Książki Agaty Chrisite bedą cenzurowane

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Marksiści kulturowi wzięli sobie na celownik kulturę i domagają się zmian w duchu politycznej poprawności. Jej ofiarą padła słynna pisarka kryminałów, Agata Christie. Chodzi o słowo „murzyn” użyte w jednej z powieści.

<--break->

Powieść "10 małych murzynków" (oryg. "Ten Little Niggers" lub "And Then There Were None") została napisana przez Agathę Christie w 1939 roku i stanowi jedno z jej najbardziej znanych dzieł. Powieść opowiada historię dziesięciu ludzi, którzy zostają zaproszeni na opuszczoną wyspę, gdzie zaczynają umierać w tajemniczych okolicznościach, pozostawiając po sobie jedynie pamiątki z popularnym rymem dziecięcym "10 małych murzynków".

 

Warto zauważyć, że pierwotny tytuł powieści brzmiał "Ten Little Niggers", który to tytuł wywodzi się z rymowanki dziecięcej, którą kierował się morderca w powieści. Angielskie słowo „nigger” – obecnie według politycznej poprawności rzekomo obraźliwe określenie osób czarnoskórych – powtarzające się 74 razy w oryginale.

 

Ze względu na to, że pierwotny tytuł powieści oraz oryginalna angielska wersja miała tytuł, który zawierał obraźliwe słowo rasistowskie wobec czarnoskórych ludzi. W różnych krajach i w różnych czasach powieść była publikowana pod różnymi tytułami, w zależności od tego, jak w danym kraju odbierano określenie użyte w tytule.

 

Teraz, rzekomo na żądanie potomka Agaty Christie, zmieniono tytuł książki "Dziesięciu małych murzynków" na "Było ich dziesięciu". 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Arya

NIgger pisane przez dwa "g"

NIgger pisane przez dwa "g" wymawia się w języku angielskim prawie tak samo jak się pisze. Nazwa obu krajów jest jednak pisana przez jedno g i w obu tych słowach wymowa jest inna. Fonetycznie Niger brzmi mniej więcej jak "najdżer" a Nigeria "najdżeria". To coś jakby za te same wyrazy w języku polski uznać słowa leki i lekki.... 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika Arya

To słowo wywodzi się z łaciny

To słowo wywodzi się z łaciny. W łacinie słowo nigreos (wymowa tak jak się pisze) znaczy po prostu czarny w sensie koloru. Po angielsku czarny to black i tego słowa czasem używam w rozmowach z Afrykanami. Z jakiegoś powodu łacińskie słowo przedostało się do języka angielskiego, ale nie oznacza ono koloru jako takiego tylko kolor skóry. W polskim też możemy powiedzieć o osobach  z Afryki, że są czarni. Nie wiem jak Ty, ale ja nie mam w zwyczaju nazywania tych osób czarnuchami, bo to już pejoratywne określenie. A angielskie "nigger" można przetłumaczyć właśnie jako czarnuch. Więc oczywiście pochodzenie tych wszystkich słów jest takie same, ale jeśli chodzi o sam język angielski, to jest tak, jak napisałem wcześniej, bo zaadoptowali łacińskie słowo, choć na określenie koloru samego w sobie mają słowo black. A poza tym Afrykanie są dumni z czarnego koloru skóry, jeśli czarny kolor skóry jest powodem do zmartwień, to może gdzieś na kontynencie amerykańskim, ale nie w Afryce. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika Arya

Mógłbym odpowiedzieć jednym

Mógłbym odpowiedzieć jednym słowem: tak lub nie... bo pytanie nie jest o Afrykę i jej mieszkańców tylko o to, czy ja się zastanawiałem... Ale przyjmuję, że jednak bardziej interesuje Cię Afryka. I chętnie odpowiem, ale doprecyzuj, o czyją niełaskę chodzi. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika Arya

Ogólnie rzecz biorąc, Afryka

Ogólnie rzecz biorąc, Afryka nie popadła w niełaskę, tylko jest wykorzystywana. Jest to uwarunkowane tym, że kraje afrykańskie były koloniami, z których kolonizatorzy czerpali wszelakie zasoby pełnymi garściami. Dziś formalnie są to wolne państwa, ale nadal uzależnione od byłych kolonizatorów, którzy nadal czerpią zyski z byłych koloni, ale na Afryce dodatkowo chcą zarobić Chińczycy. Taka Nigeria na przykład to kraj, w którym o wpływy walczy Ameryka i Chiny. Ale w Afryce też się wiele rzeczy testuje. Nigeria jest pierwszym krajem na świecie, gdzie została przeprowadzona próba eliminacji gotówki. Na szczęście to się nie udało, a Nigeryjczycy walczą o swój kraj. Jako ciekawostkę napiszę, że Power Holding Company of Nigeria (choć  Nigeryjczycy używają starej nazwy, której skrót to NEPA- jak zapytasz o NEPA, to każdy w Nigerii wie, o co chodzi, a jak zapytasz o PHCN, to mogą nie zajarzyć) prawie codziennie wyłącza prąd na  kilka godzin, I mam tu na myśli największe miasta jak Lagos czy Abudża, bo na wioskach to prądu potrafi nie być przez kilka miesięcy. Gdyby próba wyeliminowania gotówki w kraju, w którym są takie braki prądu przeszła, to prawdopodobnie przeszłaby wszędzie. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika Medium

Szkoda, że takich rzeczy nie

Szkoda, że takich rzeczy nie wiemy... Może inaczej potoczyłby się los Polski?

Bo może z powodu przegranej wojny? Np. wg poniższego scenariusza? Czyli za atak na całą pókulę północną?

https://www.youtube.com/watch?v=XycYgA0kTzs

Wg zapisów historycznych nawet da się odtworzyć trajektorie i szybkość pocisków.

Dodam, że Australia była traktowana jako kolonia karna.

P.S. Kiedy uczyłam się astrologii, była to jej w miarę publiczna wersja. Potem trochę wprowadzano nas w mniejsze aspekty, ale o niektórych cicho sza. Znalazłam ciekawy artykuł w jednym z profesjonalnych biuletynów, o aspekcie 100 stopni, co symbolicznie równa się stu latom. Aspekt opisano jako nagły, niespodziewany, jako grom w biały dzień, czy jak sęp niespodziewanie spadający z przestworzy (o ile pamiętam).

Może te sto lat niewoli jest karą za wszczęcie wojny i przegranie jej?

Portret użytkownika Arya

Wg zapisów historycznych

Wg zapisów historycznych nawet da się odtworzyć trajektorie i szybkość pocisków.

He? Dziś da się wszystko sfałszować nawet zapiski historyczne. Załóżmy, że faktycznie była taka wojna. Ale jeśli tak, to nikt o niej dziś nie pamięta. Więc to, że Afryka jest traktowana w taki, a nie inny sposób, nie ma z tym nic wspólnego. Gdyby miało, to Australia do dziś powinna być źle traktowana, a to jeden z najbogatszych krajów świata. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Strony

Skomentuj