Na Księżycu będzie osobna strefa czasowa

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Pierwszy krok człowieka na Księżycu postawił 20 lipca 1969 roku astronauta Neil Armstrong. Według czasu uniwersalnego (UTC) stało się to o 2:56 w nocy, ale co pokazywałby zegar Neila Armstronga, gdyby istniała strefa czasowa księżycowa? 

 

Do tej pory na to pytanie nie ma odpowiedzi, ale może się ono pojawić w ciągu najbliższych kilku lat. Niedawno przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) odbyli w Holandii spotkanie z przedstawicielami agencji kosmicznych innych krajów, podczas którego poruszono kwestię stworzenia księżycowej strefy czasowej innej niż ziemska. Nie trzeba dodawać, że jest to potrzebne nie tylko do uzyskania odpowiedzi na powyższe pytanie. W przyszłości sukces misji kosmicznych będzie zależał od braku lub obecności odrębnej strefy czasowej Księżyca. 

 

Przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej ogłosili potrzebę wprowadzenia księżycowej strefy czasowej, ponieważ jak dotąd wszystkie misje na Księżyc były oparte na czasie ziemskim. Jest to jednak niezwykle niewygodne podejście, gdyż przed wysłaniem poleceń naukowcy muszą wziąć pod uwagę czas potrzebny na ich przesłanie - nie zapominajmy, że odległość między Ziemią a Księżycem wynosi ponad 300 tysięcy kilometrów.

 

W ciągu najbliższych kilku lat na Księżyc zostanie wysłana ogromna liczba pojazdów naukowych. Na przykład w 2023 roku NASA miał być wystrzelony księżycowy łazik Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER) w celu poszukiwania wody w kraterze Nobile. Projekt nadal jest w toku, jedynie data startu została przesunięta na listopad 2024 r. – do wysłania tego urządzenia na Księżyc zostanie wykorzystany pojazd startowy Falcon Heavy firmy SpaceX.

W przyszłości na Księżyc zostaną wysłane nie tylko roboty badawcze, ale także ludzie. W 2025 roku planowane jest przeprowadzenie trzeciego etapu programu kosmicznego Artemis, mającego na celu powrót ludzi na powierzchnię satelity Ziemi. W ramach tej fazy sześciu astronautów zostanie wysłanych w kosmos, z których dwóch wyląduje na Księżycu za pomocą statku kosmicznego SpaceX Starship. Następnie zostaną zakończone trzy kolejne misje Artemis, w których astronauci dostarczą moduły stacji okołoksiężycowej Lunar Gateway.

Można też wspomnieć o stacji Gateway, którą na orbicie Księżyca zbudują specjaliści z USA, Kanady, Europy i Japonii. Według wstępnych danych będzie się składała z dziewięciu modułów - ich wysyłanie i dokowanie planowane jest stopniowo. Stacja kosmiczna na orbicie wokół Księżyca będzie ważna zarówno dla celów programu Artemis, jak i dla przyszłych misji na Marsa.

 

Wprowadzenie księżycowej strefy czasowej jest ważne dla przyszłych misji kosmicznych. Faktem jest, że siła grawitacji i prędkość obrotu Księżyca różni się od ziemskiej, a to wpływa na upływ czasu – każdego dnia zegar na Księżycu „przyspieszy” o kilka mikrosekund, a jeśli chodzi o ultra -precyzyjne pojazdy badawcze, nawet takie zniekształcenia mogą powodować poważne problemy. Co więcej, czas będzie płynął inaczej w zależności od tego, czy aparat lub astronauta znajduje się na powierzchni Księżyca, czy też na jego orbicie. 

 

Księżycowa strefa czasowa powinna również ułatwić życie astronautom. Po utworzeniu księżycowej strefy czasowej znacznie łatwiej będzie prowadzić misje kosmiczne. Ponadto zmniejszy się prawdopodobieństwo awarii sprzętu. Jednak wdrożenie nowej strefy czasowej zajmie trochę czasu. W tej chwili przedstawiciele agencji kosmicznych nie wiedzą nawet, która organizacja będzie odpowiedzialna za czas księżycowy, a ta będzie oczywiście potrzebna. Bardzo ważne jest również, aby nowa strefa czasowa była jak najbardziej wyraźna dla astronautów, aby mogli się po niej poruszać.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Lepiej ustanawiać strefy

Lepiej ustanawiać strefy czasowe na Księżycu, niż oglądać to WIELKIE ŚMIERDZĄCE SZAMBO NA ZIEMI. Czyż, to nie jest łatwiejsze ? Otóż NIE ! Jeszcze łatwiejszym jest Mars do zdobycia. Tam dopiero można by, po ziemiańsku dokazywać.Ile stref czsowych by się porobiło ? Sama radość duszy.  

Portret użytkownika Dr. Kaku Piczu

"Pierwszy krok człowieka na

"Pierwszy krok człowieka na Księżycu postawił 20 lipca 1969 roku astronauta Neil Armstrong"

Tak a świastak siedzi i zawija te sreberka ROFL dobre dobre, ciekawe czy ktoś widział miny księżycowych astronautów na konferencji prasowej po powrocie  z księżyca, proszę sobie zobaczyć, gdyż to wiele wyjaśnia, mina kosmonauty bezcenna Smile Jakbym mnie zmuszali aby oszukać cały świat też bym miał nie tęgą minkę.

Foliarze pozdrawiają pelikanów.

 

Portret użytkownika Ola Kulebjok

Strefa czasowa dla

Strefa czasowa dla uwiarygodnienia nowego serialu z holywwood basement , to będzie wspaniałe widowisko i swiat to kupi bo świat uwierzy we wszystko co pochodzi od nasa i naukowców. A tymczasem to będzie całkiem fajny serial. Dramatyczne sytuacje , zagrożenia, a nawet może wątek pedo albo lesbo jak w netflix. Świat będzie wył z zachwytu.

Portret użytkownika Endymion

Wyślemy tam Insztalatora, jak

Wyślemy tam Insztalatora, jak będzie biegał koło stajenki, to bedzię koniec grudnia,a jak będzie nosił krzyż, to będzie wiosna, a jak wsiądzie do rakiety i ta z hukiem wybuchnie, to będzie sylwester. Przecież to takie proste..

Tutaj zastanawiają się o strefy czasowe, a dopisano nam ponad 1000 lat historii bez mrugnięcia okimem Sad

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj