Czy saudyjskie miasto Linia to urbanistyczna utopia ?

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Rozpoczynając prace w październiku nad ambitnym projektem The Line, Arabia Saudyjska postawiła przed światem koncepcję miejskiego marzenia – miasta, które miałoby się rozciągać przez pustynię, w pełni przyjaznego dla środowiska. Wielu uważa tę wizję za futurystyczną, lecz badania sugerują, że The Line może stanąć przed nieprzewidzianymi wyzwaniami.

 

Rafael Prieto-Curiel, badacz z Complexity Science Hub, patrzy na The Line z podziwem i zdumieniem. Długość miasta wynosząca 170 km, dwie linie drapaczy chmur o wysokości 500 metrów, które przewyższają najwyższe konstrukcje w wielu częściach świata, robi wrażenie. Jednak czy kształt liniowy tego miasta jest prawdziwie optymalny?

 

Z przewidywaną populacją dziewięciu milionów ludzi, "Linia" będzie jednym z najbardziej gęsto zaludnionych miejsc na Ziemi. Aby to ująć w perspektywie, to dziesięć razy więcej ludzi niż na Manhattanie. Prieto-Curiel jest jednak sceptyczny co do możliwości przeniesienia tak dużej populacji do jednolitego obszaru w krótkim czasie.

 

Modelowanie miasta w formie linii może wydawać się nowatorskie, ale ma też swoje wady. Tradycyjne miasta mają układ kołowy z bardzo ważnych powodów. W rzeczywistości, jeśli losowo wybierzesz dwie osoby z „Linii”, oddzielają je średnio 57 km. To utrudnia komunikację i mobilność, co prowadzi do pytania: czy projekt jest naprawdę wydajny?

 

Kwestia mobilności jest kluczowym wyzwaniem. The Line planuje stworzenie systemu kolejowego dużych prędkości, ale nawet w takim systemie, z powodu dużej liczby stacji, skuteczność transportu może być niższa niż oczekiwano.

Wielu badaczy, w tym Daniel Condor z Complexity Science Hub, wskazuje na potencjalne problemy z tym podejściem. Jeśli miasto ma zapewnić dostęp do stacji dla wszystkich, potrzebne będzie wiele stacji, co wpłynie na efektywność szybkich pociągów.

 

Więc czy The Line jest przyszłością urbanizacji? Bez wątpienia jest to projekt, który ma potencjał stać się symbolem innowacji. Jednak jego realizacja w rzeczywistości może wymagać większej uwagi na wyzwania, które pojawiają się w miarę planowania i rozwoju.

Chociaż pomysł na "Linię" jest pełen obietnic, istotne jest, aby teoria została przetestowana w praktyce. Tylko wtedy będziemy mogli ocenić, czy ten projekt jest modelem zrównoważonego rozwoju dla miast przyszłości. Gdy świat zastanawia się nad przyszłością miejskiego życia, "Linia" może być kluczem do zrozumienia, jakie kroki powinniśmy podjąć dalej.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

Zabudowywanie każdej

Zabudowywanie każdej dostępnej przestrzeni i bezmyślne mnożenie populacji to nie rozwój a droga do upadku. Kiedy wreszcie ludzie zrozumieją, że życie nie polega na gromadzeniu dóbr i rozmnażaniu się, a gospodarki nie tworzy się w oparciu o schemat "piramidy", w której trzeba ciągle poszerzać podstawę (populację / dzietność) by się ona nie zawaliła ? Zrównoważony rozwój to np. kolonia w danym miejscu utrzymywana w stanie zapewniającym równowagę między dostępnością wszelkich surowców a perspektywą ich odnawialności (przyroda) i zapewnienia ich dostępności na przyszłość. Co zapewnia pustynia ? Nie ma żadnego powodu by liczebność ziemian ciągle rosła, są natomiast powody by ją redukować. Co do kwestii "rozwoju" to nie majątek ale świadomość czyli człowieczeństwo trzeba pielęgnować, bo poco nam planeta pełna bogatych barbarzyńców ? Nie ma to znaczenia jaką technologią będziemy dysponować i jak liczni będziemy, jeśli wewnątrz ludzie nadal będą chciwymi hominidami wciąż walczącymi o więcej.

Skomentuj