Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce to największa katastrofa ekologiczna w Europie w XXI wieku

Kategorie: 

Źródło: twitter.com

W wyniku eksplozji kontrolowanej przez Rosję tamy w Nowej Kachowce na Ukrainie, doszło do poważnych konsekwencji zarówno dla ludzi, jak i środowiska naturalnego. Tama i elektrownia wodna zostały zniszczone, co spowodowało uwolnienie ogromnej fali wody i wywołało obawy o możliwość powodzi na dużą skalę w obszarze poniżej rzeki Dniepr. Władze ukraińskie i rosyjskie wezwały lokalne społeczności w pobliżu tamy Nowa Kachowka do natychmiastowej ewakuacji.

 

Nie jest całkowicie jasne, co dokładnie zniszczyło tamę, jednak na podstawie obrazów transmitowanych z miejsca zdarzenia, wydaje się, że eksplozja zniszczyła dużą część struktury. Oficjalne źródła z obu stron konfliktu oskarżyły siebie nawzajem o wysadzenie tamy, choć z Moskwy napływają sprzeczne raporty.

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, oskarżył "rosyjskich terrorystów" o zniszczenie tamy, podkreślając, że zdarzenie to potwierdza dla całego świata, że powinni być oni wygnani z każdego zakątka Ukrainy. Szef biura Zełenskiego, Andrij Jermak, określił domniemane działanie jako "ekocyd" od słowa genocyd oznaczającego ludobójstwo.

Już teraz ustalono, że w wyniku eksplozji do rzeki Dniepr dostało się co najmniej 150 ton oleju silnikowego, a istnieje ryzyko dalszego wycieku ponad 300 ton tego materiału. Urzędnicy ostrzegają, że mogą nastąpić poważne skutki ekologiczne, w tym możliwe zniszczenie niektórych osiedli i ekosystemów, a także pozbawienie ludzi w południowej części regionu Cherson i na Krymie dostępu do wody pitnej​​.

Tama dostarczała wody do dużych obszarów południowo-wschodniej Ukrainy, a także do rosyjsko-anektowanego półwyspu Krymskiego. Rosyjski rząd Krymu ostrzega, że poziomy wody w Północnym Kanale Krymskim, który dostarcza świeżą wodę na półwysep z rzeki Dniepr, mogą spaść w wyniku zniszczenia tamy. Pojawiają się też obawy, że zabraknie wody do chłodzenia reaktorów pobliskiej elektrowni atomowej, co w perspektywie moze wywołąć jeszcze większy kryzys ekologiczny.

 

Co do elektrowni atomowej w Zaporożu, to jest ona największą tego typu instalacją w Europie i korzystała z wody z zbiornika tamy do chłodzenia swoich sześciu reaktorów, a także do schładzania zużytego paliwa i awaryjnych generatorów diesla, które musiały być wielokrotnie używane, gdy zewnętrzne zasilanie zawodziło. Jednak zarówno ukraińska agencja energetyki jądrowej Energoatom, jak i rosyjska firma energetyki jądrowej Rosatom, zapewniły, że sytuacja jest pod kontrolą i nie ma zagrożenia dla elektrowni jądrowej w Zaporożu. Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Rafael Grossi, stwierdził, że elektrownia powinna mieć wystarczająco dużo wody do chłodzenia reaktorów na "kilkanaście miesięcy" w zlokalizowanym obok zapasowym zbiorniku wodnym.

 

Z drugiej strony, rosyjski minister obrony, Siergiej Szojgu, oskarżył Ukrainę o wysadzenie tamy jako część planu przegrupowania jednostek z pobliskiego regionu Cherson. Rzecznik Kremla, Dmitrij Peskow, oznajmił, że incydent był "świadomym sabotażem ze strony Ukrainy".

Tama, o wysokości 30 metrów i długości 3,2 km, zbudowana w 1956 roku na rzece Dniepr jako część elektrowni wodnej Kachowka, dostarczała wody na dużą część południowo-wschodniej Ukrainy, a także na półwysep Krym, anektowany przez Rosję. Nierozwiązaną tajemnicą nadal pozostaje to dlaczego pozim wody w zbiorniku byłcały czas podnoszony przez Ukraińców, którzy kontrolują tam śluzy. Stanowi to pewną poszlakę względem rzeczywistych winowajców tej katastrofy, ale w Polsce oficjalnie wolno przyznawać rację tylko ukraińskiej propagandzie twierdzącej niezmiennie, że za tym aktem terroryzmu stoją Rosjanie, którzy sami zalali swoich żołnierzy w okopach, wywołali powódź w kontrolowanych przez siebie obszarach i pozbawili wody pitnej Krym.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

,,Europa albo będzie chrześcijańska albo nie będzie jej wcale" - Robert Schuman

Portret użytkownika axell69

teorie są , ale temat był w

teorie są , ale temat był w przygotowaniu od dawna , teraz dopuścili wodę z  górnej kaskady. 

Dzieje się tak , gdyż  ukra ina przegrywa   sromotnie  , więc i nato dostaje bęcki   

Cokolwiek by nie pisać , nadal nie znamy możliwości mścicielskich obu trup 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika Endymion

Emerytowane generały robiące

Emerytowane generały robiące za cwelebrytów, czyli Polko i Skrzypczak uważają co innego. Czy jeśli mylą się powinni zostać pozbawieni pagonów i emerytury, czy jednak tak bezkarnie mogą szczekać głupoty?

Ponoć jest coś takiego jak honor żołnierza, sami powinni oberwać sobie pagony i rzucić się pod pociąg.. niestety żołnierski honor zastąpiła emerytura i cwelebryctwo w TVPiS. 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika drako_tr

Możesz mieć rację Kuba, tama

Możesz mieć rację Kuba, tama mogła być na tyle uszkodzona, że nie wytrzymała naporu wody, tylko wiedz, że wcześniej to Ukry w nią strzelały i kilka razy trafiły, po czym oficjalnie przyznały się do tego i nazwały sukcesem.

Teraz te same Ukry, które całkowicie kontrolują tamę w Dniepropietrowsku, celowo zrzucają z niej pełną parą wodę, żeby zmaksymalizować szkody...pytam się, kto tak kurwa robi?...kto poświęca ludność cywilną, doprowadza do katastrofy tylko po to, by fałszywie oskarżyć innych?...

Banderowskie bydło.

Portret użytkownika Endymion

Drako, są fakty i dowody.

Drako, są fakty i dowody. podobnie jak u FYMa odnośnie maskirówki w Smoleńsku. My możemy logicznie analizować fakty, ale powstały komisja Millera, czy innego Macierewicza i będą się kłucić o komendę "ląduj dziadu" oraz wytrzymaość parówek za ogromne pianiądze. Taka komisja macierewicza pochłonęła prawie 30mln złotych. Gdzie blogerzy w ciągu niespełna roku zrobili darmową analizę, że tam była maskirówka, ustawka, teatrzyk. Ja śledziłem temat od początku, oraz wszelkie analizy. Ustawka tak grubymi nići szyta, że pęka w szwach, ale naród głupi wszystko kupi.

Tak pokrótce, abyście nie zapomnieli:

-dziwny remont Tupolewa

-dziwne godziny odlotu i przylotu; luka casoprzestrzenna

-hangar odpraw na Okęciu został pospiesznie zniszczony

wymieniałbym dalej, ale moim zdaniem należy zatrzymać się na Polsce.

To było lata temu, nie jestem już w temacie, ale widziałemanalizy fizyków, że samolot na wysokości drzewa po urwaniu kawałka skrzydła, nie zrobi beczki, aby wylądować na plecach i zgubić w czasoprzestrzeni kokpit.

To tak w kilku zdaniach, raport FYMa ma kilkadziesiąt stron, chętnych zapraszam do poszukania.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika axell69

nadal nie rozumiem  tego że

nadal nie rozumiem  tego że ty jako kobieta   wciskasz się w męskie rozmowy ,  równouprawnienie    istnieje  dla was wyłącznie w  masmediach , moze odejdź do części  gdzie  szykuje się  strawa  dla męższczyzn  , zajmi się obieraniem kartofla i ogólnie spadaj między kobiety  (wam rodzić  lub gotować - a jak ciężko   i nierównoprawnie doskiwiera  to do bila  debila  lub szwaba ze skargą )

Kobiety jeszcze nic nie wniosły do świata  męskiego  , tak tak  , Kopernikowska  była też  ....

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika Medium

równouprawnienie    istnieje 

równouprawnienie    istnieje  dla was wyłącznie w  masmediach

W faszystowskim patriarchacie, którego wyrazem jest m.in. kościół katolicki - tak, wśród Słowian - zdecydowanie nie, istnieje równowaga pomiędzy czynnikiem męskim i żeńskim SLAW-JANG-JIN stąd nazwa pochodzi.

Portret użytkownika spokoluz

Ale sama właśnie napisałaś -

Ale sama właśnie napisałaś - że , slaw-jang-jin - co męskie to męskie a co kobiece to kobiecie i TYLKO w rodzinie sie uzupełnia jako jeden dla drugiego i dzieli obowiązki na jedno i drugie - ale sobie zajebałaś dzwona - głowa cię nie boli ? Przyłoż lód - guz mniejszy będzie.

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Strony

Skomentuj