Morze Kaspijskie stało się płytkie z powodu zmian klimatu

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Morze Kaspijskie doświadcza stopniowego kurczenia się w wyniku wysychania rzek, które je zasilają. Ta sytuacja może stanowić poważne wyzwanie dla Kazachstanu, gdyż z zbiornika pobieranych jest dziennie do 55 tys. m3 wody, niezbędnej dla ludności oraz przemysłu.

 

Naukowcy odnotowali krytyczny poziom Morza Kaspijskiego na minus 28,5 m w latach 80 tych XX wieku. Ekolodzy postulują, że dalszy spadek poziomu wód o pół metra może wpłynąć negatywnie na morski ekosystem, zwłaszcza na płytką kazachską część Morza Kaspijskiego, co wynika z analizy danych przedstawionych przez lokalnych ekspertów.

 

Wypłycanie rzek nie dotyczy jedynie Kazachstanu: wzrost temperatur i susze wpływają niekorzystnie na zbiorniki wodne na całym świecie. Przykładem jest obecna sytuacja z największym zbiornikiem wodnym w Stanach Zjednoczonych, Lake Mead, położonym na granicy stanów Nevada i Arizona.

 

Wcześniejsze raporty wskazywały na zagrożenie katastrofą ekologiczną wynikającą ze spłycenia Wielkiego Jeziora Słonego w amerykańskim stanie Utah. Wody, które cofają się od brzegu, odsłaniają złoża minerałów nasyconych toksycznymi pierwiastkami, takimi jak arsen, ołów, rtęć i innymi metalami ciężkimi, które nagromadziły się tam na skutek wieloletniej działalności przemysłowej i rolniczej. Wiatr unoszący chmury piasku znad wyschniętego dna powoduje powstawanie trujących burz piaskowych.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Ile admin wziełeś w łapę za

Ile admin wziełeś w łapę za pierdolenie tych bzdur?  Skoroś taki eko to wyrzuć komputer przez okno i zamieszkaj w lesie, zryj szyszki i dymaj sarenki. Lato tego roku będzie bardzo zimne skąd wiem? Bo jest maj a pizg, w nocy przymrozki są. 5 lat temu 1 maja byłem na kampingu a teraz?

kolo21

Portret użytkownika Mirek7

Wpierw adminie poczytaj

Wpierw adminie poczytaj dokładnie o czymś zanim coś przepiszesz lub wkleisz z jakiejś pseudo naukowo ekologicznej stronki.np. o tym jak za czasów ZSRR zaczęto uprawiać masowo bawełne w tamtym regionie itp.

Ps.a krowy dają kwaśne mleko z powodu zmian klimatu...

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika ​euklides

Z powodu ocieplenia jest

Z powodu ocieplenia jest więcej opadów, a nie mniej... Sam niedawno wrzuciłeś arta o "rzekach atmosferycznych". Rzeki nie wysychają tylko są przeregulowane i zmienione w kanały. Pato-eksperci już tak załatwili np. jezioro Aralskie. Fakt odpowiada za to człowiek, ale nie zwykły robotnik czy przedsiębiorca, tylko tępy patus rwący się do rządzenia.

Skomentuj