Papież Franciszek wzbudził kontrowersje swoją wypowiedzią wychwalającą Rosję

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Papież Franciszek, znany z niejednokrotnego wyrażania kontrowersyjnych opinii, znów znalazł się w centrum uwagi medialnej, tym razem związanej z komentarzem dotyczącym Rosji. Jego uwagi, wygłoszone w obliczu trwającej wojny na Ukrainie, wywołały falę reakcji na arenie międzynarodowej.

 

Podczas niedawnego spotkania z rosyjską młodzieżą katolicką, Franciszek odniósł się do bogatego dziedzictwa kulturalnego i historycznego Rosji. Mówiąc do około 400 młodych ludzi podczas wideokonferencji zorganizowanej w Petersburgu, papież podkreślił: “Jesteście spadkobiercami wielkiej Rosji - wielkiej Rosji świętych, królów, wielkiej Rosji Piotra Wielkiego, Katarzyny II, wielkiego, oświeconego Imperium Rosyjskiego o takiej kulturze, o takiej ludzkości”. Kontynuując, zachęcał młodzież, by nie oddalała się od swojego dziedzictwa, które jest tak ważne dla kształtowania ich tożsamości.

 

Jednak jego komentarz dotyczący historii Rosji został odebrany w różny sposób, w zależności od punktu widzenia. W kontekście trwającej wojny na Ukrainie, niektóre z jego słów zostały zinterpretowane jako aprobatę dla imperialnych aspiracji Rosji.

Arcybiskup Swiatosław Szewczuk, przywódca Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, wyraził głębokie niezadowolenie z uwag Franciszka. Wskazał, że odwołania do Piotra Wielkiego i Katarzyny Wielkiej budzą w wielu ludziach "wielki ból i niepokój". Odnosząc się do słów papieża jako odzwierciedlających "ekstremalny imperializm i nacjonalizm rosyjski", arcybiskup Szewczuk wyraził obawy, że mogą być one źle zrozumiane.

 

Nie tylko Kościół zareagował na uwagi papieża. Oleg Nikolenko, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, wyraził swoje niezadowolenie w mediach społecznościowych, wskazując, że komentarze Franciszka mogą nieświadomie potwierdzać idee wielkopaństwowe, które są przyczyną konfliktów.

 

W odpowiedzi na liczne komentarze i kontrowersje wokół uwag papieża, Watykan opublikował oświadczenie. W dokumencie podkreślono, że Franciszek miał na myśli promowanie pozytywnych aspektów rosyjskiego dziedzictwa kulturalnego i duchowego, a nie celebrowanie logik imperialistycznych.

 

Z pewnością, w obliczu trwającej wojny i napięć geopolitycznych, każde słowo może być analizowane i interpretowane w różny sposób. Dlatego ważne jest, aby podejście do tak delikatnych kwestii było zawsze pełne empatii i zrozumienia. A jednocześnie przypomina nam to o nieustannym zmaganiu się historii z teraźniejszością.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Grzegorz

I po co Rosji ta wojna? Po co

I po co Rosji ta wojna? Po co im te ziemie? Rosja to największy kraj na ziemi zamieszkały przez zalediwe 100 milionów ludzi ale jest im mało, mało... I giną bez sensu w imię wielkiej Rosji której już dawno nie ma bo ich rodacy rozkradli i wywieźli za granicę :-) 

Portret użytkownika Katapultos

Przecież wojna nie toczy się

Przecież wojna nie toczy się o ziemie, tylko o prześladowaną od dekady etnicznie rosyjską ludność Donbasu, żyjącą na tych ziemiach.
Putin przed samą inwazją wygłosił godzinne orędzie, gdzie wyraźnie podkreślił, że oni mają gdzieś jakieś tam ukraińskie ziemie, chcą jedynie zająć Donbas i uratować ginących tam rosjan.

Portret użytkownika Prorocznia

a gdzie tu kontrowersje?  co

a gdzie tu kontrowersje?  co miał powiedzieć przybyłym gościom? "wypad z mojej chaty"?

nagonka na wszystko co NIE krytykuje Rosji jest już bliska paranoi. Rosja to nie Putin! To tak jakby karać Polaków za każdą chamską odzywkę Maciarawicza, Kaczyńskiego czy Obajtka...

Portret użytkownika syriues

Wszyscy sa swieci,jezeli

Wszyscy sa swieci,jezeli sobie na to pozwolą. Niemożliwe jest dla mnie by mówić w czasie wojny o jednej ze stron ,ze sa swięci Poprostu gdyby był na tyle mądry, to by te skarby watykanskie porozdawał najbiedniejszym i moglby rownie zostac świętym, n8 ale niestety nie pracuje ta pszczółka dla Boga wlasciwego.

Portret użytkownika Poloczek

""Niepowodzenia Sił Zbrojnych

""Niepowodzenia Sił Zbrojnych Ukrainy na froncie zaporoskim skłaniają „zachodnich partnerów” do podniesienia stawki, ignorując pokój.

Możliwe, że nadszedł już czas, aby rozpocząć wojnę z Rosją na Bałtyku i w Polsce”."

Macie swoje NATO czyli USA, ich nie interesuje pokój ale wojna z Rosją za wszelką cenę z dala od swoich amerykańskich granic. Tu mogą ginąć ludzie, ukraińcy mordowali ludność cywilną w Donbasie, ich nienawiść do innych narodów jest znana od rzezi wołyńskiej, dlaczego tylu ukraińców uciekło z ukrainy skoro wojna jest na 10% terytorium gdzie większość mieszkańców to byli Rosjanie. Czy dziś mamy umierać za ukraińców, za nie naszą wojnę, znów pozwolić by Polska została spalona bo ameryka chce dominacji na świecie? 

Źródła tureckie podają szczegóły operacji NATO!
„Wielka Brytania i kraje Europy Wschodniej otwarcie robią obecnie wszystko, co możliwe, aby Rosja obrała za cel państwa bałtyckie i/lub Polskę w celu wdrożenia artykułu 5 Karty NATO” – podają źródła tureckie .

Mamy więc dowody na to że ameryka szykuje się do otwartej wojny z Rosją z naszego terytorium i terytorium byłych republik radzieckich. 

Czy myślicie że dojdzie w Polsce do wyborów 15 października tego roku czy nierząd ogłosi stan wojenny? Wszystko wskazuje na ten drugi scenariusz.

Strony

Skomentuj