztucznej inteligencji. Wyobraźmy sobie poranek, kiedy to Swift, AI stworzona przez Uniwersytet w Zurychu we współpracy z Intelem, stanęła naprzeciwko trzem mistrzom świata w wyścigach dronów. W wyniku tego starcia, Swift okazała się szybsza, zdobywając tytuł najszybszego uczestnika na torze.

 

Artykuł opublikowany w czasopiśmie Nature donosi, że Swift wygrał kilka wyścigów z każdym z ludzkich mistrzów i uzyskał najszybszy czas w wyścigu, pokonując drużbę o pół sekundy. 

 

Dla wielu osób wydarzenie to może być zaledwie ciekawostką, ale dla naukowców i pasjonatów technologii stanowi to znaczący krok naprzód. Wykorzystując rzeczywiste dane z kamery pokładowej do treningu, Swift zdobywał doświadczenie na symulacjach, naśladując sposób, w jaki ludzcy zawodnicy uczą się trasy i doskonalą swoje umiejętności. Ta metoda nauczania, mimo że nie pozbawiona wad i trudności, daje sztucznej inteligencji możliwość zdobywania praktycznych umiejętności bez ryzyka zniszczenia sprzętu.

 

Pomimo osiągnięć Swift, musimy pamiętać o istniejących ograniczeniach. Swift napotykał na problemy w trudnych warunkach oświetleniowych, które różniły się od tych, do których był przyzwyczajony podczas treningu. To ukazuje nam, że sztuczna inteligencja, mimo swojej zdolności do szybkiego uczenia się, wciąż ma wyzwania do pokonania.

 

Jednak za tym wyjątkowym osiągnięciem kryje się coś więcej niż tylko sportowe zmagania. Swift reprezentuje nową erę w dziedzinie sztucznej inteligencji, w której maszyny są w stanie konkurować z ludźmi w dziedzinach wcześniej zarezerwowanych wyłącznie dla człowieka. Co więcej, zdolności Swift do analizowania danych i adaptacji do nowych sytuacji mają ogromny potencjał w obszarach takich jak monitorowanie środowiska czy reagowanie w sytuacjach kryzysowych.

 

Mając na uwadze ewolucję sztucznej inteligencji, możemy zastanawiać się nad przyszłością tej technologii. Czy za kilka lat zobaczymy drony sterowane przez AI, które monitorują stan lasów deszczowych, czy śledzą ruchy wulkanów? Czy Swift, i inne technologie podobne do niego, będą kluczowym narzędziem w zarządzaniu kryzysowym, pomagając w wykrywaniu i reagowaniu na zagrożenia w czasie rzeczywistym? Jedno jest pewne: Swift otworzył nam oczy na nieograniczone możliwości, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja, i jesteśmy świadkami dopiero początku tej rewolucji.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika wiktor wektor

Gdybyś był inteligentny a

Gdybyś był inteligentny a przy tym otwarty a nie "zamknięty" na wszystko co nie mieści się w twojej głowince, to byś wiedział, że cała sztuka polega na tym iż program sterujący orientuje się za pomocą kamer i innych czujników a nie nawigacji satelitarnej czy innego sztywnego sposobu koordynowania toru lotu. W niczym więc stopień trudności nie różni się tu od tego, któremu człowiek musi podołać. 

Za każdym razem gdy wygłaszasz jakiś "pogląd" pokazujesz jak bardzo odbiegasz od standardu mądrości.

Portret użytkownika wiktor wektor

Wciąż się mówi o "sztucznej

Wciąż się mówi o "sztucznej inteligencji" ale takowej jak dotąd nie ma.. są tylko rozbudowane programy udające inteligencję jak te do gier wszelakich. Owszem każdy program komputerowy sprzężony z odpowiednimi czujnikami będzie miał nad człowiekiem przewagę, pod względem spostrzegawczości i refleksu więc ten wynik wyścigu nie powinien nikogo dziwić, ale o inteligencji można mówić jedynie w przypadku istot (!) posiadających świadomość a tej żaden robot ani komputer nie ma i długo jeszcze mieć nie będzie.

Pisze się "sztuczna inteligencja" zrobiła to, dokonała tamtego itd. ale czy na świecie jest tylko jedna "sztuczna inteligencja" czy raczej chodzi tu o jej mnogość w różnych wersjach i wariantach ? 

Przyjrzyjcie się temu zdjęciu wygenerowanemu przez ową "sztuczną inteligencję"... czy widać na nim jakikolwiek przejaw inteligencji ? Czy tylko bezmyślne kopiowanie (popatrzcie na twarze) i zlepianie fragmentów pomniejszych obrazków w jedną w miarę spójną całość.. (spójrzcie na napis na pierwszym "gliniarzu")

Ja tu nie widzę "inteligentnego" działania a tylko bezmyślną samodzielność zlepionych w jedno podprogramów, które zaprzęgnięto do wytwarzania zamieszczanych tu "artykułów" - typu wieści dziwnej treści. 

Skomentuj