Start rakiety Falcon 9 z turystami kosmicznymi firmy Axiom Space na pokładzie

Kategorie: 

Źródło: SpaceX

21 maja 2023 roku na Florydzie miało miejsce kolejne spektakularne wydarzenie związane z podróżami kosmicznymi. Z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy'ego wystrzelono rakietę Falcon 9 firmy SpaceX, na pokładzie której znaleźli się czterej astronauci, w tym pierwsza kobieta z Arabii Saudyjskiej, która zdołała dotrzeć na orbitę. Celem misji była 10-dniowa podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), podczas której astronauci skupili się na badaniach w stanie nieważkości.

 

Rakieta Falcon 9, składająca się z dwóch etapów, rozpoczęła swoją podróż do ISS bez żadnych problemów. Po separacji pierwszego stopnia, ten z powodzeniem wylądował w strefie lądowania niedaleko miejsca startu, a drugi stopień kontynuował lot, pchając kapsułę Crew Dragon na orbitę. Było to pierwsze lądowanie na lądzie (a nie na morzu) pierwszego stopnia Falcona 9 po wystrzeleniu misji z załogą.

 

Kierownikiem misji jest Peggy Whitson, była astronautka NASA, która posiada rekord Stanów Zjednoczonych w kumulowanym czasie spędzonym w kosmosie. Opisała tę podróż jako "fenomenalną". Misja, będąca drugą ekspedycją firmy Axiom Space na stację kosmiczną, jest efektem inicjatyw sektora publicznego i prywatnego. NASA, SpaceX i Axiom koordynują operacje na orbicie. Pilotem misji był John Shoffner, biznesmen z Tennessee, kierowca wyścigowy i spadochroniarz, który zakupił jedno z miejsc w Crew Dragon za sumę, która przypuszczalnie wynosiła około 55 milionów dolarów.

Rząd saudyjski pokrył koszty dla dwóch innych członków załogi misji Ax-2: Rayyanah Barnawi, pierwsza saudyjska kosmonautka, jest biotechnologiem specjalizującym się w badaniach nad komórkami macierzystymi. Ali Alqarni jest saudyjskim pilotem myśliwskim. Tylko jeden inny obywatel Arabii Saudyjskiej był wcześniej w kosmosie: książę Sultan bin Salman Al-Saud, który poleciał na pokładzie promu Discovery w 1985 roku.

 

Eksperymentalne podejście Barnawi doskonale pasuje do misji skupionej na badaniach. Jedno z ponad 20 eksperymentów naukowych i demonstracji technologicznych będzie wykorzystać z ludzkich komórek macierzystych hodowanych przez Allen Institute for Cell Science w Seattle. Projekt ten, kierowany przez Cedars-Sinai, ma na celu sprawdzenie, czy mikrograwitacja może przyczynić się do masowej produkcji pluripotentnych komórek macierzystych na potrzeby terapeutyczne.

 

Inne eksperymenty skupią się na terapii inspirowanej DNA, regeneracji tkanki w stanie nieważkości, starzeniu się komórek macierzystych, generowaniu chmur w mikrograwitacji, regeneracji tkanki w stanie nieważkości i wielu innych granicach nauki. Załoga przetestuje nowy typ "skafandra skórnego", który może pomóc przyszłym astronautom utrzymać lepszą kondycję w środowiskach o niskiej grawitacji.

Załoga Ax-2 ma dotrzeć na ISS w poniedziałek, spotkać się z siedmioma długoterminowymi mieszkańcami stacji, a następnie spędzić tam około tygodnia. Misja zakończy się odlotem Crew Dragon ze stacji i jego zniżeniem do zanurzenia w Zatoce Meksykańskiej.

 

Axiom Space ma plany na co najmniej dwie krótkotrwałe misje na stację kosmiczną w ciągu najbliższego roku lub dwóch. Wśród zaplanowanych kosmonautów jest pułkownik włoskich sił powietrznych. Wcześniejsze raporty sugerowały, że na przyszłych listach załogi mogą znaleźć się turecki astronauta, hollywoodzki aktor Tom Cruise oraz zwycięzca konkursu telewizyjnego "Space Hero".

 

Misja Ax-2 stanowi istotny krok w rozwijaniu turystyki kosmicznej oraz komercyjnego dostępu do przestrzeni kosmicznej. Kolejne planowane misje będą kontynuować ten trend, otwierając kosmos dla szerszego grona osób i umożliwiając dalsze badania w stanie nieważkości.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Poczytajmy raz jeszcze:

Poczytajmy raz jeszcze:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Referendum_w_Polsce_w_1997_roku

Zasada dobra wspólnego (art. 1 Konstytucji)

 

Na pierwszym miejscu w części normatywnej Konstytucji wymieniona została zasada dobra wspólnego. Art. 1 Konstytucji, wprowadzający tę zasadę, deklaruje, że „Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli”. Przepis dotyczący „dobra wspólnego” wydaje się prawidłowo diagnozować jeden z głównych mankamentów polskiej rzeczywistości społecznej, która mu nieraz przeczy. Polacy są bowiem narodem, który na przestrzeni dziejów, poddany różnorakim represyjnym działaniom obcych władz państwowych, dyktatur i systemów autorytarnych, nauczył się zabiegać przede wszystkim o swoje dobro jednostkowe, nie troszcząc się dostatecznie o dobro ogółu[17]. Przepis art. 1 Konstytucji daje do zrozumienia, że tak być nie powinno. Na jego podstawie władze publiczne zobowiązane są do przeciwdziałania jednostkowym czy grupowym zakusom zmierzającym do zawłaszczenia dla siebie dobra wspólnego.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Konstytucja_Rzeczypospolitej_Polskiej#Nowelizacje_Konstytucji 

Portret użytkownika axell69

Kobieto - a to że jesteś

Kobieto - a to że jesteś kobietą jest  najqażniejsze  , my Słowianie  traktujemy  nasze kobiety  po naszemu czyli z szacunkiem  oraz  kobiety   innych   Słowian   też  z szacunkiem który kończy się w momencie  gdy  cytujesz  szydwoską wiki ,    dlaczego  robisz  to ??  Pytam  dlatego że  każdy  gamoń nawet średnio zorganizowany w głowie   doskonale wie  lub powinien wiedzieć że   wiki  kłamie 

Inne teksty  na wiki są  po  naszemu , czyli po Polsku  a inne   po anglosasku  - to zostało stwierdzone   juz ponad miarę 

Dlaczego więc ??  

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika Medium

Kiedyś było więcej słowników.

Kiedyś było więcej słowników. Miałam w Operze wbudowane menu do różnych wyszukiwarek i słowników, np. Miriam-Webster. W tych czasach pozycjonowanie Wikipedii było dość niskie. Tworzono nawet skrypty, by w wynikach Google po prawej pokazywał się odpowiedni artykuł w Wikipedii. 

Sama Wikipedia mocno się zmieniała, kiedyś tropiłam te zmiany. Do dziś porównuję teksty w różnych językach, jeśli coś mnie interesuje szczególnie.

Jeśli poza kąśliwą krytyką chcesz pomóc, wstawiaj alternatywne lub lepsze strony w miejsce wikipedycznych.

No i na koniec, czy Twoim zdaniem cała Wikipedia we wszystkich językach jest żydowska?

Kiedyś z zaciekawieniem słuchałam ITON TV, programu "Osobaja papka". Każdy naród ma swój patent na prawdę, a mnie wciąż interesuje prawda uniwersalna. To lepszy pomysł od kultury ponadnarodowej.

Portret użytkownika axell69

CZYli z lenistwa lub niechęci

CZYli z lenistwa lub niechęci   to sięgania  na półki  i przepisywania wszytkiego ręcznie , i o to  w tym   właśnie   chodzi/ło   tak jak z  zakupami w ,kiedyś, tesco  

na każdym   kroku ,  w każdym  momencie życia ,  właśnie  oto chodziło    by człowiek był  zbyt leniwy  a jednocześnie zbyt  zapracowany ...................................

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika Medium

Załączałam fotokopie ze

Załączałam fotokopie ze starych książek, ale rzadko. Było to szczególnie ważne w sprawie definicji zboczeń seksualnych, które stosunkowo niedawno zmieniono. Nie widzę jakoś słownika etymologicznego czy słownika wyrazów obcych w sieci. Pojawiła się za to cała masa stron, którą można uznać za budowanie nowych trendów w polskim języku.

Geograficzne i polityczne nazwy ze starych książek również często są nieaktualne, nazwy zmieniają na gorąco. Ostatni przykład: Bachmut onże Artiomowsk, niedawne pływy z nazwą stolicy Kazachstanu. Wikipedia ma oficjalne dane na bieżąco, a interpretację, jak w różnych książkach można śmiało pominąć.

P.S. Na liniowe przepisywanie mam za słaby wzrok, ktoś musiałby mi za to płacić, wtedy tak.

Portret użytkownika spokoluz

Może i srają do wiaderka na

Może i srają do wiaderka na stacji kosmiczniej - ale potem wyrzycają to za burtę tej stacji kosmicznej. A dlaczego nie ma Bachmuta a jest Artiomowsk ? Kacap ma glonasa a bandera - star linka - kto korzysta ze swojego a kto żebrze ?

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Endymion

Jestem obywatelem Asgardii,

Jestem obywatelem Asgardii, właśnie zostałem zaproszony do kandydowania do parlamentu Kosmicznego Narodu. Zostanie politykiem kosmicznego państwa jest kuszące, ale aż tak bardzo nie nudzę się. Poczekam na otworzenie ambasady w Polsce; willa, sextretarka, ochrona, imunitet, limuzyna i emerytura po roku, chociaż ambasadorem mógłbym być dożywotnio Smile

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

z modą nie wygrasz.. mi

z modą nie wygrasz.. mi jednak nie podoba się, że nie mają 15cm szpilki, gumiaki na obcasie, były by bardziej "modne", a za brak tęczowej flagi LGBT powinni mieć wytoczony proces, bo tak nie można. Tam powinno być dwóch pedeałów i dwie lespijki, kolorowi wszyscy, abym nie musiał widzieć białych mord. Wystrzeleni w kosmos i nie wrócą, póki nie rozmnożą się...

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Strony

Skomentuj