W Europie zmniejszyła się liczba 60% gatunków owadów leśnych

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Z najnowszych badań niemieckich naukowców wynika, że liczba owadów 60% gatunków w europejskich lasach została znacznie zmniejszona. 

 

Owady są jedną z najbardziej zróżnicowanych grup zwierząt, jednocześnie pełnią wiele usług ekosferycznych, oczyszczają tereny z padliny i chorych drzew, służą jako pokarm dla ssaków i ryb, a także uczestniczą w zapylaniu roślin. Niszczenie siedlisk i globalne ocieplenie zagrażają wielu owadom. Tak więc tylko przez ostatnie 6 lat liczba europejskich dzikich pszczół zmniejszyła się o 1/3.

 

Teraz eksperci z Politechniki Drezdeńskiej postanowili dowiedzieć się, w jakim stanie są populacje owadów w europejskich lasach. Analizę przeprowadzono na podstawie obserwacji niemieckich lasów w 140 punktach rozsianych po całym kraju. W sumie naukowcom udało się prześledzić zmiany liczebności ponad 1,8 tys. gatunków owadów leśnych, w tym około trzystu gatunków stawonogów roślinożernych, a także około pięciuset gatunków grzybożernych, wszystkożernych i mięsożernych bezkręgowców. 

 

Ponadto naukowcy badali, jak zmieniała się powierzchnia lasów, różnorodność gatunkowa drzew i innych roślin, ilość biomasy i martwego drewna, a także inne parametry. Analiza wykazała, że ​​w ostatniej dekadzie gwałtownie spada liczba owadów leśnych. Te negatywne zmiany dotknęły populacje ponad 60% badanych gatunków stawonogów, przy czym najbardziej ucierpiały gatunki owadów grzybożernych i mięsożernych.

 

Największe spadki liczebności populacji odnotowano w przypadku owadów, które są duże lub występują w większości badanych lasów europejskich. Liczebność owadów spadła szczególnie silnie w tych lasach, w których wysoki jest udział drzew iglastych, w tym różnych odmian sosny i świerka.

 

Autorzy pracy nie mają jednoznacznej odpowiedzi, z czym dokładnie związany jest zidentyfikowany trend, ale najprawdopodobniej za taki spadek liczby odpowiadają ludzie i ich działalność gospodarcza. Hipotezę tę potwierdza fakt, że spadek liczby gatunków jest znacznie mniej odczuwalny na obszarach chronionych.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Bo owady w przeciwieństwie do

Bo owady w przeciwieństwie do ludzi reagują liczebnością populacji dostosowując się do warunków środowiskowych. Takie są odwieczne prawa natury, którym człowiek się sprzeniewierzył, także DURNĄ polityką regulowania wszystkiego czego ruszać nie powinien. Przykładem są tzw: "myśliwi" którzy najpierw zwierzynę leśną dokarmiają by ją potem odstrzeliwać w ramach "regulacji pogłowia".

Portret użytkownika who

Ja prdle.

Ja prdle.

 

liczba owadów 60% gatunków w europejskich lasach została znacznie zmniejszona. 

 

Teraz eksperci z Politechniki Drezdeńskiej postanowili dowiedzieć się, w jakim stanie są populacje owadów w europejskich lasach. Analizę przeprowadzono na podstawie obserwacji niemieckich lasów w 140 punktach rozsianych po całym kraju. 

Europa = Niemcy? 

Co ma las pod Berlinem do lasu w Portugalii, albo w UK (chociaż tam jest z pół lasu tylko)?

Od dłuższego czasu artykułu tutaj są tak nieżetelne, że słabo się robi...

Zmieńcie nazwę ze 'zmianynaziemi.pl' na 'naukowcyudowodnili.pl' czy coś w ten deseń może? 

czary mary....

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Co się dziwisz... ? Dla

Co się dziwisz... ? Dla amerykanów USA to cały świat, więc dla niemca ich kraj to "cała ojropa" .. w końcu to oni w UE dyktują wszystkie warunki. A zatem ta analiza powinna być raczej wyznacznikiem niemieckiej dominacji na kontynencie niż nie pracą dotyczacą biologii.

Portret użytkownika Oktopus

Taka ciekawostka? Pod każdym

Taka ciekawostka? Pod każdym nowym postem pojawiają się jacyś wyznawcy Chrystusa i tym podobne. Zbawiciele, informańci, itp. Pies was jeeebał ja nie jestem zwolennikiem waszych wypocin i mam was głęboko w duuuujpie!!! Jak wasz wybawiciel się pojawi to mogę się go zapytać czy wy przypadkiem nie jesteście umysłowo upośledzeni. Jeszcze raz wam powtarzam wasz żydowski jesus jest dobry tam skąd przybył, my mamy swoich bogów i niech tak pozostanie..wszystkie religie prowadzą do jednego!!! Upodlić człowieka!!! 

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika axell69

Prawdziwi  Słowianie mają 

Prawdziwi  Słowianie mają  swoje wierzenia  i obrządki - nam nie potrzebny jest  zbawiciel  który spierdolił z ziemi Egipskiej domu niewoli 

Ale ciebie Moshe  , boś  głupi  jak szyd  , pazerny  jak szyd  i kłamca jak szyd  mimo ze  udajesz katola   codziennie  można  przyłapać na kłamstwie - co mówi  dekalog  ??  NIE  KŁAM   jednak ty łżesz  jak świński pies    więc ani   słowianinem  nie jesteś  ani kiatolem   nie jesteś 

.Kim  jesteś  ?? idż  do luistra  i przegląd zrób swojej zakłamanej  mordy pejsatej 

Słowianie nie mają   nic wspólnego z  waszym krulem , ci prawdziwi oczywiście 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika obserwzrok

Z pewnością coś jest na

Z pewnością coś jest na rzeczy. Mam działkę od 37 lat i zawsze było tak, kiedy wieczorem włączało się światło na werandzie zaczynał się taniec owadzi wokół żarówki. Zawsze było tego mnóstwo ,a tym czasem od conajmniej 12 lat obserwuję ciągły spadek owadziej populacji wszelkiej maści nawet komary nie latają. Co najmniej od 6 lat nie lata NIC. To bardzo zły znak.

Strony

Skomentuj