Chiny pokazały światu roboty, które mogą nas zastąpić

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W czasach, gdy granice między człowiekiem a maszyną stają się coraz bardziej rozmyte, spojrzenie na to, co zostało zaprezentowane na World Robot Conference (WRC) w Pekinie, rzuca nowe światło na kierunek, w którym podąża nasz świat. WRC, odbywająca się od 2015 roku, stała się miejscem prezentacji najnowszych osiągnięć w dziedzinie robotyki.

Humanoidalne roboty, które w tym roku przykuły najwięcej uwagi, nawiązują do postaci poetów dynastii Tang: Li Bai i Du Fu. Ich realistyczne odwzorowanie i zaawansowane funkcje były efektem lat badań w dziedzinie robotyki.

 

W sumie podczas konferencji pokazano blisko 600 robotów z 160 firm z różnych zakątków świata. Z tych 60 zadebiutowało na globalnej scenie, prezentując nowe możliwości w robotyce.

 

Warto zastanowić się nad tym, jak szybko robotyka wchodzi w życie codzienne. Dane Międzynarodowej Federacji Robotyki wskazują, że w 2022 roku globalna liczba robotów przemysłowych osiągnęła rekordowy poziom 531 000 jednostek.

 

Ale za postępem idą też obawy. Jakie miejsce zostanie dla człowieka w świecie, który z roku na rok staje się coraz bardziej zautomatyzowany? Profesor Jonathan Sparks z Uniwersytetu Oksfordzkiego podkreśla konieczność zachowania równowagi pomiędzy wykorzystaniem robotów a ochroną miejsc pracy.

 

Historia uczy, że nowe technologie mogą wpływać na rynek pracy. Wspomnienia z czasów rewolucji przemysłowej, kiedy automatyzacja fabryk pozbawiła wielu ludzi pracy, są ostrzeżeniem dla współczesnych decydentów.

 

W konkluzji, tegoroczna WRC pokazała, że postęp w robotyce jest nieuchronny. Niemniej jednak istnieje potrzeba świadomej refleksji nad tym, jakie miejsce w tym świecie przeznaczone jest dla człowieka. Wyzwaniem jest zapewnienie, żeby technologia służyła ludzkości, a nie ją zastępowała.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika mateusz

Roboty mają pracować dla

Roboty mają pracować dla ludzi, ludzką pracę musi zastąpić robot a człowiek musi się rozwijać i zawsze przewyższać roboty. Roboty i ich praca powinna służyć społeczeństwu na całym Świecie. Nie bać się wdrażać roboty do pracy dla dobra ludzkości.

Portret użytkownika wiktor wektor

Teoretycznie tak powinno być,

Teoretycznie tak powinno być, ale w praktyce wielu ludzi żyje tylko poto by "robić" i tylko robota zapewnia im sens życia. Piszesz, że "człowiek musi się rozwijać" - otóż nie.. nie musi ale powinien. Z tym że o rozwoju można mówić jedynie w kontekscie coraz większej świadomości. 

Portret użytkownika Lucek Wąchozlewski

Robotyka wchodzi szybko w

Robotyka wchodzi szybko w nasze życie? A w moje w ogóle nie wchodzi pomimo, że żyję prawie w środku Europy w XXI wieku, u innych ludzi też widze że raczej nie no może poza tymi odkurzaczami! Może pralka?, no raczej nie, ale i tak większość rzeczy robię ręcznie, odkurzam, zmywam naczynia, w samodchodzie skrzynka ręczna (i taką lubię najbardziej), an budowie tez prawie wszystko ręcznie tylko wiekszego dźwigania to już prawie nie ma, chociaż czasami też trzeba jekieś wory przeżucić, szpadlem pokopać tam gdzie koparka za duża itd.

Lucek Wąchozlewski

Portret użytkownika Endymion

"Czlowiek to najdoskonalsza

"Czlowiek to najdoskonalsza postać biorobota." niestety przestarzały model, nie ewolułuje, a technologia tak; staje się coraz tańsza, doskonalsza, oraz nie zaśmieca planety jak człowiek. Taki jest zamysł, stąd pomysł depopulacji. 20mln najbogatszych, 480mln "wybrańców" do ich obsługi, a reszta to roboty. Brzmi jak Utopia, a to jednak cel kosekwentnie realizowany od dawna.

Ludzie patrzą, a nie widzą, że Czterej Jeźdcy Apokalipsy już tutaj są i rozgaszczają się na dobre..

Przypuszczono atak hybrydowy na ludzkość dawno temu, a teraz sprawy przyspieszyły, aby za mego życia domknąć NWO.

 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika syriues

Ja też miałem prorocze myśli.

Ja też miałem prorocze myśli. I się spełniły. Fakt syna miec a nie mieć to wybrałbym by mieć, ale kiedyś miałem wątpliwości bo przeczuwałem, że niedobre czasy nastąpią. I nastąpiły. A teraz musze z tym żyć. 

Moim zdaniem najlepiej by było gdzies z dala od miast stworzyć sobie oaze ludzkosci takie miasto.Taka ostatnią ostoje.

Portret użytkownika inzynier magister

roboty i sztuczna

roboty i sztuczna inteligencja nie zastąpi nigdy ludzi bo ludzie mają duszę i ducha oraz są w kontakcie ze Stwórcą Bogiem Jahve ! roboty i sztuczna inteligencja to tylko wytwór pato elit i naukowców mengele chcących nas zdepopulować, może roboty pomogą części ludzkości jako pomoc domowa jak w filmie z łilem smithem ale po pewnym czasie będąto narzędzia NWO, dlatego tak ważna jest modlitwa do Boga Jezusa by nas uratował przed diabłami NWO ! Niech ma nas w swojej opiece Zbawiciel Chrystus Pan !

Legionella ROZLEWA się na POLSKĘ! Kuczyński: To MOGĄ być ROSJANIE

https://youtu.be/OrOuL8-RvQw?si=lsOXJ1xFscU8gdMH

 

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj