Ryż z pszenicą i przetwory mięsne zwiększyły globalną częstość występowania cukrzycy

Kategorie: 

Źródło: tg

Niezrównoważona dieta doprowadziła do 14,1 miliona przypadków cukrzycy typu 2 w 2018 roku, co stanowi 70,3 procent wszystkich nowych przypadków na całym świecie. Największy wpływ na to miało nadmierna konsumpcja rafinowanego ryżu, pszenicy i przetworów mięsnych, a także niedostateczne spożycie produktów pełnoziarnistych. Do takiego wniosku doszli amerykańscy naukowcy, którzy przeanalizowali, jak narażenie na 11 czynników dietetycznych wpływa na rozwój cukrzycy typu 2 (DM2) w 184 krajach.

 

 

Wiadomo, że kilka czynników dietetycznych prowadzi do rozwoju T2DM, bezpośrednio (na przykład poprzez zmiany poziomu glukozy we krwi) lub pośrednio poprzez przyrost masy ciała. Jednak pozostaje niejasne, w jakim stopniu niektóre cechy diety wpływają na częstość występowania T2DM na całym świecie.

 

Dariush Mozaffarian z Tufts University przeanalizował, w jaki sposób 11 czynników dietetycznych wpływa na bezwzględne i względne obciążenie nowymi przypadkami T2DM u dorosłych na całym świecie, w tym z podziałem na wiek, płeć, wykształcenie, lokalizację i pochodzenie etniczne. Naukowiec, aby to zrobić, porównał dane dotyczące spożycia z Globalnej Bazy Danych Diety (GDD), danych demograficznych Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz kilku głównych baz danych dotyczących cukrzycy i otyłości.

 

Naukowcy zbadali, w jaki sposób spożycie owoców, warzyw nieskrobiowych, orzechów i nasion, produktów pełnoziarnistych, jogurtu, ziemniaków, rafinowanego ryżu i pszenicy, przetworzonego i nieprzetworzonego czerwonego mięsa, prostych węglowodanów i soków owocowych wpływa na rozwój T2D. Średnio ludzie w 184 krajach spożywali dziennie za mało owoców (87,9 g w porównaniu z optymalnymi 300,0 g), warzyw nieskrobiowych (209,8 g w porównaniu z 300,0 g), orzechów i nasion (8,6 g w porównaniu z 20,3 g), pełne ziarna (50,1 gramów vs. 90,0 gramów) i jogurt (21,2 gramów vs. 87,1 gramów). W tym samym czasie jedli więcej ziemniaków (47,8 g vs 0,0 g dziennie), rafinowanego ryżu i pszenicy (302,9 g vs 0,0 g), przetworzonego mięsa (16,8 g vs 0,0 g), nieprzetworzonego czerwonego mięsa (56,5 g). vs. 14,3 g), węglowodanów prostych (95,6 g vs. 0,0 g) oraz soków owocowych (15,1 g vs. 0,0 g).

 

W 2018 roku odnotowano łącznie 20,1 miliona nowych przypadków T2DM wśród dorosłych na całym świecie. Spośród nich 14,1 miliona nowych przypadków T2DM, czyli 70,3 procent, było spowodowanych nieoptymalnym spożyciem 11 czynników dietetycznych, przy czym nadmierne spożycie rafinowanego ryżu i pszenicy, przetworzonego i nieprzetworzonego czerwonego mięsa, soi, ziemniaków i soków owocowych najbardziej przyczyniło się do nowych przypadków (60,8 proc.) niż niedostateczne spożycie pięciu ochronnych czynników dietetycznych (39,2 proc.). Spośród 11 czynników nadmierne spożycie rafinowanego ryżu, pszenicy i przetworzonego mięsa najbardziej zwiększyło obciążenie T2DM, wraz z niewystarczającym spożyciem pełnych ziaren.

 

Największa bezwzględna liczba nowych przypadków T2DM występuje w południowo - wschodniej Azji Południowej (5,8 miliona). Za nią plasuje się Ameryka Łacińska i Karaiby. Mężczyźni najbardziej cierpieli z powodu niedożywienia i dalszego rozwoju cukrzycy typu 2. Względna częstość występowania była wyższa wśród młodych ludzi, a mieszkańcy miast częściej chorowali na DM2 niż mieszkańcy wsi. Ponadto czynniki dietetyczne miały silniejszy wpływ na rozwój T2DM u osób z wyższym wykształceniem. Warto zauważyć, że w Europie Środkowej i Wschodniej oraz Azji Środkowej obciążenie chorobami było wyższe w populacjach wiejskich i tych o niskim poziomie wykształcenia.

 

W porównaniu z rokiem 1990 globalna częstość występowania cukrzycy typu 2 związanej z dietą wzrosła w 2018 r. o 2,6 bezwzględnego punktu procentowego (czyli o 8,6 miliona przypadków więcej), przy czym trendy różnią się w zależności od regionu świata i czynników żywieniowych.

 

W tym badaniu naukowcy po raz pierwszy określają ilościowo, w jaki sposób czynniki dietetyczne wpływają na globalną częstość występowania cukrzycy typu 2. Ta wiedza pomoże opracować programy i polityki mające na celu zmniejszenie rosnącego obciążenia cukrzycą poprzez interwencje zapobiegawcze.

 

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Medicine.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Anty-NWO

A ja uważam, że to kolejny

A ja uważam, że to kolejny program spisku NWO, by móc nas wszystkich uzależnić od insuliny (czyli, żebyśmy wszyscy mieli cukrzycę). Najprawdopodobniej będziemy dostawać wtedy insulinę jako nagrodę (by móc dalej funkcjonować), a ją będziemy mieli odbieraną w ramach kary (za nieposłuszeństwo). Spójrzcie na etykiety w supermarketach. Nawet do mięsa, sera czy nawet makaronu dają już cukier, i tutaj prawdopodobnie po to, by nas wszystkich zacukrzyć i zmusić do błagania o dawkę insuliny. To kolejny plan tej żydokomunowej NWO.

Portret użytkownika Taro

Zywienie keto, a wiec bialko,

Zywienie keto, a wiec bialko, proteiny likwiduja wieloletnia cukrzyce. A wiec ma sie to do tylka co pseudo naukowcy badaniami odkryli. Jezeli ktos palaszuje weglowodany z duza iloscia cukru i mieso, to jest to szkodliwe, ale jezeli jesz tylko mieso i do tego 20-40% weglowodanow, to cukrzyca cie nigdy nie dopadnie

Portret użytkownika Hannto

A kogo to dziwi? Przecież

A kogo to dziwi? Przecież wszystkie wymienione produkty zawierają węglowodany. Nie trzeba być geniuszem żeby zrozumieć że węglowodany w nadmiarze prowadzą do cukrzycy. Z którego wieku jest to badanie bo nikt inteligentny nie zajmowałby się dziś czymś co zostało ustalone prawie dwa wieki temu.

Portret użytkownika spokoluz

Znów pitolenie - nie dieta

Znów pitolenie - nie dieta uszkadza trzustkę tylko chemia walona jako środki ochrony roślin , które się kumulują w owocach - ziarnie a ziarno zjadają jako paszę zwierzęta - to jest powodem zatrucia organizmu i upośledzenia działania trzustki i wątroby. Flora jelitowa jako najważniejszy organ immunologiczny  też jest zatruta i kółko się zamyka.\

Temat chodowli zwierząt rzeźnych karmą ze sterydami i antybiotykami  dopełniua całość.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj