Opublikowano zdjęcia asteroidy 2006 HV5, która pod koniec kwietnia zbliżyła się do Ziemi

Kategorie: 

Źródło: NASA

Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA (JPL) opublikowało zdjęcia asteroidy 2006 HV5, która 25 kwietnia zbliżyła się do Ziemi najbliżej od stu lat. Naukowcy byli w stanie określić rozmiar i kształt obiektu.

 

Zdjęcia zostały wykonane za pomocą siedemdziesięciometrowego radaru GSSR zainstalowanego w Kalifornii i pomogły naukowcom dopracować rozmiar, kształt i niektóre szczegóły topografii powierzchni 2006 HV5.

 

Wcześniej astronomowie szacowali jego średnicę na podstawie zdjęć wykonanych w zakresie podczerwieni - 307 m. Według najnowszych danych rozmiar ciała niebieskiego wynosi 300 m. Asteroida jest spłaszczona na biegunach, a także pokryta wzniesieniami, dziurami, kamieniami i innymi elementami reliefowymi. Informacje te pomogą naukowcom uściślić skalę zagrożenia, jakie 2006 HV5 stanowi dla Ziemi o ile pozostanie ono bardzo niskie.

 

Stosunkowo duża zbliżona do Ziemi asteroida 2006 HV5 okrąża Słońce w 282 dni. Okresowo zbliża się ona do Ziemi i Wenus, mijając je w odległości od 0,02 do 0,5 jednostki astronomicznej. Asteroida zbliżyła się do Ziemi najbliżej od stu lat 25 kwietnia, przelatując obok niej w odległości 2,4 miliona km – 6,3 razy dalej niż odległość do Księżyca.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj