Naukowcy donoszą o utracie 3000 miliardów ton lodu przez lodowce Antarktydy w ciągu 25 lat

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Jak informują naukowcy z Uniwersytet w Leeds, lodowce wybrzeża Morza Amundsena straciły 3 000 miliardów ton lodu w ciągu ostatnich 25 lat.

 

 

Badania prowadzone przez dr Benjamina Davisona pozwoliły oszacować „bilans masy” zatoki Morza Amundsena na zachodzie kontynentu. Klimatolodzy nazywają więc stosunek masy śniegu i lodu, która wzrosła z powodu opadów śniegu, do masy utraconej w wyniku oddzielenia się gór lodowych od lodowca. Kiedy góry lodowe tworzą się szybciej niż lód może płynąć z powodu opadów śniegu, pokrywa lodowa kurczy się i podnosi się poziom mórz.

 

Okazało się, że w latach 1996-2021 na Zachodniej Antarktydzie masa lodu zmniejszyła się o 3331 miliardów ton, co odpowiada ponad dziewięciu milimetrom wzrostu poziomu mórz na świecie. Dla porównania, gdyby cały utracony lód został zrzucony na Londyn, jego wysokość przekroczyłaby 2 km. Uważa się, że zmiany temperatury i prądów oceanicznych są najważniejszymi czynnikami powodującymi utratę lodu. 

 

Jednocześnie brak obfitych opadów śniegu w pewnych okresach odgrywa kluczową rolę w utracie masy lodowej. Na przykład okres od 2009 do 2013 roku został określony przez naukowców jako „susza śnieżna”. Brak obfitych opadów śniegu uszczuplił pokrywę lodową wybrzeża Morza Amundsena i spowodował utratę lodu o 25% większą niż w latach przeciętnych opadów śniegu. Wręcz przeciwnie, zimą 2019 i 2020 roku było wiele obfitych opadów śniegu. Naukowcy obliczyli, że z tego powodu utrata lodu w tym roku była o połowę mniejsza niż w przeciętnym roku.

 

Jednocześnie naukowcy nie widzą żadnych oznak zmiany trendu utraty lodu w przyszłości.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Ziemia jest duża, a lodowce

Ziemia jest duża, a lodowce małe.. stopiona woda rozlewa się po wszystkich oceanach podnosząc jego poziom. Ale nie wszędzie jednakowo bo obrót ziemi "wypycha" znaczną część wody w okolice równika i tam poziom oceanu zwiększa się najszybciej. Ziemia jest aktywną geologicznie bryłą, która się ciągle zmienia - a my widzimy jedynie "migawkę" jej przeodbrażania się. Paradoksalnie gdy w jednym miejscu poziom wód wzrośnie w innym może zmaleć, bo masa wody ma swoją grawitację, która rośnie wraz z jej ilością. A i sama grawitacja ziemi nie jest wszędzie taka sama. Dlatego na produktach żywnościowych zawsze podawana jest jego masa a nie ciężar, który zależy od lokalnej siły grawitacji. I tak oto stałeś się mądrzejszy - mam nadzieję Smile

Portret użytkownika mateusz

Zapomniano wpisać jeszcze dwa

Zapomniano wpisać jeszcze dwa kilo lodu, to jest głupota, ciekawe czy ten naukowiec się zmienia, czy się starzeje, czy drzewa rosną i są zawsze takie same, czy skały ulegają erozji, czy kontynenty się zmieniają. Na ziemi jest ciągły ruch zmienia się ciągle każdego dnia, pogoda, temperatura, wiatry, nasłonecznienie, ciepło, zimno, deszcze, śniegi. Zlodowacenie na ziemni było setki razy. Jak można ciągle pisać i straszyć ludzkość. Nauka i ekspansja ludzkości na planety układu słonecznego, to jest przyszłość.

Portret użytkownika syriues

To jest takie straszne,ze

To jest takie straszne,ze musze tam pojechac i to sprawdzić bo nie jestem przekonany czy mam wierzyć w to co tu jest napisane. Zauwayliscie ,ze nie da sie tego nawet sprawdzić o czym pisza i mowia jakby byla tp uniwersalna prawda, a tak na serio to manipulacja.

 

Skomentuj