Niedotlenienie - nowy klucz do długowieczności?

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Naukowcy z Massachusetts General Hospital w Bostonie dokonali fascynującego odkrycia, które może otworzyć nowe perspektywy w dziedzinie przeciwstarzeniowej terapii. Badania przeprowadzone na myszach laboratoryjnych wykazały, że zmniejszenie spożycia tlenu może znacznie wydłużyć ich życie, zwłaszcza w przypadku myszy, które starzeją się szybciej z powodu specjalnej mutacji.

Eksperyment polegał na porównaniu myszy żyjących w normalnym środowisku z tymi przeniesionymi do środowiska o niższej zawartości tlenu, na poziomie typowym dla obszarów wysokogórskich. Myszy z ograniczoną ilością tlenu żyły o około 50% dłużej niż myszy z normalnym poziomem tlenu, a także opóźniały pojawienie się deficytów neurologicznych związanych ze starzeniem.

 

Odkrycie to sugeruje, że ograniczenie tlenu może mieć przeciwstarzeniowy potencjał u ssaków, w tym prawdopodobnie u ludzi. Jednak naukowcy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć mechanizmy molekularne, na których polega to zjawisko. Warto zauważyć, że wcześniejsze badania wykazały, że ograniczenia dietetyczne również mogą wydłużyć życie myszy starzejących się szybko. Co ciekawe, w przypadku ograniczenia tlenu nie zaobserwowano wpływu na przyjmowanie pokarmu, co sugeruje, że zaangażowane są inne mechanizmy.

 

Jedno z kluczowych pytań, które pozostaje otwarte, dotyczy wpływu ograniczenia tlenu na organizm. Naukowcy sugerują, że może to wynikać z redukcji stresu na poziomie komórkowym oraz zwiększonej produkcji mitochondriów, organelli odpowiedzialnych za oddychanie komórkowe i metabolizm energetyczny.

 

Chociaż badania zostały przeprowadzone na myszach, naukowcy są przekonani, że wyniki mogą mieć zastosowanie również u ludzi. W rzeczywistości niektórzy ludzie już teraz stosują trening z niedotlenieniem, czyli trening przy ograniczonej ilości tlenu, w celu poprawy swojej sprawności i wytrzymałości. Możliwe, że w przyszłości taka metoda stanie się jednym ze sposobów zwalczania procesu starzenia się organizmu.

 

Choć jeszcze jest wiele do zbadania, to odkrycie naukowców z Massachusetts General Hospital otwiera fascynujące perspektywy i wskazuje na to, że niedotlenienie może być nowym kluczem do długowieczności.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Ależ to juz od dawna było

Ależ to już od dawna było wiadome. Znów odkryli drzwi do lasu.

Niektórzy zbyt szybko się spalają, jeśli jest nadmiar tlenu. Tu papierosy mają swoją funkcję. Środki uspokajające pośrednio działają zwalniając przyspieszony stresem oddech. Dzieciom nadaktywnym psychologowie zalecają zaciśnięcie jednej dzierki nosa, by zmieniejszyć natlenienie.

W sumie można by podsumować całą tę aferę z CO2 jako zamach na harmonijne życie człowieka. Nadmiar tlenu i przyśpieszony oddech, ktoś tego próbował? Hiperwentylacja ma wpływ na psychikę.

Portret użytkownika ARTUR

Jedynym sposobem na dłuższe

Jedynym sposobem na dłuższe życie , mimo że uważam to za bezsens gdyż każdy będzie żył tyle ile ma przeznaczone , jest brak stresu który można regulować spokojnym i miarowym oddechem wsłuchując się w wydychane powietrze . Następuje wtedy regulacja pracy serca a stabilny niski puls odpręża i oczyszcza mózg. 

Portret użytkownika S

Czasem czytam takie artykuły

Czasem czytam takie artykuły i mnie po prostu zatyka ze zdumienia. Czy mnie we śnie przerzuciło do jakiegoś równoległego wszechświata cofniętego w rozwoju? Co i rusz trafiam na takie artykuły o "niesamowitych, superprzełomowych odkryciach", które ja znam z lekcji w podstawówce. A młody nie jestem i to było "wieki" temu Wink

Mówiąc bardzo prosto i obrazowo (więc nie czepiać się szczegółów), potraktujmy nasze komórki jak małe piece. Każda produkuje energię, spalając dotarczane organizmowi składniki odżywcze, używając niezbędnego do tego tlenu. Jeśli tlenu jest bardzo dużo, to ogień jest większy i szybciej się wypala, prawda? Jeśli domkniemy drzwiczki pieca i ograniczymy tlen, to wielkość płomienia maleje i drewno pali się słabiej, ale dłużej. Był kiedyś taki znakomity francuski serial dla dzieci "Było sobie życie". Tam chyba jest nawet odcinek o tym temacie. Może te "nałukofce" znaleźli stare kasety VHS? ROFL

I jeszcze jedno: zdjęcie do artykułu jest kompletnie bez sensu. Ograniczenie ilości tlenu nie ma NIC wspólnego z truciem organizmu wdychając własny dwutlenek węgla spod podpaski na ryju. Tytuł "NIEDOTLENIENIE" też chyba nietrafiony, bo niedotlenienie następuje przy zbyt niskim poziomie dostarczanego tlenu, (coś jak wstęp do duszenia się), a to absolutnie zdrowe być nie może. Nagminne niedotlenianie organizmu prowadzi np. do raka. Ale nie wiem, czy istnieje jedno słowo określające "bezpieczne zmniejszenie ilości dostarczanego tlenu", więc o nazwę kłócić się nie będę.

Portret użytkownika axell69

Zgadzam  się , jeśli chodzi o

Zgadzam  się , jeśli chodzi o arty od Admina , sądzę że po to  one są  by spowodowały  takie  teksty jak Twój ,  tlen sam w sobie jest  potrzebny do życia  ale  tego tlenu  jest raptem kilkanascie  procent (wiki podaje 21%) . Porównanie do "pieca" jest absolutnie  adekwatne  do poziomu rozumowania  wielu  tu uczestników tego forum  , w lepszej obrazowości   nie można było  tego ująć  , wielki plus  za wszech świat równoległy 

"Płaskoziemcy łączą wysiłki  na całej kuli  Ziemskiej"  - znalezione w sieci xD

Skomentuj